Klub zastupnika SDP-a za hitnu ratifikaciju Istanbulske konvencije: “Koliko košta život jedne žene?”

Klub zastupnika SDP-a danas je u Saboru pozvao Vladu da čim prije ratificira Istanbulsku konvenciju.

Romana Jerković, Marija Alfirev, Joško Klisović i Siniša Varga ovim su putem podsjetili da je prošla godina dana od SDP-ova slanja u proceduru Zakona o ratifikaciji Istanbulske konvencije, koju vladajući do danas još uvijek nisu uvrstili na dnevni red.

Jerković je istaknula kako SDP podržava sve progresivne snage u hrvatskom društvu, sve one koji se „djelom i riječju“ bore za otvoreno, pluralističko i tolerantno građansko društvo te sve one koji razumiju da ženska prava nisu imaginaran pojam već temeljna ljudska prava.

“Smatramo da je čim prije potrebno ratificirati Istanbulsku konvenciju jer je u proteklih deset godina u Hrvatskoj ubijeno preko 300 žena. Na godišnjoj razini imamo 12.000 prijava prebijenih, pretučenih i silovanih žena. Trend obiteljskog nasilja je u porastu, dok je samo obiteljsko nasilje iz godine u godinu sve brutalnije.”

Dodala je kako bez obzira na činjenicu što u Hrvatskoj imamo zakone koji se bave nasiljem, oni se u praksi ne provode.

Navela je argumente zbog kojih je potrebno ratificirati Istanbulsku konvenciju, a neki od njih su: osiguravanje sveobuhvatne pomoći i zaštita žrtava nasilja, otvaranje većeg broja sigurnih skloništa i kriznih centara za žrtve nasilja, uvođenje naknade štete žrtvama za pretrpljeno nasilje s trajnim posljedicama, propisivanje prioriteta u istragama i sudskim postupcima, isticanje važnosti terapijskog rada s počiniteljima radi sprječavanja ponavljanja nasilja, poticanje kampanje protiv rodno uvjetovanog nasilja i obrazovanje za nenasilje te naglašavanje važnosti prevencije.

“Istanbulska konvencija prožima i koordinira sve državne sustave koji imaju veze s nasiljem: odgojno-obrazovni, zdravstveni, pravosuđe, policiju, a osigurava i financiranje…i koliko god da ona košta državni sustav, možemo postaviti pitanje: „Koliko košta život jedne žene? Koliko košta život bez mame? Ili kćeri? Imaju li ti životi cijenu?”

Jerković je pojasnila da obvezujuća Istanbulska konvencija znači  jasnu odgovornost države za propuste institucija prema žrtvama, što zapravo u praksi znači da prisiljava državu da snosi odgovornost za nečinjenje institucija i pojedinaca.

“Na političarima leži odgovornost da rješavaju i otklanjaju probleme, a ne da ih guraju pod tepih i odgađaju rješenja.”

Smatra kako neki danas u Hrvatskoj „tendenciozno i namjerno krivo“ predstavljaju sadržaj Istanbulske konvencije.

“Oni koji to rade  zasigurno nisu progresivne snage društva koje poštuju pravo žena na jednako vrijednu ulogu u obitelji i društvu. Ti isti rado bi ženu vratili u obrazac prošlih stoljeća, u stereotipe i u tradicionalni obrazac nametnute rodne uloge. Razumijemo zašto napadaju Istanbulsku konvenciju, zato jer ona emancipira ženu, priznaje joj njena ustavom zagarantirana temeljna ljudska prava.”

Dodala je kako je premijeru Plenkoviću  jasan sadržaj same Konvencije, no kako je očito da se on ne može oduprijeti jednom dijelu članstva svoje stranke koji na njega vrše pritisak.

“Otpori u HDZ-u očito su toliko veliki da Andreju Plenkoviću autoritet predsjednika Vlade ne znači puno.”

Istaknula je kako nasilje nad ženama nije privatan problem i ne smije ostati unutar nečija četiri zida.

Joško Klisović je rekao kako bi sutrašnji Dan žena bio „idealan da se u Saboru prestane samo govoriti o pravima žena i da se učini konkretan korak ratifikacije Konvencije.“

Podsjetio je kako je upravo SDP prije točno godinu dana Istanbulsku konvenciju uputio u proceduru u Saboru, no kako je vladajući do danas nisu stavili na dnevni red.

Marija Alfirev je istaknula kako se uz tu Konvenciju često vezuje pitanje rodne ideologije, koja kao takva ne postoji te da se na taj način izbjegava sankcionirati i prevenirati oblike nasilja kojima se opravdavaju zadane rodne uloge žena i muškaraca.

Na pitanje koliko bi ratifikacija Istanbulske konvencije opteretila državni proračun, što je bio i jedan od razloga zbog kojega Konvenciju nije ratificirala ni SDP-ova Vlada pod vodstvom Zorana Milanovića, novinari su pitali o kojem je okvirnom iznosu riječ.

“Točne brojke nisu od presudne važnosti. SDP-u se spočitava da nije ratificirao Konvenciju, no, mi smo 2013. učinili prvi korak i potpisali Konvenciju i pokazali inicijativu da se zaštite žene u svim segmentima. Mijenjali smo zakone kako bismo uveli preduvjete za ratifikaciju  – vratili smo obiteljsko nasilje u Kazneni zakon, a u Kaznenom zakonu ukinuli medijaciju između supružnika koji se razvode zbog nasilja i time stvorili preduvjete za implementaciju Konvencije. Da 2015. nismo izgubili vlast, vjerujem da bismo proces priveli kraju”, zaključila je Jerković.

Cijelu današnju press konferenciju SDP-ovih zastupnika možete pogledati  ovdje.