Varga u Puli: Protiv smo privatizacije zdravstva

“Nositelji smo solidarnog, javnog i jednakog sustava zdravstva i to je nešto za što se vrijedi boriti. Svi građani Republike Hrvatske imaju pravo na jednaku dostupnost kvalitetnoj zdravstvenoj zaštiti i mi to čuvamo,” poručio je Siniša Varga, SDP-ov ministar zdravlja na javnoj tribini “Zdravstvo za sve” u Puli.

U organizaciji SDP-a danas je održana javna tribina na kojoj je ministar zdravlja Siniša Varga razgovarao s građanima i prezentirao im provedene reforme i pozitivne rezultate u zdravstvenom sustavu posljednjih godina te način na koji je podignuta kvaliteta zdravstvenih usluga za sve naše građane. Objasnio je kako reforme koje se trenutačno provode predstavljaju najveće promjene u posljednjih 20 godina.

Borit ćemo se protiv najava iz HDZ-a da se HZZO privatizira, da se ograniči za siromašne na hitnu medicinsku pomoć, a da svi ostali moraju plaćati zdravstvenu zaštitu. Smatram da je to neprimjereno za našu zemlju i da se vrijedi boriti protiv toga.

Istaknuo je kako svi građani moraju imati pristup kvalitetnoj zdravstvenoj usluzi, a posebno najosjetljivije skupine bolesnika. Cilj nam je da održimo zdravstveni sustav dostupan svim našim pacijentima jednako, bez obzira na njihov imovinski status.

Kvalitetna i svima dostupna zdravstvena usluga jedan je od prioriteta koalicijske Vlade predvođene SDP-om. Duboko vjerujemo da zdravstveni sustav pripada svim hrvatskim građanima i SDP se uvijek zalagao i zalagat će se da tako i ostane.

Ministar je istaknuo reforme i programe, ali i buduće ciljeve za zdravstveni sustav. Dostupan i kvalitetan zdravstveni sustav kojeg kontinuirano razvijamo i nadograđujemo ono je što želimo osigurati za naše građane, sada i u budućim godinama.

“Napravili smo veliki iskorak ove godine za nabavu nove opreme i aparata, otvorili smo novi transplantacijski centar, preselili smo dječju onkologiju u Institut za tumore. Držimo korak sa svjetskim trendovima, s modernom medicinom i tako liječimo pacijente svaki dan sve bolje i kvalitetnije,” zaključio je Varga.

Građanima je objasnio kako je svakim danom situacija sve bolja. Liječnici obiteljske medicine počeli su raditi značajno više zahvata i smanjili broj upućivanja pacijenata u bolnice, a istovremeno su bolnice u novom režimu financiranja počele u redovnom radnom vremenu primati veći broj pacijenata. Kroz “Program plus” rješavaju se problemi s listama čekanja.

Podsjetimo,prepoznali smo važnost problema lista čekanja za naše pacijente i upravo zato smo pokrenuli “Program plus”. Zahvaljujući tom programu do sada je obrađeno više od 64.000 pacijenata s listi čekanja. Ukupno prosječno čekanje smanjeno je za 15% u samo četiri tjedna provedbe ovog projekta, odnosno sa 152 dana u 2014. na 129 dana u 2015. godini.

Maligne bolesti jedan su od vodećih zdravstvenih problema u Hrvatskoj. Našim pacijentima s najtežim oboljenjima činimo najviše što možemo za njihov uspješniji oporavak.

Započeli smo “Program 72 sata” kojim se omogućuje početak liječenja našim građanima oboljelim od malignih bolesti u roku od 72 sata od dana dijagnoze. Trenutno se Program provodi u KBC Sestre milosrdnice, a cilj nam je liječenje pacijenata s dijagnozom zloćudne bolesti u roku tri dana u svim kliničkim bolnicama i kliničkim bolničkim centrima do kraja godine.

Osiguravanje učinkovitosti i profesionalnog pristupa liječnika također je jedan od naših prioriteta. Za pružanje kvalitetne zdravstvene usluge potrebni su vrhunski stručnjaci.