Savjet za poljoprivredu i hranu: Vladin glavni cilj je stvaranje ovisnosti o uvozu proizvoda uz zanemarivanje domaće industrije

    Jesenska sjetva je u tijeku, a poljoprivrednici se s ulaznim troškovima snalaze kako znaju i umiju. Brojni paketi pomoći koje Ministarstvo promovira došli su tek do njih par tisuća, a na neke od najavljenih pomoći se još uvijek čeka. Što je s proljetnom sjetvom? Prema našim informacijama proizvodnja u Petrokemiji bi trebala krenuti najkasnije u listopadu 2022. Ako se odgodi do proljeća sljedeće godine, upitno je daljnje poslovanje, a i proljetna sjetva.

    Krajem rujna 2022. održana je i tematska sjednica Odbora za poljoprivredu u Hrvatskom saboru o nastavku proizvodnje u kutinskoj Petrokemiji. Neki od zaključaka su bili da će se na europskoj razini s drugim državama članicama zatražiti donošenje mjera kojima bi se olakšalo poslovanje tvrtki od strateškog interesa, a nisu obuhvaćene nacionalnim paketima pomoći kao što je Petrokemija i da je potrebno izmijeniti Zakon o strateškim robnim zalihama i revidirati njihov popis kako bi se na taj način poljoprivrednicima osiguralo dovoljno mineralnih gnojiva.

    Naravno da podržavamo mjere usmjerene prema domaćoj industriji, ali problem je puno dublji. Petrokemija je tvrtka kemijske industrije od strateškog interesa. Međutim, zašto Vlada nema o tome jasan stav? Iz dosadašnjih aktivnosti moglo bi se zaključiti da je glavni cilj stvaranje daljnje ovisnosti o uvozu gotovih proizvoda uz zanemarivanje domaće industrije, a u konačnici možda i njeno potpuno nestajanje, poput šećerana, uljara, mljekara, pekara, a sada i Petrokemije.

    Na temelju čega se to može zaključiti? Hrvatska nema industrijsku strategiju kojom je trebalo definirati strateške sektore nositelje gospodarskog razvoja. Nema ni strategiju poduzetništva usmjerene na mikro, male i srednje poduzetnike. Nema ni strategiju razvoja poduzetništva žena. Svi ti dokumenti bili su doneseni za programsko razdoblje 2014.-2020., ali su odavno prestali važiti, a novi nisu izrađeni.

    Vlada donosi ad hoc mjere bez jasne strateške vizije. Nema mjera usmjerenih na rasterećenja po pitanju sustava poreza i doprinosa, smanjenja regulatornog opterećenja koje je iz dana u dan sve veće, poboljšanja pristupa financiranju, jasnih mjera državne pomoći. Uglavnom se Vlada oslanja na mjere koje se definiraju na EU razini, a onda ih prezentira kao nacionalne. Brojne od njih su polovične i njihova provedba značajno kasni, a donose se uglavnom bez ili uz ograničene konzultacije.

    Kako bi se zaustavilo daljnje propadanje sektora poljoprivrede i industrije predlažemo Vladi da:

    1. U suradnji sa svim dionicima izradi analizu strateške ovisnosti odnosno, koliko proizvoda koji se proizvode u Hrvatskoj ovise o stranim dobavljačima kao što to postoji na EU razini.

    2. Što prije izradi strategije vezane uz domaću industriju i poduzetništvo te jasno definira mjere i aktivnosti za oporavak i održivost, daljnji razvoj i rast zaposlenosti u strateškim sektorima.

    3. Pripremi izmjene postojećeg Zakona o iznimnim mjerama kontrole cijena („Narodne novine” br. 73/97, 128/99 i 66/01) između ostalog u području praćenja kretanja cijena ili izradi novi Zakon.

    4. Pojača kontrole i inspekcije o nepoštenim trgovačkim praksama.

    5. Izradi strategiju razvoja nacionalnih laboratorija za ispitivanje kvalitete poljoprivredno prehrambenih proizvoda te uloži u njihovu daljnju modernizaciju i razvoj kako bi se spriječio negativan utjecaj uvezene robe niske kvalitete na konkurentnost domaće industrije.

    6. Analizira posljedice ograničavanja cijena hrane na poljoprivrednike i prehrambenu industriju. Smatramo da je ova mjera bez jasnog definiranja kompenzacijskih mjera donesena protivno interesima poljoprivrednika i domaće prehrambene industrije te će imati negativne posljedice na njihovo poslovanje.

    Bez donošenja mjera, ova teška situacija za poljoprivredu, industriju i poduzetništvo postat će nepremostiva i rezultirati daljnjim urušavanjem domaće proizvodnje i povećanja ovisnosti o uvozu, stoji u priopćenju SDP-ovog Savjeta za poljoprivredu i hranu.