Na konferenciji za medije u Virovitici potpredsjednica Sabora i SDP-a Sabina Glasovac te saborski zastupnik i predsjednik SDP-a Virovitičko-podravske županije, Mate Vukušić govorili su o inicijativama saborskih zastupnika SDP-a za Slavoniju i Baranju od početka rada 11. saziva Hrvatskog sabora.
„U ova dva mjeseca kolega Vukušić bio je dosta aktivan i aktualizirao je baš probleme koji se tiču Slavonije i Baranje“, rekla je u uvodu Sabina Glasovac i predstavila dva iznimno bitna prijedloga zakona koja su saborski zastupnici SDP-a uputili u saborsku proceduru. Jedan se tiče umirovljenika i načina na koji se mogu povećati mirovine.
„Umirovljenici se suočavaju s rapidnom prorašću života u siromaštvu, a inflacija, koja je u proteklih nekoliko godina kumulativno rasla 26 posto, dodatno je narušila standard. Mirovine se usklađuju dva puta godišnje po formuli koja ih ne dovodi i u bolji položaj. One se usklađuju na način da se uzimaju dva faktora: porast prosječnih plaća i porast cijena u omjeru 70:30. Ta se formula do sada pokazala lošom jer životni standard umirovljenika uslijed inflacije pada. Naš je prijedlog da se mirovine usklađuju u stopostotnom iznosu s povoljnijim faktorom za umirovljenike. Danas je to inflacija, sutra će biti porast plaća“, rekla je potpredsjednica Sabora.
Drugi prijedlog zakona je da se mikro poduzetnicima i malim obrtnicima prag ulazak u sustav PDV-a poveća s 40 tisuća eura na 60 tisuća. Na taj bi se način osiguralo učinkovitije poslovanje uz smanjenje tokova, ali i nova radna mjesta i bolje plaće.
„Uslijed inflacije u proteklih nekoliko godina cijene usluga i troškovi poslovanja rasli i do 100 posto, a prag za ulazak u sustav PDV-a od 60 posto pokazao se puno bržim. Uslijed većih troškova ili moraju povećavati svoje usluge ili ih tjeramo u crnu zonu“, objasnila je Glasovac.
Mate Vukušić je skrenuo pozornost na nekoliko projekta bitnih za Virovitičko-podravsku županiju naglasivši kako se vladajući često znaju pohvaliti kako je to županija s najvećim povlačenjem novca iz fondova Europske unije po glavi stanovnika.
„To je točno, ali se tim novcem ne upravlja u maniri dobrog gospodara. Projekt Centra za istraživanje i razvoj mljekarstva, vrijedan 5,5 milijuna eura, stao je na tvornici koja je zapuštena već treću godinu i bez naznake da će se tu proizvesti i jedan kilogram sira. Slična situacija je i s projektom Jezero Hercegovac Ružica u Orahovici vrijedan 10,5 milijuna eura. Trebao je biti realiziran 31. prosinca 2023., ali nije i pitanje je što će se desiti s EU novcem, jer Europska unija ne priznaje traljavost i šlampavost“, kazao je Vukušić.
Za projekt je iz fondova EU namijenjeno 84,13% novca a grad sudjeluje s 15,87%. Obzirom je izvođač radova odustao iako je osigurano 2,7 ml eura od ministarstva regionalnog razvoja. Novac se treba potrošiti do 01.10. ove godine što je i teorijski nemoguće.
Vukušić je u Saboru ukazao i na problem poljoprivrednika s područja Sopja, Donjeg Miholjca, Županje, Slatine i Gradine koji su još 2019. predali silažu tvrtki Sedlić d.o.o., a novce za to, oko 25 milijuna kuna, nisu dobili.
„U svakoj državi gdje pravosuđe funkcionira normalo to bi bilo lako rješivo, ali kod nas nije“, zaključio je Vukušić.
Istaknuo je još jedan slučaj koji bi mogao imati velike, negativne posljedice po proračun Hrvatskih šuma, samim tim i po proračun RH. Radi se o štetama u Spačvanskom “bazenu” gdje je nevrijeme u srpnju prošle godine prouzročilo katastrofalno razaranje šuma, pogotovo hrasta lužnjaka. Prema dostupnim informacijama sanacija se radi prilično sporo te će štete na drvnom materijalu biti enormne. Samo u Vinkovačkim šumama oštećeno je oko 2,7 milijuna m3 a sanacijom izvađeno tek 990 tisuća m3. Postavlja se pitanje što čeka ministarstvo poljoprivrede i DORH te tko će snositi toškove štete koja je već nastala a koja će biti i još veća do završetka sanacije stradalih površina.
Na kraju dotaknuo se i novog slučaja afričke svinjske kuge u području Županje te naglasio da će javnost sa zanimanjem pratiti što će poduzeti novi ministar poljoprivrede. Ono što bi blo normalno je da ne ponovi masovnu eutanaziju svinja koja je prošle godine u crno zavila brojne farme u Slavoniji a jedini koji je od ne imao koristi je bio ministar Glić-Radman.