Marić: SDP podržava prosvjed i zahtjeve liječnika

Zdravstveni sustav nije se još urušio jedino zahvaljujući entuzijazmu i predanom radu zdravstvenih djelatnika, uz ogroman broj odrađenih prekovremenih sati, rastrganost između potreba pacijenata i organizacijskih potreba zdravstvenih institucija.

Od ulaska Hrvatske u Europsku uniju na rad u inozemstvo otišlo je preko 1070 liječnika, od toga 138 mladih liječnika koji su tek završili fakultet. Trenutno je dodatnih 838 liječnika administrativno spremno za odlazak. Nedostaje 4000 medicinskih sestara. Drugi zdravstveni djelatnici, poput fizioterapeuta, laboratorijskih tehničara, farmaceutskih tehničara itd. niti staž ne mogu obaviti jer im ga država ne omogućuje, a zakonski ih tjera na to. Ti mladi ljudi po nekoliko godina čekaju na staž, da bi nakon toga uopće mogli stupiti na tržište rada.

U sljedećih 5 godina samo će u primarnoj zdravstvenoj zaštiti oko 700 liječnika otići u mirovinu i ne zna se tko će ih naslijediti, jer nema dovoljno specijalizanata. Dogodit će se kolaps primarne zdravstvene zaštite.

Problem nisu samo plaće koje su u Hrvatskoj nekoliko puta manje nego u drugim zemljama, već i lošiji uvjeti rada, kadrovska devastacija sustava, administrativno preopterećenje, neuređenost zdravstvenog sustava, rad na nekoliko radilišta u jednom danu, jer nema dovoljno djelatnika. Zdravstveni sustav počiva na entuzijazmu i predanom radu zdravstvenih djelatnika, uz golemi broj odrađenih prekovremenih sati. Godišnje liječnici odrade oko 3 milijuna prekovremenih sati. U 2020.i 2021.godini u zdravstvu je ukupno odrađeno 15 milijuna prekovremenih sati, od čega su pola odradili liječnici. To je prosječno 500 prekovremenih sati godišnje po liječniku, tri puta više od zakonom dozvoljenog maksimuma, što dugoročno ugrožava zdravlje djelatnika, narušava kvalitetu života, dovodi do kroničnog nezadovoljstva.

Više godina, a posebno zadnje dvije, upozoravaju premijera i ministra Beroša i liječničke udruge, Hrvatska liječnička komora, Hrvatski liječnički sindikat, HUBOL, KoHOM itd, kao i mi iz oporbe (pogotovo mi koji i dalje radimo u sustavu), koji su problemi u zdravstvu, od primarne, sekundarne do tercijarne razine. Predložili smo niz rješenja kako bi se gorući problemi u zdravstvu što prije počeli rješavati. No, ne uvažavaju što im govori struka. Sustav je trom i spor. Ministar očito nema snage i sposobnosti provesti reforme: kasni se s donošenjem najavljenih zakona, nije u stanju oduprijeti se pritiscima pojedinih lobija.

Mladi liječnici nemaju strpljenja više čekati na poboljšanje zdravstvenog sustava, ne pristaju na obećanja, ne žele slušati isprazne izgovore. Stoga će se u subotu, 24. rujna, dakle sutra, u pet do 12 ispred zgrade Ministarstva zdravstva na Ksaveru održati prosvjed liječnika, u organizaciji inicijative mladih liječnika Hrvatske, pod nazivom „Izliječimo zdravstvo zajedno“.

Navedena su 4 glavna zahtjeva: zazivaju reformu zdravstvenoga sustava, pod kojom žele, između ostalog, sveobuhvatnu informatizaciju sustava, što će biti od velike pomoći i liječnicima i samim bolesnicima, žele kontrolu kvalitete rada i praćenje ishoda liječenja, traže organizaciju službe u skladu s vremensko-kadrovskim normativima, slobodu izbora rada u ugovornoj privatnoj ordinaciji ili u domu zdravlja za liječnike u primarnoj zdravstvenoj zaštiti i temeljnu sigurnost na radnom mjestu. Žele pregovarati za svoja prava priznavanjem reprezentativnosti Hrvatskoga liječničkog sindikata i donošenje Zakona o radno-pravnom statusu liječnika ili kolektivnoga strukovnog ugovora.

Mladi liječnici žele i reformu specijalističkoga usavršavanja, pri čemu posebno naglašavaju ukidanje svih “robovlasničkih” ugovora, unaprjeđenje sustava mentorstva i kontrole stjecanja kompetencija, reviziju bodovanja prilikom dobivanja specijalizacije te prebacivanje ovlasti i administriranja specijalističkoga usavršavanja s Ministarstva zdravstva na Hrvatsku liječničku komoru.

Na kraju, ali ne manje važno, žele izmjenu Uredbe o koeficijentima kako bi se povećali koeficijenti za specijalizante te izjednačili koeficijenti specijalista i subspecijalista, kao i liječnika u PZZ-u s bolničkim liječnicima.

Ovome osobno dodajem i zahtjev da se i medicinskim sestrama i tehničarima, na temelju Uredbe o nazivima radnih mjesta i koeficijentima složenosti poslova u javnim službama, prizna njihov status i stečena stručna sprema, te da se poboljša položaj i uvjeti rada za sve zdravstvene djelatnike. Trenutni sustav financiranja je nakaradan, usluge koje HZZO monopolistički plaća daleko su ispod realnih i tržišnih cijena, što također pridonosi gomilanju dugova, limiti u zdravstvenim ustanovama su premali, zdravstvom se upravlja nekvalitetno.

Pozivam sve vas, kolegice i kolege zastupnike, osobito medicinare, bez obzira na stranačke boje, da podržite zahtjeve. Stanje u zdravstvenom sustavu mora se poboljšati.

I na kraju, kao zastupnica u Hrvatskom saboru, ali prije svega liječnica koja i dalje radi u sustavu, za ukupno jednu plaću, ne dvije, poručujem i našim građanima, ali i kolegama u zdravstvu: reforma zdravstvenog sustava ne ide bez promjene niza zakona. Zakone donosi Hrvatski sabor, politika. I koliko god mnogi kritiziraju što liječnici imaju raditi u politici, moram ih demantirati: upravo mi zastupnici koji radimo u sustavu, svjesni svih prednosti i nedostataka u zdravstvu, možemo i moramo itekako biti vaš glas u borbi za reformu zdravstva. Bez politike ne ide.

SDP podržava sutrašnji prosvjed. Pozivam sve da podržite sutrašnji prosvjed, ali i sve ono što smo mi kao predstavnici u Saboru te brojne liječničke udruge, već više puta do sada zahtijevali od vladajuće administracije.