Ostojić o sigurnosti: Učestalost kibernetičkih napada jasan je znak slabosti sustava

SDP-ov šef saborskog Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost te potpredsjednik strane Ranko Ostojić u novom broju Expressa iznosi stav o potezu Andreja Plenkovića u trećemu mandatu – drastičnom povećanju plaća dužnosnika, učestalim kibernetičkim napadima te sigurnosti građana u Hrvatskoj.

Express: Vrijeme je godišnjih odmora, no Vlada za dužnosnike, među kojima ste i vi, donosi dobre vijesti. Značajno vam rastu plaće. Je li prosječan rast od 70 posto opravdan ili pretjeran?

Neću biti populist pa reći da nije trebalo povećati plaće dužnosnicima, ali smatram da postoji niz javnih službi koje su trebale imati prednost i kojima su plaće trebale biti povećane ako ne odavno, onda barem sad. O mirovinama da ni ne govorimo. Uostalom, ako je Plenković toliko siguran da je to ispravan potez, zašto ga nije povukao prije izbora?

Express: Čini se da je politika postala savršeni raj za mediokritete. Slažete li se s tim?

Ne mogu se ne složiti. I to me žalosti.

Express: Hrvatska je u posljednje vrijeme suočena s kibernetičkim napadima na javnu infrastrukturu. Lani je SOA detektirala 31 kibernetički napad, a u prvoj polovici ove godine zabilježeno je njih 23. Kakva nam je zaštita?

Svaka država članica EU izložena je ovom obliku kriminala pa ni mi nismo iznimka. Dio institucija je već prihvatio sustav zaštite SK&UT, koji je pokazao da može onemogućiti veći dio napada koji su se recentno dogodili. Oni koji to nisu napravili sad trpe ozbiljne posljedice, a žrtve su opet građani. Ignoriranjem ovakve vrste opasnosti ugrožavaju se podaci, a time se dovodi u pitanje i sigurnost građana. Učestalost kibernetičkih napada na institucije koje bi trebale biti “ozbiljne” jasan je znak slabosti koje su odgovorni propustili prevenirati.

Express: Možemo li biti zadovoljni?

Naravno da ne možemo. Posebno činjenicom da nije utvrđena odgovornost onih koji svojim djelovanjem nisu spriječili kibernetičke napade u najvećoj bolnici u Hrvatskoj i najvećem aerodromu u Dalmaciji. Valjda je jasno da kad građani trpe posljedice, tad posljedice moraju trpjeti i odgovorni. Za to su postavljeni i plaćeni.

Express: Gdje vidite prostor za napredak i što možemo napraviti kako bismo poboljšali sustav zaštite?

Najmanje što mogu napraviti svi oni koji upravljaju sustavima, pogotovo velikim i važnim poput ovih u kojima su se napadi dogodili, jest implementirati sustav SK&UT uz pomoć sigurnosno-obavještajne agencije.

Express: Daniel Mrkić odlazi iz SOA-e. Kako ocjenjujete njegov mandat na čelu agencije?

Zaista ne bi bilo u redu reći da nije korektno odradio svoj mandat. Svakome se može naći zamjerka, i uvijek može bolje, ali stojim pri ovakvoj ocjeni.

Express: Nakon slučaja muljaže s dnevnicama i novca iz specijalne blagajne u Vojno-sigurnosnoj agenciji, čuje se da su oni koji su u tome sudjelovali prošli sa skandalozno malim kaznama, dapače, prema pisanju medija, neki su unaprijeđeni. Kako to komentirate? Kakva je to poruka za ljude koji u sustavu pošteno rade svoj posao?

Nije mi dozvoljeno komentirati niti ocjenjivati sudske presude, iako moram reći da iako vi ističete ovaj jedan primjer (s pravom), skandala u pravosuđu je toliko da se s pravom taj resor smatra rak ranom ove države. I upravo to je žalosno – što ovaj jedan primjer nije iznimka nego gotovo pa pravilo.

Express: Mogu li se građani osjećati sigurno? U posljednje vrijeme svjedočimo propucavanjima automobila, stanova, a imali smo i slučaj Daruvar, u kojem je bivši vojni policajac ubio šestero ljudi u staračkom domu. Je li odgovor MUP-a zadovoljavajući, znamo da je bivši vojni policajac i bio je u evidenciji…

Postoje sigurnosni događaji koji utječu na percepciju građana. Učestalost takvih događaja, kao što je masakr u Daruvaru, koji se možda i mogao prevenirati, narušava osjećaj sigurnosti. Tom osjećaju pridonose i redovito izvještavanje o skandalima u policiji, kao i izjave ministra Božinovića, koji pokušava obraniti neobranjivo.