Savjet za poljoprivredu i hranu povodom Svjetskog dana voda

    Svjetski dan voda, koji se obilježava svake godine 22. ožujka, uvijek nas iznova podsjeti na značaj vode, koji često dovoljno ne valoriziramo. Ove se godine on obilježava pod motom „ACCELERATING CHANGE“ a fokus je na ubrzavanju promjena potrebnih za rješavanje kriza u sektoru javne vodoopskrbe i odvodnje. U današnjem svijetu 2,2 milijarde ljudi živi bez sigurnog pristupa zdravstveno ispravnoj vodi.

    Podaci o količinama vode kojima Hrvatska kao država raspolaže su impresivni i svrstava nas na prvo mjesto u Europi s 29.200 m 3 vode po stanovniku. Hrvatska obiluje obnovljivim zalihama podzemnih voda čija količina se procjenjuje na oko 22,43 milijarde m 3 godišnje i prema tim podacima Hrvatska zauzima 5. mjesto u Europi. Usprkos velikim količinama raspoložive podzemne vode, koja je u pravili dobre kakvoće, znatnom dijelu stanovništva, posebice u ruralnim krajevima, nije osiguran pristup zdravstveno ispravnoj vodi po ekonomski prihvatljivim cijenama. Mnoga si kućanstva nažalost ne mogu priuštiti priključak na vodovodnu mrežu. U skoroj budućnosti to treba ispraviti.

    U ovom trenutku se u Hrvatskoj provodi čitav niz projekata sufinanciranih iz različitih EU fondova, kako iz oblasti vodno-komunalnog sektora, tako i iz oblasti melioracijskih sustava za odvodnju i navodnjavanje poljoprivrednih površina, te iz oblasti zaštite od štetnog djelovanja voda. Na raspolaganju nam za te svrhe stoje značajna EU sredstva, npr. iz OPKK 2014-2020, iz Fonda solidarnosti, iz NPOO-te iz EPFRR-a.

    Ono čime ne možemo biti zadovoljni je dinamika izvođenja radova i trošenja dodijeljenih nam EU sredstava. Tako je na primjer stupanj iskorištenosti ugovorenih EU sredstava za izgradnju vodno-komunalnih projekata na razini od 40%, što nas kao državu mora zabrinuti i pokrenuti nas u smjeru aktivnijeg pristupa svih sudionika u realizaciji tih projekata (RH, Općina/Grad/Županija, Hrvatske vode, JIVU, projektanti/konzultanti, izvođači). Ispunjavanje utvrđenih projektnih indikatora, koji se ostvaruju kroz realizaciju sufinanciranih projekata, uvjet je za odobravanje novih tranši financijskih sredstava iz različitih fondova i tu neće biti popuštanja od strane EU-a.

    U tom smislu, zadatak je svih, kako onih koji se u profesionalnom smislu bave vodno-gospodarskom problematikom, tako i onih koji to rade u sferi politike, da se snažno usmjerimo na ubrzano korištenje dostupnih EU fondova, kako bi zaštitili naše vode i privilegiranu poziciju koju, ničim zasluženo, po daru prirode, na sreću imamo.