Grbin: Nama treba sustavna politika zelene transformacije koju Hrvatska nema

Predsjednik SDP-a Peđa Grbin u četvrtak je u Hrvatskom saboru rekao kako su Klub SDP-a i Klub Zeleno-lijevog bloka uputili pismo guverneru Hrvatske narodne bake u kojem od njega traže dvije stvari.

“Prvo i rekao bih najvažnije da do uređenja zakonskog okvira i zabrane preprodaje dugova agencijama za utjerivanje dugova uvede moratorij na promet dugova. Znamo da agencije nisu u dosegu regulatornih tijela, znamo da im se događaju velika curenja osobnih podataka koja su izuzetno štetna za naše sugrađanke i sugrađane i tražimo od Narodne banke da do uređenja zakonodavnog okvira uvede moratorij na preprodaju dugova koji proizlaze iz kredita građana. Drugo je pitanje solidarne odgovornosti. Bez obzira na ono što u zakonu piše da se dužnici ne bi smjeli dovoditi u nepovoljniji položaj kad se njihovi dugovi prodaju, ova dva curenja podataka dužnika pokazali su da to nije slučaj. Zbog toga, a pogotovo nakon izjava HUB-a tražimo od Narodne banke da se očituje o solidarnoj odgovornosti banaka jer je to jako važno kada dužnici i oni čiji su podaci zlouporabljeni budu tražili naknadu štete da imamo jasan stav HNB-a o tome jesu li odgovorne samo agencije za utjerivanje dugova ili tu postoji odgovornost banaka kao što to proizlazi iz zakona. Zato očekujemo od guvernera Narodne banke da se očituje u što kraćem mogućem roku na naš upit”, rekao je Grbin.

Komentirao je i slučaj Agrokor istaknuvši da je u samom postupku bilo ozbiljnih propusta.

“U jednom toliko velikom postupku gdje se uložilo toliko puno rada i novca građana, ovakvi propusti su neprihvatljivi. Čitav niz primjedbi na rad glavne državne odvjetnice smo do sada iznosili, ovo je tek jedna recka u nizu ali izuzetno velika i izuzetno skupa.  A još kad se sjetimo kako je Vlada svojedobno slavodobitno odobrila novce upravo za ovaj postupak i upravo za ovo vještačenje to znači da ovo nije samo odgovornost Državnog odvjetništva i glavne državne odvjetnice, ovo je odgovornost Vlade i Andreja Plenkovića. Dakle, ovaj rezultat ovdje je posljedica politike Andreja Plenkovića koja je štetu za sada ostvarila samo u ovom postupku, a moguće je ako to bude pravomoćno i ako ovaj bude oslobođen, da će se reflektirati na čitav niz drugih stvari i bojim se koliki će ceh platiti građani ove zemlje”, rekao je Grbin.

Dokapitalizacija HEP-a je nužnost i posljedica odluka koje je Vlada donosila unazad godinu dana, a tiču se subvencioniranja cijene struje građana, smatra.

“Dokapitalizacija HEP-a je jako dobar pokazatelj da Vlada ništa ne daje iz svojeg džepa već sva pomoć koja je išla građanima koji su u teškoj ekonomskoj situaciji je išla iz poreza, iz proračuna, dakle od građana. Građani pomažu građanima Hrvatske, a ne Vlada to je sada potpuno jasno. I druga stvar koja je izuzetno bitna kod ove teme je pitanje što će se učiniti s tim novcem? Je li samo i isključivo za pokrivanje dugova i za financijsku konsolidaciju HEP-a ili ćemo napokon shvatiti da bez jasne politike prema zelenoj tranziciji gdje Hrvatska kaska za svim članicama EU mi ne možemo naprijed. Ako će dio ovog novca biti usmjeren prema tome da HEP napokon postane predvodnik zelene transformacije Hrvatske, da napokon postane predvodnik u proizvodnji struje iz obnovljivih izvora, onda će to biti dobro. A ako ne, onda se samo nastavlja politika pretakanja iz šupljega u prazno i ustvari jednog statusa quo od kojega građani dugoročno gledano konkretne koristi nemaju”, kazao je predsjednik SDP-a.

“HEP već godinama zaostaje u ovome što sam rekao, a to je zelena tranzicija. U hrvatskoj su uvjeti za proizvodnju struje iz primjerice sunca daleko bolji nego recimo na sjeveru Europe. Zašto? Zato što imamo više Sunce, manje oblaka i kiše. Dakle, tu se već zaostaje. Novac od države i tamo gdje je raspoloživ iz fondova EU treba koristiti upravo u smjeru da HEP postane prvak u proizvodnji energije iz obnovljivih izvora. Druga stvar je pitanje politike zapošljavanje. I treća, ono što sam rekao na početku, ova odluka je nužnost zbog toga što se veliki teret do sada pretakao na HEP i to HEP očito nije mogao podnijeti. Ali nama treba sustavna politika zelene transformacije koju Hrvatska nema. HEP ne samo da nije predvodnik proizvodnje energije iz obnovljivih izvora koja je jeftinija, sigurnija, koja ne ovisi o ratovima, međutim HEP je i kočničar u onom drugom dijelu gdje i drugima treba davati određene odluke o priključenju na mrežu, HEP je taj koji kasni i koči”, rekao je.

Komentirao je i novi Zakon o osobnoj asistenciji koji je isti dan u Saboru na raspravi.

“Dobro je da se takav zakon donosi, dobro je da se širi krug ljudi koji će njime biti obuhvaćeni i za jednu socijalnu državu dobro je da se napokon shvatilo da država mora izdvajati veća sredstva kada se radi o pomoći osobama sa invaliditetom. Ono što je loše je diskriminacija roditelja njegovatelja kojima se smanjuje odnosno osobama s invaliditetom čiji roditelji imaju taj status se smanjuju ta prava i druga stvar, postoje određene manjkavosti oko toga kako se treba određivati satnica.  To su sve stvari koje ćemo istaknuti u raspravi, na kojima ćemo inzistirati i o kojima će ovisiti naša podrška ovom zakonu. Međutim, bitno je kada govorimo o roditeljima njegovateljima i brojnim drugim stvarima, to su prava koja moraju biti uređena zakonom, a ne da se Vlada izvlači na neke projekte s kojima će to sutra biti ili neće biti uređeno ili će biti uređeno samo na određeno vrijeme. Prije svega kod roditelja njegovatelja to je pravo koje mora biti ugrađeno u zakon, a ne da se dovodi  da ćemo uvest projekt na godinu dana i onda krajem 2024. opet imati ovakvu raspravu gdje će se prati ruke i uvaljivati vrući krumpir nekome tko će se tada s time morati baviti”, zaključio je Grbin.