Saborska oporba u srijedu je poručila kako je zbog otkrića da sisačko-moslavački župan Ivo Žinić protupravno koristi državni stan zatražila reakciju Povjerenstva za sukob interesa, DORH-a i HDZ-a, ističući da umjesto institucija afere otkrivaju mediji.
“U slučaju Ive Žinića imamo situaciju – svaki dan nova nekretnina, svaki dan kuća, svaki dan stan. Što se tiče stana u vlasništvu Ministarstva branitelja koji Žinić odbija vratiti bez daljnjega najprije mora postupiti Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa”, rekao je čelnik SDP-a Peđa Grbin.
Novinarima u Saboru izjavio je kako je sljedeći na potezu DORH, koji mora utvrditi ima li elemenata kaznenog djela, a konačno pitanje je HDZ-a kako će se postaviti prema svojim članovima koji su u takvim ili sličnim situacijama.
Naglasio je kako Hrvatskoj treba reset koji će promijeniti način djelovanja institucija koje su, ocijenio je, svojim neradom od 1995. do danas omogućile da se događaju situacije poput HDZ-ovaca Žinića ili Lovre Kuščevića.
“Njihove malverzacije ne bi se otkrile da nisu došli u fokus javnosti i da mediji nisu istraživali što se događa. Institucije su šutjele, a mediji su odradili njihovu zadaću. Na ovoj temi se pokazalo da mediji u Hrvatskoj odrađuju posao institucija, što nije dobro”, kazao je Grbin.
Vezano uz činjenicu da je HSS-ov Željko Lenart prije više od godinu dana Vladi postavio pitanje o stanu koji Žinić odbija vratiti naveo je kako zastupnici stalno postavljaju pitanja, ali ne dobivaju odgovore.
“Slučaj Žinić pokazuje zašto nema odgovora na zastupnička pitanja i zbog toga nema povjerenja u institucije. Ovdje se radi o sustavnom tajenju informacija kako bi se evidentno prikrivalo nečije evidentno nezakonito postupanje”, istaknuo je Grbin.