Biljana Borzan: „Zemlje članice EU imat će više više neovisnosti o zabrani uzgoja GMO-a“

Proteklih je tjedana Biljana Borzan, SDP-ova europarlamentarka, u nekoliko navrata reagirala na inicijative o kojima se raspravlja u Europskom parlamentu, u nastojanjima da se provedba budućih direktiva i rezolucija vezanih uz prava žena, ali i sigurnost hrane, što bolje odrazi u kvaliteti života građana EU.

Zemlje članice EU imat će više neovisnosti o zabrani uzgoja GMO-a

U Europskom parlamentu izglasan je konačan tekst direktive koja dopušta zemljama članicama ograničenje ili zabranu uzgoja GMO na njihovom teritoriju. SDP-ova zastupnica u Europskom parlamentu Biljana Borzan aktivno je sudjelovala u izradi direktive putem amandmana. “Dokument o kojem ćemo glasati nije idealan, no ispunjava svoj glavni cilj. Drago mi je što je uvažen moj amandman koji obvezuje biotehnološke tvrtke da u razdoblju od predlaganja do stupanja na snagu nacionalnih mjera zabrane prekinu sve aktivnosti vezane uz sijanje GMO kultura,” rekla je Borzan na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta. Također, poručila je kako će zemlje članice EU imati više neovisnosti u odlučivanju o zabrani uzgoja GMO-a na svome teritoriju.

Mijenjaju se pravila za deklaracije proizvoda koji sadrže meso

Zastupnica Borzan amandmanima se uključila u izradu rezolucije Odbora za okoliš, zdravstvo i sigurnost hrane Europskog parlamenta o uvođenju obveznog označavanja zemlje podrijetla mesa koje je sastojak drugih proizvoda. “Zajedničko tržište Europske unije otvara brojne mogućnosti izbora za potrošače i proizvođače, ali ima i rupa koje iskorištavaju bezobzirni špekulanti. Takve rupe treba zatvoriti, a zdravlje i potrošačka prava građana dodatno zaštititi,” poručila je Borzan. Primjer takve prerađene hrane su npr. smrznute lazanje, hamburgeri i sendviči. “Smatram da je to u interesu europskih potrošača, njih 90 posto želi znati odakle je meso koju jedu. Zajedničko tržište Europske unije otvara brojne mogućnosti izbora za potrošače i proizvođače, ali ima i rupa koje iskorištavaju bezobzirni špekulanti. Takve rupe treba zatvoriti, a zdravlje i potrošačka prava građana dodatno zaštititi,” poručila je Borzan.

Tijesna većina za prava žena

Također, u proteklom je tjednu na Odboru za ravnopravnost spolova usvojeno Izvješće o pravima žena i muškaraca, a najvažnije točke odnose se na jednakost u plaćama za jednak rad, zaštitu žena od nasilja, pravo na dostupnu medicinsku skrb i pobačaj. Posebno velik dio Izvješća posvećen je nasilju nad ženama koje u Europi trpi svaka treća žena. U zajedničkom amandmanu s belgijskim zastupnikom Marcom Tarabellomi te rumunjskom kolegicom Vioricom Dancilom istaknula je važnost strateškog pristupa kako bi se povećala zapošljivost žena, posebno u ruralnim područjima te im se osigurale dostojanstvene mirovine. Borzan je podnijela i amandman koji se tiče uključivanja više žena u kliničke studije. “Mnogi lijekovi ne budu testirani na ženama i kada budu odobreni izazovu nuspojave kod pacijentica”, pojasnila je.

Nakon potpisivanja TTIP-a, nema kajanja

Prošlog je petka Biljana Borzan najavila kako će kao član delegacije Europskog parlamenta otputovati u Sjedinjene Američke Države na sastanke s američkom vladom, Kongresom, organizacijama potrošača i drugim relevantnim sugovornicima, a tema je TTIP (TTIP – Transatlantic Trade and Investment Partnership). Riječ je o sporazumu o slobodnoj trgovini oko kojeg pregovaraju Europska unija i Sjedinjene Američke Države. “U Washington idemo po odgovore i pojašnjenja i nadam se da ćemo ih po povratku i imati jer građani moraju imati točne i relevantne informacije. Kao članici resornog odbora Europskog Parlamenta izuzetno mi je drago što je predviđen sastanak s predstavnicima “Food and Drug Administration”, državnom agencijom za sigurnost hrane i lijekova,” najavila je Borzan. Više o ovoj temi Borzan je rekla na konferenciji za medije.