Jovanović: “Politička korupcija prijetnja je parlamentarnoj demokraciji”

19. po redu sjednica Nacionalnog vijeća za praćenje provedbe Strategije suzbijanja korupcije u utorak je održana na temu političke korupcije, pri čemu se najviše raspravljalo o tzv. prebjezima u Saboru.

Predsjednik Nacionalnog vijeća SDP-ov Željko Jovanović uvodno je zapitao koje su to institucije u kojima je najviše pristuna korupcija, a pritom je podsjetio i na loše ocjene koje u anketama dobivaju Sabor i Vlada.

“Politička korupcija izrazita je prijetnja demokraciji, odnosno očuvanju vladavine prava u društvu”, kazao je Jovanović te se zapitao je li politička korupcija ujedno i negiranje volje birača,  aludirajući pritom na prebjege u Saboru.

Preko 80 posto građana, kako to pokazuju podaci Eurobarometra, nema povjerenja ni u Vladu, ni u Sabor. Postavljam stoga pitanje – predstavlja li politička korupcija prijetnju parlamentarnoj demokraciji? Politička korupcija ili korupcija na visokoj razini prisutna je među visokim državnim dužnosnicima i političarima koji imaju političku moć i koriste je u svrhu izigravanja institucija i pravnog sustava. Ovaj oblik korupcije izrazita je prijetnja demokraciji, odnosno očuvanju vladavine prava u društvu. Ponovit ću sada nešto što smo dosad čuli jako puno puta: “Zaboravite privatno, brinite se za javno.” Pisalo je to nekad u dvorani Velikog vijeća Dubrovačke Republike, a danas piše na službenim stranicama Povjerenstva za sprječavanje sukoba interesa. Taj je slogan trajno podsjećao uvažene dubrovačke vijećnike da ulaskom u dvoranu zaborave na privatne interese i da se skrbe isključivo za društvene, što bi trebalo značiti i da mi, saborski zastupnici, ali i ostali visoki dužnosnici, svojim radom nikada ne zloupotrebljavamo javni interes na korist svojeg osobnog interesa. Politička korupcija se mora suzbiti jer bez njezinog suzbijanja, dolazi do sistemske korupcije, a to je posebna vrsta korupcije koja je toliko raširena da zahvaća sve dijelove društva i dovodi do stanja kada ljudi počnu misliti da se btika protiv korupcije više ni ne može dobiti. U takvom društvu i pošteni građani postanu korumpirani kako bi opstali. Ona poznata izreka, za koju se nadam da ipak još ne vrijedi za našu zemlju, to najbolje ilustrira: “‘Nepotkupljiv je samo onaj kojemu nije ponuđena dovoljni visoka cijena“. Nadam se da u Hrvatskoj još nismo došli do te razine”, rekao je Jovanović.

 

Sabor nikada nije bio nevjerodostojniji nego što je to sada, jer aktualna većina i način kako je složena dolaskom HNS-a u nju je prevara birača”, ustvrdio je Jovanović.

Prava vlada s dignitetom ne bi pristala niti sekunde da ima ijednog zastupnika koji je tako prevario birače“, poručio je pak SDP-ov Gordan Maras.

Maras je, kaže, siguran da u korupciju “spada” i priča u Zagrebu u kojoj se potpisuju ugovori za “ski-žičare gondole najskuplje u svijetu” te se upitao kako je moguće da se potpiše ugovor od 375 milijuna kuna za koji nisu osigurana sredstva.

“Ako se ne počnemo ponašati drugačije, prevladavajući kriterij će nam biti ‘život me natjerao'”, zaključio je Maras.

Na prebjege je uvodno podsjetio i novinar Nove TV Mislav Bago, kazavši kako je od 2000. u prosjeku bilo oko 17 prebjega, a sada već na pola mandata imamo više od 20.

‘Politička korupcija nije kazneno djelo i teško je dokaziva. Tu riječ najviše koriste političari u međusobnim obračunima. korsiteći riječ politička korupcija u javnosti bacate blato na sve, ako imate sumnje odite u DORH. Tu mnogi političari skupljaju svoje bodove, zaboravljajući da se u tom blatu kupaju svi i da se iz njega rađa pesimizam, pa onda i imamo ovakve ocjene Sabora i Vlade’, kazao je Bago.

 

Kritike je uputio i DORH-u, kazavši da i ono samo može na osnovu novinskih napisa reagirati.