Potpredsjednik SDP-a Mišel Jakšić gostovao je u N1 studiju gdje je govorio o misiji NSATU.
Sutra u Sabor stiže Boris Ruge, drugi čovjek NATO-a, kako bi objasnio zastupnicima sve pojedinosti misije NSATU. Zastupnici SDP-a već su rekli da neće sudjelovati na sjednici Odbora.
“SDP je jasno iskomunicirao svoje stavove po ovoj temi. Prvo, očekujemo da se sada već u nekoj fazi uključi i Ustavni sud jer je ovo ne znam već koji primjer eklatantnog kršenja Ustava i pokušanja svođenja Sabora da bude smokvin list za problem Andreja Plenkovića, koji ne žele prihvatiti tko je predsjednik RH”, kazao je Jakšić.
“Jasno u Ustavu piše da bi o obrambenoj politici trebali odlučivati premijer i predsjednik i da je vrhovni zapovjednik Oružanih snaga RH predsjednik, a to što se to Andreju Plenkoviću ne sviđa ne bi trebalo zanimati u ovoj zemlji nikoga”, dodao je.
Jakšić ne misli da je ova tema toliko bitna za Andreja Plenkovića, jer da jest, kako kaže, “vjerojatno bi ranije organizirao sastanak s predsjednicima parlamentarnih stranaka, umjesto da dovodi nekoga iz NATO-a da posreduje u unutarnjim raspravama.”
Jasno je da je cijela ova priča opterećena predizbornim vremenom, no postavlja se pitanje bi li stav SDP-a bio drugačiji da se ova rasprava vodi nakon predsjedničkih izbora.
“Naš stav je bio isti i kad smo imali prvu situaciju gdje se silom htjelo nešto nametnuti vezano uz Ukrajinu, a pritom se htio izbjeći predsjednik. I tada se pokušavao kao smokvin list u cijelu priču ubaciti Sabor, samo da ne bi morali razgovarati predsjednik i premijer o onome što propisuje Ustav”, ističe Jakšić te dodaje: “To je apsolutno stvar predsjedničke kampanje, ali to je nešto što je zbog predsjedničkih izbora zakuhao Andrej Plenković u svom nemoćnom pokušaju spašavanja vojnika Dragana, koji je u gubitničkoj kampanji.”
“Da imamo normalno funkcioniranje institucija predsjednika i premijera, da poštuju Ustav i da komuniciraju i da je Plenković odlučio ne spašavati Primorca i njegovu kampanju, tada je sigurno da bi i SDP u svojoj komunikaciji bio apsolutno drugačiji. Tada bi značilo da komuniciramo i da ćemo donijeti važne odluke konsenzusom. Silom se pokušavaju nametnuti neki stavovi za koje dobivamo odgovore za koje svaki drugi dan saznamo da su bili lažni.”, kaže Jakšić.