Opačić: Gradovi će pokazati socijalnu osjetljivost i omogućiti #NoviPočetak

“Cilj je da sa socijalno ugroženih građana uklonimo teret malog duga koji su na leđima nosili godinama”, večeras je u Zaboku, u Multimedijalnom centru, građanima na javnoj tribini poručila potpredsjednica SDP-a, Milanka Opačić. “Teleoperateri i banke su pokazale veliku društvenu odgovornost i socijalnu odgovornost, a ovo je prilika da Sporazum potpišu i drugi vjerovnici. Zato nam je važno da nas kontaktiraju gradovi i općine kako bismo olakšali građanima, omogućili im novi početak”, pojasnila je.

Na tribini naziva #NoviPočetak, Opačić je pojasnila mjere kojom se otpisuju dugovi socijalno ugroženim građanima, a s ciljem poboljšanja njihova životnog standarda. “Vjerujemo da ova jednokratna mjera korisna za dio građana jer je socijalna situacija vrlo teška” rekla je potpredsjednica Opačić i dodala da su banke, teleoperateri, gradovi i trgovačka društva koja su u većinskom vlasništvu države pokazali socijalnu osjetljivost – “svjesni su da se moramo boriti protiv siromaštva”.

Opačić je kroz prezentaciju pojasnila da je ovo novi početak za velik broj socijalno ugroženih građana, a građane je najviše zanimalo na koji način ostvariti ovo pravo te da li pri ostvarivanju prava imaju ikakav trošak.

Uz objašnjenje da ne postoji nikakav trošak za dužnike Opačić je objasnila kako u prva dva mjeseca primjene Sporazuma, od 2. veljače do 2. travnja 2015. godine, pravo pristupa mjerama imaju dužnici koji spadaju u kriterij A, korisnici novčanih naknada sustava socijalne skrbi, a tijekom preostala tri mjeseca, od 3. travnja do 30. lipnja, mjerama će moći pristupiti dužnici koji spadaju u kriterij B, građani čija mjesečna primanja u posljednja tri mjeseca do podnošenja zahtjeva ne prelaze 2.500,00 kuna za samca, odnosno 1.250,00 kuna po članu kućanstva. Dugovi koji se otpisuju su oni dugovi građana kojima su na dan 30. rujna 2014. godine blokirani računi dulje od 360 dana.

Na upit o zlouporabi mjere od strane građana, potpredsjednica Opačić poručila je da je informatizacijom baza podataka koja je provedena prošle godine omogućeno sprječavanje protupravnog korištenja prava na socijalnu pomoć. “Napravili smo reda, naša je baza ona koja kombinira najraznovrsniju bazu podataka i kroz različite obrasce mogli smo po prvi puta izvršiti provjeru, odnosno stvarni dohodak građana”, zaključila je.

Siniša Hajdaš Dončić, predsjednik SDP Krapinsko-zagorske županije, ukratko je pozdravio prisutne te je pozdravio predstavljene mehanizme riječima da je ova vlast sposobna i sustavna.

Podsjetimo, “Sporazum za ublažavanje financijskih poteškoća određenog dijela građana koji su ovršenici u postupcima prisilne naplate tražbina male vrijednosti na novčanim sredstvima” danas je potpisan s gradonačelnicima gradova Klanjca, Oroslavlja, Pregrade, Zaboka te načelnicima općina Bedekovčina, Hum na Sutli, Kumrovca, Sveti križ Začretje i Tuhelj.

Više o samoj mjeri otpisa duga pročitajte ovdje.