Borzan: Moramo dokazati tvrdnje naših građana kako bi primorali Komisiju da osigura stvarnu jednakost građana u EU

Biljana Borzan, SDP-ova zastupnica u Europskom parlamentu i hrvatska predstavnica u Odboru za unutarnje tržište i zaštitu potrošača Europskog parlamenta sastala se s ravnateljicom Hrvatske agencije za hranu, Andreom Gross-Bošković, kako bi dogovorila elemente istraživanja o kvaliteti naizgled istih proizvoda koji se mogu kupiti u novijim i starijim članicama EU.

Podsjećamo, Borzan je s češkom kolegicom Olgom Sehnalovom ljetos u Puli prezentirala rezultate takve usporedbe za Češku i Njemačku. Otkriveno je da je trećina testiranih proizvoda lošije kvalitete u Češkoj premda su u polovici slučajeva skuplji, a pakirani su u istu ambalažu i imaju iste deklaracije.

“Najšokantniji rezultati su svakako bili za riblje štapiće proizvedene u istoj tvornici u Danskoj, gdje su se oni s manjim udjelom ribe pakirali za istočno tržište, a oni s više za zapadno. Istraživanje je pokazalo i da je u češkom, po deklaraciji i pakiranju svinjećem odresku, zapravo piletina,” naglasila je Borzan.

Kako bi izbjegle svaku mogućnost kompromitiranja uzorka, odlučeno je da će uzorak za istraživanje usporedbe kvalitete u Hrvatskoj i Njemačkoj odrediti upravo hrvatski potrošači.
“Provest će se anketno istraživanje na slučajnom uzorku gdje ćemo pitati građane koje proizvode žele da testiramo. Meni se svakodnevno javljaju građani s prijedlozima za različite prehrambene proizvode, ali i deterdžente, kozmetiku i slično,” najavila je Borzan.

Ravnateljica HAH-a Andrea Gross-Bošković kaže kako na kvalitetu hrane više ne smijemo gledati samo kao na dodanu vrijednost koja se plaća. Ne smijemo zaboraviti kako postoje i zakonski propisani minimumi kvalitete hrane za veliki broj proizvoda, a također nije svejedno ako planirajući svoju prehranu sa svrhom očuvanja zdravlja ustvari unesemo u organizam višak ili manjak nekih tvari, ili čak neke sasvim druge tvari i to zato što određeni proizvod ne posjeduje onakav sastav ili karakteristike koji su navedeni na deklaraciji. To je važno prije svega jer dugoročno gledano on može izazvati i određeni rizik za zdravlje.

“HAH-ova misija je zdravlje potrošača iznad svega i to nije samo slogan, već stvarnost, te smo izuzetno zahvalni zastupnici Borzan što je prepoznala HAH kao partnersku instituciju koja kao neovisno tijelo ovdje apsolutno može dati svoj doprinos,” izjavila je ravnateljica Gross-Bošković.

Borzan je istaknula kako se u svim dokumentima EU ističe ravnopravnost članica, ali ona ne smije biti samo u pogledu jezika ili nacionalnih obilježja. „Uvjerena sam kako proizvođači samo traže načine za lov u mutnom. No za Europsku komisiju u različitoj kvaliteti proizvoda nema ništa sporno ako su sigurni za zdravlje. Ispada kao da im trebamo zahvaliti što nas ne truju. Moramo dokazati tvrdnje naših građana kako bi primorali Komisiju da osigura stvarnu jednakost građana u EU,“ zaključila je Borzan.

Više možete pročitati ovdje.