Gdje je hrvatski sustav obrane od tuče?

    Nakon katastrofalnog nevremena s tučom krajem lipnja u Požeško-slavonskoj županiji slično se nevrijeme dogodilo u Virovitičko-podravskoj i Osječko-baranjskoj županiji, zatim u Konjščini na području Krapinsko-zagorske županije. Posljednje nevreme, čije se posljedice još utvrđuju dogodilo se jučer na području Sisačko-moslavačke županije, a koliko će ih biti do kraja ljeta i početka jeseni, ne zna se.

    Ove elementarne nepogode posljedica su klimatskih promjena pa slične, a moguće i još razornije, možemo očekivati u budućnosti. Štete nastale pri tom još se procjenjuju u navedenim županijama i kretat će se u stotinama milijuna kuna. Hrvatska je oduvijek bila svjesna opasnosti od tuče i protiv nje se više-manje uspješno bori od davne 1956. Modernizacija obrane izvršena je prije 50 godina, a financirana je od strane poljoprivrednika s područja između Drave i Save, gdje se i provodi. Nikada nije proširena na druga područja Hrvatske, iako je bilo interesa. Sve to vrijeme operativna provedba obrane je u nadležnosti Državnog hidrometeorološkog zavoda Hrvatske, a nadzor obavlja Ministarstvo poljoprivrede.

    Postojeći sustav obrane od tuče na godišnjoj razini financirao se iznosom oko 15 milijuna kuna. Svjedoci smo da su štete koje nastaju nakon tuče neusporedivo veće i ostavljaju dugogodišnji utjecaj na gospodarstvo, poljoprivredu, ali i ostale djelatnosti kao i život građana. Prema svemu sudeći ova godina će biti i posljednja godina provođenja dobro organiziranog sustava, a Hrvatska će biti jedna od rijetkih država EU u kojoj se ne provodi obrana od tuče.

    Samo da podsjetimo kako sustav obrane od tuče funkcionira u Mađarskoj, Španjolskoj, Njemačkoj, Austriji, Francuskoj, Sloveniji ali i drugim članicama EU. Zašto je pojava tuče ove godine učestalija nego inače? Sve je počelo dogovorom Ministarstva poljoprivrede, Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, Hrvatske zajednice županija i Državnog hidrometeorološkog zavoda kojim će se sustav obrane od tuče tijekom ove godine u potpunosti ukinuti. Suglasnost na to dale su Hrvatska gospodarska komora i Hrvatska poljoprivredna komora.

    Tadašnji plan je bio do kraja prvog kvartala 2021. donijeti Zakon o prestanku važenja Zakona o sustavu obrane od tuče pa su već 2020. povučene sve rakete, a javna nabava za kupnju otopine meteorološkog reagensa za prizemne generatore nije provedena. Nakon što je otvoreno savjetovanje sa zainteresiranom javnošću o predmetnom Zakonu, u siječnju ove godine brojni poljoprivrednici, raketari ali i građani izrazili su nezadovoljstvo takvim postupkom zahtijevajući da obrana od tuče ipak ostane u funkciji. Pod pritiskom javnosti Ministarstvo poljoprivrede odlučuje da će se obrana provoditi ove godine do donošenja Zakona kojim će se obustaviti dosadašnji sustav obrane od tuče. Kada, ne zna se. Odluka je stigla sa zakašnjenjem od mjesec i pol prema već uobičajenom načinu rada ministarstva koje sa svim aktivnostima kasni, a obrana od tuče se provodi otežano, jer su rakete povučene, a otopina meteorološkog reagensa nije kupljena.

    Što je sporno i koje su preporuke? Ministarstvo poljoprivrede je kao alternativu ukidanju sustava obrane od tuče dalo preporuku poljoprivrednim proizvođačima da usjeve i nasade osiguraju te da sredstvima iz EU fondova nabave protugradne mreže. Zna li ministrica poljoprivrede, a i druge odgovorne osobe u Ministarstvu, da se protugradne mreže ne mogu postavljati na baš svim kulturama, kao i to da osiguravajuće kuće neće osigurati proizvodnju koja je prema njihovoj procjeni prerizična. Osim toga, sam novac poljoprivrednicima-stočarima ne rješava problem nastale štete i osiguranja hrane za ishranu stoku. Svjedoci smo da zbog suše i tuče cijene stočne hrane u zadnje vrijeme rastu što će imati dodatni negativni efekt na dohodak tih stočara. Pogotovo onih u sektoru mlijeka.

    SDP-ov Savjet za poljoprivredu smatra da jednostrano „ukidanje“ odnosno uništavanje sustava koji je građen više od 50 godina nije prihvatljivo, već umjesto toga sustav treba ostati u funkciji do daljnjega. Pri tome ne zagovaramo niti jedan način obrane od tuče posebno, već odabir nacionalnog sustava obrane prepuštamo stručnjacima. Nadalje, smatramo da žurno treba započeti s izradom Nacionalnog programa obrane od tuče kojim bi se eventualno predložilo uvođenje novog sustava, a za modernizaciju i njegovu uspostavu bi se mogla koristiti EU sredstva kao što to uostalom čine brojne države članice EU. Ukidanje nacionalnog sustava bez uvođenja alternative jedinstveni je primjer bahatosti i nerazumijevanja Vlade i ministarstava za poljoprivrednike, koji na ovaj način ostaju nezaštićeni, te u konačnici porezne obveznike koji su sve ove godine izdvajali za funkcioniranje sustava obrane od tuče.