Zašto HDZ i Plenković izbjegavaju raspravu o poništenju ugovora između INA-e i MOL-a?

    “Sabor je jučer do kasnih večernjih sati raspravljao o zaključku koji je uputila oporba. HDZ nije htio odgovoriti na naša pitanja. Ono što je ipak izašlo iz standardnih okvira je njihov odgovor zašto ne žele dati odgovor na naša pitanja – poslovna tajna. Dakle, mi ne možemo saznati kako se raspolaže s resursima Hrvatske, po kojim se cijenama prodaju, a vidjeli smo kakve se kriminalne situacije događaju”, rekao je predsjednik SDP-a Peđa Grbin u petak u Hrvatskom saboru predstavnicima medija.

    Podsjetio je da je Škugor deda Danetu za milijardu kuna prodao vrijedan plin po cijeni od 20 eura, a istovremeno ga INA mora prodavati HEP-u po duplo većoj cijeni.

    “Zašto je tome tako? HDZ kaže – to je poslovna tajna. Mi nećemo odustati od ove teme, da ovu stvar iznesemo pred svjetla javnosti, da je istjeramo na čistac”, rekao je Grbin.

    “Također, jedan od pokušaja koje smo imali je i sazivanje tematske sjednice Odbora za pravosuđe na kojoj se trebalo raspravljati o tome što ćemo sa štetnim ugovorom kojeg je Ivo Sanader sklopio s MOL-om. Znamo da je tu donesena kaznena presuda, znamo da se radilo o zlouporabi položaja i ovlasti, znamo da je taj ugovor protivan propisima, moralu društva, interesima Hrvatske i hrvatskih građana. Željeli smo vidjeli kako taj ugovor možemo pobiti. HDZ je to odbio”, rekao je.

    Mišel Jakšić je rekao kako su danas održali sjednicu Odbora za pravosuđe gdje je jedina točka bila sazivanje tematske sjednice na temu slučaja INA. Intencija je bila da se na nju pozove ministra Malenicu, šeficu DORH-a i predsjednika Vrhovnog suda, da pokrenu raspravu za pronalazak rješenja za zaštitu hrvatskih nacionalnih i energetskih interesa u odnosu INA-e i MOL-a.

    “Jasno je da je sustav upravljanja totalno izokrenut, da unutra ima svega, počevši od korupcije, a tu ima najmanje hrvatskih interesa. I ono što znamo da je do njega došlo temeljem koruptivnih radnji, za koje je Ivo Sanader pravomoćno osuđen na hrvatskim sudovima. Ovo je bila jedna sjajna prilika da dođemo do zajedničkih zaključaka i da krenemo u postupak dokazivanja ništetnosti takvih ugovora. No, nažalost, voljom većine, voljom HDZ-a, izbjegava se takva rasprava. Zašto HDZ i Plenković izbjegavaju raspravu u Saboru o ovoj prevažnoj temi? Ovo više nije samo politika, ovo je zaštita naših nacionalnih energetskih resursa i interesa. Ne možemo se složiti s time da je normalna situacija da ne znamo zašto naše rafinerije ne rade, kuda idu hrvatska nafta i plin, po kojim cijenama, zašto to sve kontroliraju Orban i MOL, a sve to hrvatsko je nestalo na temelju korupcije”, rekao je Jakšić.

    U dokumentu koji je Vlada poslala u Sabor, istaknuo je, govori se o vježbi i obuci ukrajinskih vojnika.

