9. Je li Hrvatska spremna na ulazak u Europsku monetarnu uniju?
SDP smatra da Hrvatska još uvijek nije spremna za ulazak u Europsku monetarnu uniju, ali i da aktualna HDZ-ova Vlada ne radi dovoljno kako bi se stvorili uvjeti da se tako nešto dogodi u razumnom roku.
Naš stav je da sam čin uvođenje eura nije i ne može biti sam sebi cilj. Naprotiv, smatramo da uvođenju eura mora prethoditi faza u kojoj hrvatsko gospodarstvo treba ojačati, biti konkurentnije i stabilnije kako bi moglo odgovoriti na izazove mogućih novih kriza. Na krizu 2008. godine nismo bili spremni, a jasno se pokazalo da za takvu krizu nisu bile spremne niti zemlje koje su ubrzano ušle u EMU. U krizi su se suočile sa svim svojim unutarnjim slabostima koje su u konačnici platili njihovi građani kroz rigorozne mjere štednje, pad realnih dohodaka i pad standarda.
Smatramo da je hrvatska ekonomija još uvijek opterećena ozbiljnim strukturnim problemima koji ograničavaju da nam euro donese svoje pozitivne aspekte.
SDP drži da je HDZ-ova Vlada u tome potpuno podbacila. Vlada je sebi nametnula cilj što skorijeg ulaska u EMU. Tome je podredila i fiskalnu politiku, a osobito politiku upravljanja javnim dugom. Međutim, gospodarski rast je još uvijek skroman i nema stvarnih strukturnih reformi koje bi u srednjem i dugom roku osigurale stabilan i održiv gospodarski rast baziran na većoj konkurentnosti gospodarstva.
S druge strane, mi u SDP-u smo svjesni pozitivnih očekivanja vezanih uz uvođenje eura. Hrvatska je u ovom trenutku visoko-eurizirana zemlja. Tečaj eura i kune je relativno stabilan već godinama, a inflacija je niska. Izbjegavanje valutnog rizika, smanjenje transakcijskih troškova, daljnje snižavanje kamatnih stopa, kako za građane tako i za poduzetnike, samo su neki od tih pozitivnih učinaka. Veće povjerenje i sigurnost investitora moglo bi potaknuti dodatne strane investicije, posebno u propulzivnim granama, poput poljoprivrede i prometa. U sektoru turizma će nestati trošak konverzije valute pa će novac iz banaka i mjenjačnica biti usmjeren u povećanje turističke potrošnje.
No, činjenica je da Hrvatska na ovoj razini razvijenosti ima ozbiljan problem, a to je gotovo najniži standard u EU – niske hrvatske plaće i visoke europske cijene. Također, zabrinjava nas niska globalna konkurentnost i slabi izgledi za ubrzanje rasta. Što će nam uvođenje eura donijeti u tom aspektu? Teško je očekivati da bi se u roku od par godina nešto značajno u tom smislu moglo promijeniti nabolje. Upravo to je najvjerojatniji razlog zbog kojega su građani uvelike skeptični prema ovom projektu. SDP smatra da, dok se ne riješe spomenuti problemi, ili se bar ne krene ozbiljno u tom pravcu, Hrvatska nije spremna za ulazak u EMU.
SDP će pritom, na nacionalnoj i europskoj razini, raditi na tome da se greške koje su se događale prilikom ranijih zamjena domaćih valuta eurom, ne dogode i u Hrvatskoj. Posebno ćemo motriti i brinuti da ne dođe do dizanja cijena proizvoda i izvlačenja ekstraprofita trgovaca i ostalih. Da se to ne bi dogodilo, potrebno je razviti sustav edukacije građana i građanki te sustav sankcioniranja prekršitelja. Europska unija ima obvezu pomoći s tom edukacijom, dok je na hrvatskoj Vladi da budno motri svako kršenje pravila.