Dan žena SDP obilježio predstavljanjem projekta “Od5do95”

U središnjici SDP-a Hrvatske obilježen je u ponedjeljak Međunarodni dan žena predstavljanjem multimedijalnog umjetničkog projekta “Od5Do95”, online medijateke koja bilježi i čuva osobna svjedočanstva žena koje progovaraju o tome što znači biti žena u Hrvatskoj.

“Od5Do95” multimedijalni je umjetnički web projekt koji služi kao medij za prenošenje priča i iskustava, a u kojem djevojčice, djevojke i žene progovaraju o tome što znači biti žena u Hrvatskoj danas te kako se njihov životni put razlikuje od onog njihovih majki, baka i prabaka, istaknuto je u ponedjeljak u središnjici SDP-a gdje je predsjednik te stranke Peđa Grbin ugostio autorice projekta Arijanu Lekić-Fridrih i Andreu Kaštelan.

Prikazan je 15-minutni filma “Žene govore”, a Lekić-Fridrih istaknula je da je projekt počeo 2016. godine, a do sada je snimljeno 400 priča žena diljem Hrvatske.

“Željele smo srušiti četiri zida i pokrenuti taj dijalog tako da više ne postoji djevojčica i žena koja se osjeća sama u svojoj situaciji”, kazala je dodavši da je motivacija za projekt bila “činjenica da je svaka žena u Hrvatskoj u nekakvom obliku sukoba s društvom”.

 

 

Na online medijateci svaka od žena predstavlja jednu godinu života – od 5 do 95 godina, a cijeli je projekt spoj filma i web medija putem kojeg uz svojevrsnu vremensku crtu je omogućen pregled dokumentarističkih ispovijedi o životu hrvatskih žena u 21. stoljeću. Žene u njima progovaraju o svojem osobnom iskustvu, a često i o nasilju, diskriminaciji na koje su naišle u vlastitom životu.

Govoreći o problemima žena u Hrvatskoj, Lekić-Fridrih istaknula je da je 2020. godina bila ženska godina.

“Prvi put smo pogledali žene koje se bave zanimanjima koja su za nas praktički nevidljiva, poput medicinskih sestara koje je pandemija stavila u prvi red borbe, koje se inače uzimaju zdravo za gotovo, a one su, primjerice, godinama bile zanemarivane”, izjavila je dodavši da je s druge strane, pokrenut regionalni pokret “Me too” u kojem je stvoren siguran prostor ženama da se jave sa svojim iskustvima.

Govoreći o položaju žena u Hrvatskoj, kojeg “obilježavaju nejednakost u plaćama žena i muškaraca, rodno uvjetovano nasilje, diskriminacija, seksualno zlostavljanje”, Grbin je istaknuo kako politika mora biti svjesna nejednakosti i položaja žena u društvu.

“Politika mora biti toga svjesna, politika mora prednjačiti ne na način da o njemu govorimo. nego i da ponudimo rješenje”, kazao je podsjetivši da je u Hrvatskom saboru prošli tjedan saborska većina odbila prijedlog izmjena Kaznenog zakona te je izrazio nadu da će vladajući prema obećanju taj zakonski prijedlog promijeniti do srpnja ove godine.

U središnjici SDP-a prikazana su i tri kratka filma iz vlastite produkcije o radnicama koje progovaraju o zdravstvenoj, ekonomskoj i društvenoj krizi koje su doživjele na prvim crtama borbe s pandemijom koronavirusa, svaka od njih u svom sektoru.

Istaknuto je kako su, primjerice, u zdravstvenom sektoru, u kojem gotovo 80 posto zaposlenih čine žene, medicinske sestre osobito izložene rizicima zaraze koronavirusom, iscrpljenosti, stresu i s time povezanim problemima s mentalnim zdravljem. A u filmu su istaknuti i zahtjevi SDP-a za rast plaća zdravstvenog i nezdravstvenog osoblja, kao i zapošljavanje dodatnog broja medicinskih sestara, liječnika.

Grbin je poručio i kako je Međunarodni dan žena obilježen predstavljanjem projekta “Od5do95” i prikazivanjem kratkih filmova o ženama u pandemiji, iz potrebe da se izađe iz kruga gdje se 8. ožujka obilježava ritualnom podjelom cvijeća, već da se ukazuje na probleme žena i predlažu rješenja.