Glasovac: “Plan za stan” je namijenjen i našim starijim građanima kroz stanove za dugoročni najam uz asistirano življenje

Potpredsjednica Hrvatskog sabora i SDP-ova Sabina Glasovac u ponedjeljak je za N1 govorila o SDP-ovoj stambenoj politici.

Na pitanje novinarke što misli o APN modelu subvencioniranja kredita rekla je da u Hrvatskoj postoje samo pojedinačne mjere kao APN koje umjesto da su mladima olakšale pristup rješavanja stambenog pitanja, zapravo su digle cijene nekretnina i mladima taj san za stanom učinile još nedostižnijim.

„Tu su razni faktori zbog čega je došlo do porasta cijena nekretnina na tržištu, one naprosto divljaju, cijene nekretnina su danas otprilike 60% veće nego prije sedam godina. Samo prošle godine su cijene nekretnina narasle za 20%, u gradu Zagrebu za 30% i tu je potpuno jasno ako uzmemo u obzir da više od milijun građana izdvaja 40% svojih prihoda na stanovanje, a da samo 10% stanovništva ima kreditnu sposobnost, dakle 90% stanovništva nije kreditno sposobno. Znači ovaj APN model isključuje jedan dobar dio stanovništva ali mladi nemaju izbora. Ili će ostati kod roditelja ili će plaćati skupe najmove.“

O APN modelu dodala je još kako Hrvatska drugog modela nema.

„Dakle, imamo POS kojeg je uvela Račanova vlada, koji je nudio kupnju stanova po cijenama jeftinije od tržišnih. Međutim, dinamika izgradnje POS-ovih stanova ovisi o jedinicama lokalne samouprave ali državna politika tu zapravo ne postoji. I mladi naprosto nemaju izbora. U Hrvatskoj mladi najduže ostaju sa svojim roditeljima, prosjek je do 33. godine. Ili se mogu odlučiti ići u najam, a cijene najma su podivljale da dosežu mjesečnu ratu kredita.

Mladima je svaka pomoć dobro došla i oni se dovode u situaciju da osim APN-a druge nema. Kreditno se zadužuju do kraja svojeg života i država ih je time vrlo uspješno usmjerila ka bankama u dužničko ropstvo ali je isto dovela do toga da danas mladi uz poticaje države i uz puno niže kamatne stope stanove plaćaju 50 puta više nego prije no što je postojao program APN-a. A vi da biste podnijeli taj kredit vam plaća mora biti negdje 10 tisuća kuna. Većina hrvatskih građana to nema.“

Istaknula je kako SDP ima Plan za stan, to je prva sveobuhvatna stambena politika u Hrvatskoj.

“Plan za stan je prvenstveno namijenjena mladim ljudima jer smatramo da trebamo zaustaviti ovaj odljev mladih iz Hrvatske, a kao treći razlog za iseljavanje navode upravo nemogućnost rješavanja stambenog pitanja. Naš je plan osnovati državni fond i aktivno uključiti državu u gradnju stanova. Naš je izračun da bismo sa izdvajanjem samo 1% proračuna godišnje oformili fond kojim bismo u slijedećih šest godina mogli izgraditi 15 tisuća stanova prosječne stambene površine od 65 četvornih metara. Prosječna cijena gradnje je 1500 €.

Na taj način mi bismo stavili 15 tisuća stanova mladima na raspolaganje tako što im nudimo dugoročan najam i sigurnost na način da ih nitko ne može izbacivati iz stanova pred sezonu, a s druge strane cijene tog najma bi bile znatno niže od tržišnih cijena i mislimo da je to dobar model.

Na tom modelu Beč živi već niz godina, mislimo da je to jedna odgovorna socijaldemokratska politika koja ne baca mlade samo da se snalaze u tržišnim i špekulantskim kretanjima na tržištu nekretnina nego preuzima aktivnu ulogu i odgovornost. Imamo tu još neke modele, odnosno mjere s obzirom da je sveobuhvatna politika, mi razmišljamo da jedan dio stanova moramo osigurati socijalno osjetljivim skupinama građana.

Treći model bi bio namijenjen našim najstarijim građanima kroz stanove za dugoročni najam uz asistirano življenje. Znači to su posebno opremljeni stanovi uz ljudske resurse da ih ne bacamo u domove za starije. I četvrta linija je rješavanje stambenog pitanja za deficitarna zanimanja koja nas dovode u veliki problem. Nama nedostaje liječnika, profesora, i drugih kadrova da bismo razvijali određene dijelove Hrvatske. Smatramo da možemo zajedno sa jedinicama lokalne samouprave ali i s privatnim investitorima kroz javno-privatno partnerstvo osigurati i stanove za deficitarne kadrove koji su društvu potrebni“, rekla je o stambenoj politici SDP-a Glasovac.

Na pitanje koliko bi iznosio najam takvog stana, rekla je kako SDP nema izračun ali to nebi odstupalo od Beča puno.

„Dakle u Beču je cijena takvog najma 7,5€ po metru četvornom. I sad pomnožite to sa 65, to su bitno niže cijene. Razmišljamo ozbiljno i o tome da jedan manji dio znači to bi bila društvena imovina koja bi se stavila u službu mladih ljudi. Međutim mi smo svjesni činjenice da ljudi u Hrvatskoj naprosto imaju potrebu posjedovati nekretninu što u drugim europskim zemljama nije tradicija.

Mi bismo jednom dijelu građana nakon određenog dužeg perioda možda ponudili i otkup tih stanova s tim da ono što je plaćeno kao najam pretvori u predujam, što je već doprinos kupnji stana. Ali to nije primarna intencija. Primarna intencija je građenje novih društvenih stanova za dugoročan najam pa da više ne odlazi 40% dohotka na stanarinu nego na kvalitetan život. Ono što je bitno da država mora krenuti. To je ključno“, poručila je Sabina Glasovac.