Nikolić Vladi i resornom ministru: Predškolski odgoj je loš, dosta je kršenja dječjih prava

Saborska zastupnica SDP-a Romana Nikolić iskazala je zabrinutost zbog lošeg sustava predškolskog odgoja. Da su zakoni, pravilnici i standardi često samo mrtvo slovo na papiru, nešto je s čime su se građani odavno pomirili. Njihovo kršenje posebno je opasno, ako se njime šteti nekim od najranjivijih skupina društva i to upravo djeci. Iako će mnogi vladajući političari isticati da su djeca budućnost naše države, žalosno je što su ta ista djeca žrtva njihove nesposobnosti i apatije već u trenutku kada postanu ”vrtićarci”.

Od svojih najranijih dana, djeca se moraju suočavati sa situacijama koje su za njih bolne i štetne. Djecu će rastužiti odlazak njihove omiljene ”tete” koja ih napušta jer više ne može prihvatiti rad na kratke ugovore na određeno vrijeme ili jer je jednostavno preraspodijeljena unutar svoje ustanove. Dio djece bit će nesretan jer ”teta” nema vremena za igru ili priču s njima, a nema ga jer radi u prevelikoj grupi te se ne može dovoljno posvetiti svakom djetetu.

Kada su u pitanju djeca s teškoćama u razvoju ili darovita djeca, ona u svojoj predškolskoj ustanovi često neće imati nekoga na raspolaganju tko će im pomoći da se integriraju u skupinu ili ostvare svoj potencijal. Nerijetko će djeca biti zakinuta i za didaktičke materijale jer vrtić nema novca za njihovu nabavu ili doživjeti nezgodu zbog dotrajalih i neprilagođenih prostorija i opreme. Sve navedeno je naša hrvatska stvarnost. Sve se ovo u hrvatskih vrtićima događa na dnevnoj bazi.

Unatoč brojnim apelima prema Vladi Republike Hrvatske i nadležnom Ministarstvu, kako od nezadovoljnih pedagoških i stručnih djelatnika, tako i od roditelja, stvari se već dulje vrijeme ne miču s početne točke. To je ono što je poražavajuće, to je ono što je sramotno. Pitam se, do kada planirate tako provoditi svoju (ne)učinkovitu politiku?

Hrvatskoj su bila na raspolaganju sredstva iz fondova Europske unije ni ona nisu iskorištena na optimalan način. Dokaz toga je Javni poziv ,,Nastavak unaprjeđenja usluga za djecu u sustavu ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja” , koji za glavni cilj ima produljenje radnog vremena vrtića. Iako će provođenje projekata, koji budu odabrani za financiranje, napraviti neke pozitivne pomake i to samo na određeno vrijeme, mnogi će problemi još uvijek ostati neriješeni. Na primjer, projektom će se moći financirati zapošljavanje odgojiteljica i stručnih suradnika i na određeno nepuno radno vrijeme i to u poslijepodnevnim satima. Pitanje je hoće li deficitarni stručnjaci kao što su edukacijski rehabilitatori ili logopedi biti spremni prihvatiti tu vrstu rada te hoće li djeca s teškoćama u razvoju dobiti toliko potrebnu pomoć koja im je potrebna?

Koliko je predškolskim ustanova potrebna pomoć govori i činjenica da su prijave na ovaj poziv, čija alokacija iznosi 300.000.000.00 kuna, obustavljene samo 32 sata nakon otvaranja jer je iznos zaprimljenih prijedloga premašio 315.000.000,00 kuna. Ni toliko najavljeni Nacionalni plan oporavka i otpornosti od strane vladajućih s kojim se toliko ponose, ne donosi boljitak sustavu predškolskog obrazovanja!

Na kraju dana, sve će opet pasti na leđa entuzijastičkih odgajateljica. Odgajateljice će nakon završetka svog radnog dana, svoje slobodno kvalitetno vrijeme posvetiti u pripremanju i kreiranju zadataka za naše vrtićarce i trošiti svoj osobni novac na pripremu didaktičkih materijala, a sve u cilju kako bi djeci osigurale barem ono osnovno što im je zajamčeno po Državnom pedagoškom standardu. Sve navedeno govori kakav je Vaš odnos nadležnog Ministarstva znanosti i obrazovanja prema našoj djeci. Zanemarujete, diskriminirate, ne vodite brigu o našoj djeci.

Djeca su prepuštena „dobroj volji“  odgajateljica koje su već na samom rubu, nevidljive i ignorirane u svom vapaju za pomoć u poboljšanju uvjeta rada.

Poštovani ministre, otvorite oči, prestanite zanemarivati i prati ruke od ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja. On je loš. Potreban mu je hitan restart.

Pokrenite se, jer sva djeca zaslužuju jednake mogućnosti, jednako siguran, jednako dostupan i kvalitetan vrtić. Zaslužuju poštivanje svojih prava. Ne zanemarujte ih!

 

(foto: Jurica Galoic/PIXSELL)