SDP ukazao na nebrigu prema osobama starije životne dobi smještenih u domovima

Saborski zastupnici Ivana Posavec Krivec, Barbara Antolić Vupora i Davorko Vidović održali su tiskovnu konferenciju u Hrvatskom saboru, a povod je nemili događaj koji je prije nekoliko dana zgrozio domaću javnost, kad je nesretna žena skočila kroz prozor Doma za starije i nemoćne u Koprivnici. Ukazali su na nebrigu vladajućih prema osobama starije životne dobi koji su smješteni u domovima.

“Starije osobe smatraju se najugroženijom populacijskom dobnom skupinom s obzirom na posljedice zaraze COVID-19 virusom na njihovo zdravlje, a najugroženiji među starijim osobama su one koje su smješteni u institucijama odnosno staračkim domovima. Živjeti u domu za starije u vrijeme epidemije iznimno je teško zbog opasnosti koju pojava virusa može imati u zatvorenim uvjetima, zabrane posjeta i izlazaka koje neupitno utječu na kvalitetu života i mentalno zdravlje. Tako je epidemiološka prilagodba radu u novim okolnostima dovela je do teškog kršenja ljudskih prava i sloboda kretanja,” navela je Posavec Krivec.

U Hrvatskoj postoji sveukupno 141 dom za starije osobe. Dva su državna, 45 ih je decentralizirano, odnosno financirano od županija i grada Zagreba, a 94 ih je privatno. U državne i decentralizirane domove smješteno je 10.941 starija osoba, a u privatne 5.701.

“Nažalost korisnici su tih ustanova već duže vremena odvojeni od obitelji i vanjskog svijeta. Kombinacija svih ovih rizika može se negativno odraziti na psihičko zdravlje pojedinca, uslijed doživljenog stresa, straha, tjeskobe i osamljenosti, može povećati zdravstvene probleme starijih osoba te narušiti kvalitetu njihovog života i dobrobit”, rekla je Posavec Krivec.

Barbara Antolić Vupora ističe kako je zdravstveni sustav preopterećen i smanjen je prostor za kronične bolesnike, ali i za preventivne pretrage. No teško je stanje i u domovima za stare i nemoćne koji su prema zakonu socijalne ustanove i koji su sada preuzeli ulogu zdravstvenih ustanova.

“Bolesni korisnici, bilo da su zaraženi korona virusom ili su u izolaciji, liječe se u domovima jer su im bolnice nedostupne. Nedostaje kadrova i opreme za rad s takvim bolesnicima, vrijedili bi tamo prijenosnih aparati za kisik. Djelatnici su na rubu snaga i nije čudo što se svakom korisniku odnosno pacijentu ne može posvetiti puna pažnja. Cijela ta atmosfera zasigurno negativno utječe na psihičko zdravlja sviju nas, a pogotovo starijih i nemoćnih, koji su smješteni u domovima u kojima zbog korone trenutno nema posjeta. Daleko od svojih bližnjih koji ih sad ne mogu ni utješiti, ni vidjeti, ni zagrliti, starije osobe nerijetko padaju u depresiju s nažalost kobnim posljedicama poput već spomenutog slučaja u Koprivnici. Smrt pa i samoubojstvo je posljedica teških okolnosti i psiholoških kriza i prije korone pa tako i sada,” navela je.

Pozvala je sve medije da svoje programe na radiju i televiziji dodatno prilagode potrebama starijih osoba kao što se je prilagodilo školskoj djeci. Također ističe kako bi u naše srednje škole trebalo poput onih u susjednim zemljama uvesti obvezu volontiranja u domovima ili drugim ustanovama.

“Humanitarni rad je potrebno vrednovati i nagrađivati pri upisima na fakultete. Zašto se ne ugledamo na pozitivna iskustva susjeda koji svoje studente, pogotovo sada, u krizi, sa zaštitnom opremom šalju u Domove na ispomoć?”

Starijima i nemoćnima treba pomoći da lakše podnesu epidemiološke mjere, i pritom sačuvaju fizičko, ali i psihičko zdravlje, poručio je Davorko Vidović.

Ocijenio je i da je oko 16.000 građana u domovima za starije i nemoćne postalo institucionalnim zatočenicima, zbog zabrane kretanja i kontakta s bilo kime.

U 126 zemalja svijeta uvedene su nove mjere  socijalne sigurnosti od početka pandemije, no, među njima nije i Hrvatska u kojoj se resorno ministarstvo nedopustivo pasivno odnosi u novonastaloj situaciji za ugrožene skupine građana – starije i nemoćne, beskućnike, migrante, nezaposlene…

“Hrvatska jedina u Europi nema paket mjera za socijalnu zaštitu u uvjetima pandemije. U državnom proračunu za iduću godinu nisu predviđena sredstva za ranjive skupine nego se na poziciji socijalne zaštite skida tri milijarde kuna”, upozorio je Vidović.

SDP stoga zahtijeva do resornog ministarstva da se odmah formira multidisciplinarni radni tim i osmisli paket mjera za socijalno ugrožene građane, da se iz tekućeg održavanja pronađe novac za njihovu elementarnu zaštitu, nabavu tableta i televizora.