Glasovac: Sve više radnika zaposleno na određeno, njihova prava svedena na minimum

Povodom Svjetskog dana dostojanstvenog rada, potpredsjednica Hrvatskog sabora i SDP-a Sabina Glasovac istaknula je kako je jedno od temeljnih prava čovjeka pravo na rad. Ustav je to pobliže definirao ovako: „Svatko ima pravo na rad i na zaradu kojom može osigurati sebi i obitelji slobodan i dostojan život.“

“Imamo li to u Hrvatskoj? Nažalost, nemamo. Sindikati su nedavno proveli istraživanje, koje nam govori kako bi dostojanstvena plaća u Hrvatskoj trebala bi biti 10.400 kuna neto. Međutim, prosječna plaća u Hrvatskoj iznosi 7.100 kuna, a minimalna plaća iznosi 3.400 kuna. To je još daleko od dostojanstvene plaće i poprilično je neukusno od predsjednika Vlade slušati samohvalu kako je od početka mandata njegove Vlade plaća porasla za 27 posto te da je cilj da do 2023. prosječna neto plaća iznosi 1000 eura”, rekla je Glasovac.

Primijetila je da je u nekim ranijim razdobljima prosječna plaća rasla u puno većim postotcima, tako da nema tu baš puno razloga za hvalisanje, a još manje prostora za hvalisanje ima ako se govori o porastu iznosa minimalne plaće koja jedva da nadoknađuje iznos inflacije, mizernih 150 kuna.

Iako ni cijela Europska unija prema indexu dostojanstvenog rada nije ostvarila baš neki veliki napredak ka ispunjenju cilju podizanja kvalitete zaposlenosti u zadnjih deset godina, ono što nas brine je da je Hrvatska nažalost i tu među najgorima, gdje poput Bugarske i Rumunjske pokazujemo kako se nedovoljno čini da se približimo zemljama zapadne Europe, a najlošije stojimo u kategoriji ranjivosti tržišta rada, tj. pokazatelju nesigurnosti i prekarnosti koju proizvodi tržište rada, navodi.

“Sve više radnika u Hrvatskoj zaposleno je na određeno vrijeme, a njihova su prava svedena na minimum. Platformski i prekarni rad uzimaju sve više maha, ti radnici su bez ikakve sigurnosti radnih mjesta, pa čak i bez osnovne fizičke sigurnosti. Zašto o tome govorimo baš danas? Današnji dan, 7. listopada obilježava se kao Svjetski dan dostojanstvenog rada čiji je osnovni cilj vraćanje dostojanstva radu i radniku, jer jedino dostojanstvenim radom temeljenim na četiri osnovne komponente – zapošljavanju, pravima, zaštiti i dijalogu, stvaraju se perspektive za društveni napredak i razvoj”, rekla je.

Dostojanstveni rad znači i otvaranje novih radnih mjesta i zapošljavanje bez diskriminacije, redovitu i primjerenu plaću koja omogućuje dostojanstven život radnika i njegove obitelji, socijalnu sigurnost i zaštitu u slučaju bolesti, privremene nezaposlenosti, umirovljenja, rad bez izrabljivanja te slobodu radnika da se organiziraju u sindikate.

“Zato danas, povodom Svjetskog dana dostojanstvenog rada, mi iz Socijaldemokratske partije Hrvatske pozivamo sve, i Vladu i poslodavce, pa i sve naše kolege ovdje u Saboru, da uvijek budu svjesni da svi mi skupa živimo od rada i truda radnika, da bez radnika nema ni države ni društva i da je dostojanstvo rada nešto što nikad ne smijemo zaboraviti i zanemariti.”