Svjetski dan meteorologije

Svjetski meteorološki dan obilježava se svake godine 23. ožujka, na dan kad je 1950. službeno osnovana specijalizirana organizacija Ujedinjenih naroda, Svjetska meteorološka organizacija (WMO), koja u ovom času okuplja 193 članice.

Od samog osnutka Hrvatska je surađivala s tom organizacijom, a u studenome 1992. postala je njezina punopravna članica. Svjetski meteorološki dan ove je godine posvećen ranom upozorenju i djelovanju, a ističe važnost hidrometeoroloških i klimatskih informacija za smanjenje rizika od katastrofa, koje su između ostalog izazvane utjecajem klimatskih promjena.

Ekstremne vremenske pojave postale su glavni čimbenik koji, uz ostale negativne posljedice, najviše doprinosi krizama opskrbe hranom, zbog čega je proučavanje utjecaja klime i pojedinih meteoroloških elemenata na poljoprivredu od posebnog interesa svih. Uz samo proučavanje, praćenje, prognoziranje i upozoravanje ključno je pravovremeno djelovanje.

Tri su vremenske pojave koje u zadnjem desetljeću najviše utječu na ostvarenje visokih i stabilnih prinosa. To su suša, kasni proljetni mraz i štete nastale od tuče. U RH se sa vrlo slabim uspjehom borimo protiv njih. Po navodnjavanju smo i dalje na samom začelju u Europi. Iako je još 2005. donijet “Nacionalni projekt navodnjavanja i gospodarenja poljoprivrednim zemljištem i vodama” i zacrtano da će se do kraja 2020. godine navodnjavati čak 65.000 ha ili oko 6% obradivih poljoprivrednih površina, plan nije ispunjen i pod sustavima navodnjavanja je prema zadnjim podacima tek 2,5% .

Što se obrane od tuče tiče, Hrvatska je jedna od rijetkih država EU u kojoj se obrana od tuče gotovo ne provodi, a Zakon o prestanku važenja Zakona o sustavu obrane od tuče je u planu donošenja u I kvartalu ove godine. Ministarstvo poljoprivrede umjesto uvođenja tehnološki suvremenih sustava obrane od tuče preporučuje osiguranje usjeva i nasada te nabavu protugradnih mreža sredstvima EU fondova. Nažalost, protugradne mreže se ne mogu postavljati na svim kulturama, a osiguravajuće kuće sve više odbijaju osigurati proizvodnju koja je prema njihovoj procjeni prerizična. Osim toga, novac od osiguranja će vjerojatno pokriti dio troškova, ali neće osigurati hranu za ljude i stoku.

Upravo smo sada suočeni sa strmoglavim rastom cijena hrane i svjedoci nedostatka nekih proizvoda između ostalog i zbog donošenja krivih odluka u poljoprivrednoj politici. Svjestan važnosti meteorologije za poljoprivredu, SDP-ov Savjet za poljoprivredu i hranu svima koji se bave ovom djelatnošću kao i svim poljoprivrednicima čija uspješna proizvodnja ovisni o vremenskim prilikama želi sretan Svjetski meteorološki dan!