SDP predlaže uvođenje stope poreza od 48 posto za one s najvišim plaćama

“Za najbogatije ljude u Hrvatskoj koji imaju neto plaće više od 15 ili 16 tisuća kuna, stopa oporezivanja trebala bi iznositi 48 posto. Umjesto dvije stope, predlažemo tri stope: 24 posto bila bi najniža, 36 za ove koji zarađuju više, a za članove Uprave Ine i najbogatije stopa od 48 posto, što bi dovelo do toga da se ne povećavaju niti dužnosničke plaće. To je jasna poruka SDP-a – ne želimo povećavati visoke plaće nikome”, poručili su saborski zastupnici SDP-a Branko Grčić, Gordan Maras i Boris Lalovac na konferenciji za medije održanoj u petak u Hrvatskom saboru.

Branko Grčić je istaknuo je da najveći broj ljudi koji rade u Hrvatskoj s ovom poreznom reformom neće dobiti ništa.

“Ključna razlika između naše i ove reforme je u tome što smo mi digli plaće srednjeg sloja, onoga koji drži društvo i koji je pokretač i potrošnje, što je indirektno utjecalo na rast BDP-a i gospodarski oporavak. Sada imamo samo progresivni rast plaća u dijelu visokih plaća i visokih dohodaka”. – Branko Grčić

Grčić je skrenuo pozornost i na utjecaj porezne reforme na mirovine te na činjenicu da umirovljenici neće profitirati ni na koji način. “U već dva navrata plaće zaposlenih će rasti, ali mirovine će ostati na istoj razini. Očekujem od Vlade da će naći model kojim će zaštititi mirovine od daljnjeg propadanja i barem sačuvati minimum, da mirovine ne padaju dalje i da se dignu iznad famoznih 40 posto prosječne plaće, što je socijalni minimum. Sad su mirovine u prosjeku niže od toga i to se dogodilo u zadnje dvije godine i to se više ne smije dogoditi. Mora se naći način usklađivanja mirovina kako bi pratile rast plaća”, rekao je Grčić.

Grčić je rekao da je i dalje nejasno kako će se nadoknaditi manjak s kojim će se suočiti jedinice lokalne samouprave te da bi ovakva porezna reforma mogla zaustaviti rast sektora turizma i ugostiteljstva. Poručio je da bi takvom odlukom jedan od najuspješnijih sektora došao u ozbiljne probleme.

“Mi smo za progresivno oporezivanje i više stopa koji će učiniti sustav pravednijim bez radikalnih promjena. Srednji sloj sada ima rast plaća između 100 i 300 kuna, što je povećanje plaća između 1,5 i 3 posto, a onda nakon toga imamo enorman skok iznad tih plaća, gdje rast počinje s tisuću i ide do 6 ili 7 tisuća kuna. ” – Branko Grčić

Gordan Maras istaknuo je da je ova porezna reforma usmjerena samo na dva posto najbogatijih i onih koji najviše zarađuju u Hrvatskoj, što je kontinuitet HDZ-ove politike.

Boris Lalovac dotaknuo se Zakona o porezu na dobit.

“Članak 12. toga Zakona daje ekskluzivno pravo bankama da mogu jednokratno otpisati sve svoje loše plasmane koje su gomilali godinama i da taj teret ide na teret državnoga proračuna. Postavlja se pitanje je li ovo dogovor Marića s bankarima vezano uz slučaj švicarac. Ovo kod nas nije moglo proći.” – Boris Lalovac.

“Radi se o tome da se daje jednokratna mjera poslovnim bankama u 2017. godini da otpišu sve svoje loše plasmane, da ne moraju prolaziti proces koji prolaze svi drugi subjekti. Ovo može biti puno skuplja mjera i doprinos bankama nego što će biti švicarac i postavlja se pitanje hoće li ovo osjetiti hrvatski građani ili je ovo samo peglanje bilance banaka. Banke bi to morale reći hrvatskim građanima”, pojasnio je Lalovac i istaknuo da se postavlja pitanje ustavnosti ovog Zakona.