11. Što je potrebno napraviti kako bi postigli rodnu ravnopravnost?
Kao stranka, zalažemo se i bitno nam je promicanje rodno uvjetovanih politika i otklanjanje svih diskriminatornih čimbenika utemeljenih na rodnim stereotipima. Jednakopravno uključivanje žena u javnu sferu, kao i muškaraca u obiteljsku sferu života, dat će poticaj daljnjem društvenom razvitku Hrvatske.
Europska unija mora dati podršku državama članicama koje djeluju na otklanjanju institucionalnih, ekonomskih, pravnih i kulturnih prepreka jednakosti žena i muškaraca. Ona pritom mora aktivno poticati one koji u tome predvode, a kažnjavati one koji proces opstruiraju. SDP-ov prijedlog je da se europski fondovi povežu s aktivnim promicanjem rodne ravnopravnosti kroz uskratu dijela fondova za one države koje tu politiku opstruiraju ili ne provode.
Fokus socijaldemokrata mora biti rodno razumijevanje problema, odnosno uzimanje u obzir nepovoljnih pozicija s kojima se suočavaju žene u čitavom nizu područja i pitanja u Europskoj uniji. Također ćemo se zalagati za ostvarivanje jednakih prava prilikom korištenja roditeljskog dopusta i za muškarce i za žene kako bi djeca tijekom najranijeg razdoblja života bila bliska i s očevima i s majkama.
Temeljni uvjet oblikovanja potreba i interesa žena jest njihova primjerena politička zastupljenost i organiziranost. Podzastupljenost žena u donošenju odluka vrlo je široko i višestruko pitanje koje treba postaviti u kontekst višegodišnjih napora usmjerenih na poboljšanje razine ravnopravnosti spolova za žene i muškarce u svim segmentima života, uključujući obrazovanje, zapošljavanje, nejednaki tretman u plaćanju za isti posao, obiteljski i privatni život, a koji nažalost nisu uvijek davali efekte.
U vremenima snažnih napada na slobode i prava žena SDP je napravio snažni iskorak i uveo model jednake zastupljenosti i naizmjeničnog poretka žena i muškaraca na kandidacijskim listama. Trenutačno smo jedina aktivna stranka u Republici Hrvatskoj u čijem Statutu postoji odredba koja definira ovu obvezu postupanja kako bi puni rodni paritet bio poštovan, a žene primjereno zastupljene.
SDP će se u institucijama Europske unije zalagati za definiranje minimalnih standarda rodne ravnopravnosti, a koji bi bili okvir nacionalnim, regionalnim ili lokalnim institucijama da razrade politike primjenjive na specifične okolnosti. Minimalni standardi bi vodili računa o solidarnosti svih država članica i njihovih građanki i građana u jačanju rodne ravnopravnosti, a pritom bi ostavljali dovoljno prostora za politike koje u obzir uzimaju lokalne i nacionalne specifičnosti te spremnosti nekih država članica da djeluju i iznad propisanih standarda na unaprjeđenju rodne ravnopravnosti u društvu.
Niti jedna politika se ne može realizirati bez novca. SDP se zalaže za rodno-osjetljivi proračun jer se opredjeljenje za paritetnu demokraciju najbolje vidi iz raspodjele javnog novca. To podrazumijeva financiranje projekata tzv. društvene infrastrukture (vrtići, jaslice i sl.) koje svima, a posebno ženama omogućuju intenzivnije uključivanje u javni i politički život.