Mrsić u Saboru predstavio Zakon o profesionalnoj mirovini: ‘Nadamo se da će ga Vlada prihvatiti jer izravno koristi svim radnicima s beneficiranim radnim stažem’

SDP-ov Mirando Mrsić danas je u Saboru predstavio Prijedlog zakona o profesionalnoj mirovini.

Mrsić je istaknuo kako se SDP-ova vizija reforme mirovinskog sustava razlikuje od one Vladine koja se većinski temelji na mjerama usko vezanim uz financijsku održivost. SDP pak, ide u smjeru donošenja mjera koje imaju za cilj ispravljanje nepravdi u mirovinskom sustavu.

“SDP je već ranije predložio Zakon o dodatku na mirovinu kojim se želi ispraviti nepravda koja se čini budućim umirovljenicima koji će svoje mirovine primati iz prvog mirovinskog stupa. Danas predstavljamo Zakon o profesionalnoj mirovini kojim se želi omogućiti da radnici koji rade na poslovima s beneficiranim radnim stažem dobiju dostojnu, profesinonalnu mirovinu.”.

Mirovine u Hrvatskoj doista su male, a sada je došlo vrijeme da se to promijeni, kazao je Mrsić, poručivši pritom Vladi kako će im se SDP oštro suprostaviti u donošenju mjera štednje koje će ići na uštrb umirovljenika i radnika.

“Mirovinski sustav treba biti pravedan, solidaran i mora biti transparentan, a SDP će se posvetiti tom cilju.”

Bivši ministar rada i mirovinskog sustava je novinarima pojasnio kako je namjera Zakona o profesionalnoj mirovini omogućiti ljudima koji rade na zahtjevnim poslovima s beneficiranim radnim stažem, kao što su primjerice, vozači, baletni umjetnici, vatrogasci, policajci, vojnici i drugi, omogućiti da nakon određene životne dobi idu u zasluženu profesionalnu mirovinu.

“To zapravo znači da će uz tu profesionalnu mirovinu moći nastaviti raditi te da će uz plaću koju će dobiti na tom radnom mjestu, uživati i dio iznosa profesionalne mirovine.”

Radnicima s 20 godina beneficiranog radnog staža, ukoliko se zaposle izvan sustava, isplaćivat će se 50% iznosa profesionalne mirovine, dok će oni kojima imaju pet godina više beneficiranog radnog staža, imati pravo na 70% mirovine, uz njihovu redovitu plaću, objasnio je Mrsić.

Kod izračuna mirovine, uzimao bi se prosjek pet najboljih godina beneficiranog radnog staža, a iznos mirovine bio bi između 60% i 70% od iznosa plaće koju su primali.

“Nadam se samo da će Vlada koja dosad nije učinila ništa u ovom području, ipak prihvatiti SDP-ov prijedlog jer je riječ o zakonu koji izravno koristi svim radnicima s beneficiranim radnim stažem. Trošak za državni proračun na godišnjoj razini iznosio bi 230 milijuna kuna, no ne treba zanemariti činjenicu da se radi o ljudima koji nastavljaju raditi i uplaćivati doprinose, dok bi im se isplaćivao iznos od 50% mirovine pa je za očekivati da bi konačni trošak za državni proračun, zapravo bio znantno manji.”