5. Kako unaprijediti položaj radnika, a prekarni rad svesti na minimum?
Cilj SDP-a je uspostava ekonomije i društva koje će smanjivati nejednakosti, gospodarski uređena Europa jednakih mogućnosti te tržište rada koje je socijalno i koje je inkluzivno.
Štiteći sve one koji žive od svog rada i dohotka, zapravo štitimo temeljne potencijale jedne države i društva, a to su ljudi. Umjesto najamnog i podaničkog radnog odnosa, između poslodavaca i radnika, potrebno je razvijati suradničke i partnerske odnose.
Mišljenja smo da je radnice i radnike u modernom društvu potrebno zaštititi, ali i vratiti njihovo povjerenje u institucije smanjivanjem prekarnih oblika rada. Potrebno je pripremiti mlade, i one nezaposlene, kao i one zaposlene, na promjene koje donose nove tehnologije i promjene na tržištu rada pri čemu posebno naglašavamo važnost cjeloživotnog učenja, razvoj poduzetničko – stvaralačkog duha i priznavanja neformalnih oblika učenja i stjecanja znanja.
Mladima, prije svega, treba omogućiti da svojim zalaganjem, radom i znanjem napreduju u karijeri te da ti kriteriji postanu temeljni za napredovanje, a ne raznorazne druge stvari poput stranačkih iskaznica, odanosti stranačkim prvacima ili rođačke veze. U društvu se zadnjih par godina stvara dojam da se HDZ-ovi članovi potpuno nekontrolirano i protiv svake logike racionalnog ekonomskog ponašanja „krcaju“ u državne institucije, javna poduzeća te lokalne i regionalne samouprave. Oni drugi koji na takvu razmjenu ne žele pristati odlaze iz Hrvatske!
Dobrog društva nema bez suradnje politike s civilnim društvom i građanima, a posebno sa sindikatima. Zbog toga se zalažemo za daljnje jačanje socijalnog dijaloga na svim razinama vlasti. Tripartitni socijalni dijalog demokratizira proces donošenja javnih politika u području socijalne i ekonomske politike, omogućava konsenzualni pristanak na javne politike i povećava efikasnost provedbe istih te smanjuje društvene napetosti posebno u razdobljima krize. Trajnom ostaje potreba za pravednošću, socijalnom solidarnošću i dijalogom te sindikalnim djelovanjem.
Pravo suodlučivanja, sindikalnog i poslodavačkog organiziranja, pravo na štrajk, pravo kolektivnoga pregovaranja i ugovaranja, osiguravanje minimalnog socijalnog dohotka, pravo na sigurne uvjete rada i zdravo radno okruženje, pravo na profesionalni razvoj i obrazovanje na radu, pravo na socijalnu sigurnost i socijalno osiguranje povezano s radom, sastavni su dijelovi našega odnosa prema radničkim pravima.
SDP će suradnju s radničkim sindikatima ostvarivati kroz ključne i jasno definirane političke ciljeve: dodatna izgradnja i jačanje socijalne države, borba za uvođenje veće minimalne plaće koju s vremenom treba zamijeniti snažnijim institutom tzv. životne plaće, zalaganje za različite oblike ekonomske i industrijske demokracije, zaštita postojećih i znatno unaprjeđenje radničkih prava, pružanje aktivne političke i infrastrukturne podrške radu sindikata kroz zajedničke sindikalne akcije, tribine i edukacije, ostvarivanje ne samo dijaloga već stvarne strateške pa i političke suradnje s progresivnim radničkim sindikatima koji okupljaju radnike u javnom i privatnom sektoru.