    “Ustavom je definirao tko odlučuje o vježbi i obuci. I nije normalno da o svakoj obukovnoj misiji odlučuje Parlament, takvih misija ima svaki dan. U ovom trenutku se zrakoplovni tehničari RH nalaze u Francuskoj, pripremaju se za servisiranje aviona koje Hrvatska kupuje, jesmo li o tome raspravljali i odlučivali u Saboru? Ne. Odluku je donijela Vlada. Ako se radi o nečemu što je borbenog karaktera, onda o tome mora odlučivati Sabor i predviđeno je u Ustavu da ako postoji suglasnost predsjednika Republike, odlučuje Sabor većinom, ako nema, odlučuje dvotrećinskom. Ali svi zaboravljamo da može biti da nema ni suglasnosti Vlade i da onda Sabor o tome nema ni prilike odlučivati – poručio je naglasivši opet da su to koraci za borbene misije”, rekao je Grbin.

    Komentirao je i tvrdnju vladajućih koji zastupnike nazivaju rusofilima.

    “To je ustvari sipa koja ispušta crnilo kako bi prikrila ono što radi. Jesam li ja recitirao poeziju Lavrovu? Nisam. Taj koji je njemu recitirao poeziju je za Hrvatsku preuzeo obvezu bez da je poštovao prethodno propisanu proceduru. I sad bih se ja trebao sklanjati pod nekim njihovim lažnim optužbama? Isto tako, ti koji prozivaju za rusofiliju neka odgovore zašto su dozvolili da se rafinerije na tlu Hrvatske zatvore, pa sad moramo voziti naftu na preradu u Mađarsku i Slovačku, u koje dolazi nafta iz Rusije. I ustvari vozimo se na rusku naftu, plaćamo rusku naftu i financiramo time rusku agresiju. Zbog HDZ-a i njihove politike mi financiramo Rusiju. Da je Hrvatska energetski neovisna, da se nije napravilo ono što se napravilo, možda bismo u Rijeci mogli prerađivati naftu iz nekih drugih izvora i nafta i novac ne bi išla Putinu. Isto tako, neka HDZ-ovci odgovore zašto se više ne bora za interese RH u INA-i? Zašto nema sankcija za one koji su upetljani u priču oko Fortenove i Sbera, a ruski su igrači? Djela govore ako u Hrvatskoj ima ruskih igrača, onda oni sjede na drugoj strani Markovog trga, u Vladi, a ne u Saboru ili negdje drugdje”, rekao je Grbin.

    Na pitanje oko rasta plaća državnih dužnosnika, rekao je da u SAD-u postoji jedna dobra praksa, koja je upisana kroz amandman u njihov Ustav, a to je da si niti jedan Kongres ne može povećati plaću, ne može sam sebi. Može sljedećem, ali sebi ne može. E to je pravilo koje bi mi trebali uvesti, istaknuo je.

    Grbin navodi kako se primjer iz SAD-a može preslikati i kod nas na dva načina.

    “Prvi je definirati u Ustavu da ne možeš povećati plaću sam sebi nego sljedećem mandatu, a drugi je da postoji politička volja da to naprosto ne činiš i onda kad doneseš zakon da u prijelazne i završne odredbe ugradiš to da zakon stupa na snagu sa sljedećim parlamentarnim izborima. Oni ne žele ni jedno ni drugo”, rekao je dodavši kako Vlada ide krivim putem.

    “Mi to podržati nećemo, oni imaju većinu i neka oni odgovore hoće li na tome inzistirati. Ne bi trebalo mijenjati zakon, ne bi. SDP je u svojem mandatu od 2011. do 2015. prvo ukinuo povlaštene mirovine, smanjio ih saborskim zastupnicima i nekoliko puta smanjivao plaću saborskim zastupnicima. S druge strane, ako model koji je sada na snazi ostane, ako se Zakon o dužnosnicima ne promijeni, imamo osnovicu koju određuje Vlada i koeficijente koji su propisani zakonom. Ako Vlada neće podići osnovicu državnim dužnosnicima, neće biti rasta plaća. Dakle, ako se zakon ne promijeni i ako Vlada u osnovicu za državne dužnosnike ne dira, ne treba napraviti ništa i plaće neće rasti. A Zakon se mijenja jer Vlada želi povećati državnim dužnosnicima”, rekao je Grbin.