Vlada nesposobna riješiti problem Salonita

Slučaj Salonita iz Vranjica tipična je privatizacijsko-tajkunska priča iz Hrvatske 90-ih – poduzeće je u stečaju, navodni vlasnici u bijegu, tvornica ugrožava zdravlje stanovnika i okoliš. Upozorili su na to danas saborski zatsupnici Ivica Pančić i Marin Jurjević te predsjednik SDP-ova Savjeta za zdravstvo dr. Rajko Ostojić.

Aktualna Vlada dvije je godine najavljivala donošenje zakona o zabrani proizvodnje, prometa i uporabe azbesta i azbestnih proizvoda čime bi se riješila sudbina radnika u Salonitu, pitanje odštete za oboljele, pokretanje proizvodnje sa novom tehnologijom i pitanje duga državi od otprilike od 30 milijardi kuna, kaže I.Pančić. Međutim, takav zakon – iako nekoliko puta najavljivan, još nije donesen, a proizvodnja je započela. Zdravlje radnika ugroženo je, jer rade bez ikakvih zaštitnih sredstava, a zeleno svjetlo za proizvodnju dato je putem korigirane verzije liste otrova koju je donio ministar zdravstva, a u kojoj se zabranjuje samo uporaba proizvoda.

Štoviše, ministar zdravstva i ravnatelj Porezne uprave Ivan Mladineo zalažu se za obustavu stečaja i prebijanje duga s državom. U cijelu se priču ptoom upliće i danska tvrtka , iza koje, prema svemu sudeći, stoje stoje bivši vlasnici Salonita. Državno odvjetništvo tome se usprotivilo i pitalo se zbog čega o tome nije obaviješten Uskok – pojasnio je kontekst Ivica Pančić, upućujući pritom pitanje HDZ-u: «Kako to da ste omogućili da hrvatski radnici u Salonitu rade bez osnovnih zaštitnih sredstava, zašto su započeli proizvodnju, a čak niti taj preduvjet nisu ostvarili. Ako su socijalno osjetljivi prema građanima zašto se insistira na danskoj firmi iza koje stoji sumnjivi kapital?»

Marin Jurjević podsjetio je na pitanje koje je o Salonitu jučer na aktualnom prijepodnevu postavio premijeru Sanaderu. «Upravo je Salonit hrvatska firma s najviše oboljelih od azbestoze i raka pluća, jer je riječ o kancerogenom elementu. Apsurdna je pritom da se po zakonima mogu proizvoditi proizvodi na bazi tipa azbesta, ali se ne mogu prodavati.»