U četvrtak se u Sabor raspravljalo o SDP-ovu prijedlogu za promjenom formule usklađenja mirovina. Klub zastupnika SDP-a traži usklađivanje mirovina prema 100 posto iznosa povoljnijeg indeksa rasta, cijena ili plaća u prethodnom polugodišnjem razdoblju.
“U vrijeme kad svaki četvrti hrvatski umirovljenik ima 365 eura prosječnu mirovinu, u vrijeme kada je inflacija veća za umirovljenike jer troše više na osnovnu košaricu, ne vidim nijedan razlog da se ne uzme povoljniji indeks u stopostotnom iznosu i da se tako niveliraju mirovine”, obrazložio je u ime predlagatelja Siniša Hajdaš Dončić.
Boris Lalovac upozorio je da će se zaostajanje plaća i mirovina za ovom inflacijom morati ispravljati godinama. Vlada je, ističe, propustila to napraviti u doba najveće inflacije kada su mirovine najviše zaostajale za plaćama. Vlada tek sada predlaže izmjenu formule usklađivanja u omjeru 85:15, umjesto trenutne 70:30, ali sada kada je kasno.
Stopostotno usklađivanje, podsjeća Lalovac, SDP predlaže već godinama, a tek je sada ušlo u saborsku raspravu. Danas se, ističe, pokazalo da su bili u pravu i da se reagiralo ranije, imalo bi efekta. Ovako će mirovine i dalje zaostajati za plaćama.
Dončić je objasnio da bez trajnog dodatka na mirovinu ni nivelacija ne bi imala smisla. Prijedlog je da umirovljenici s najnižom mirovinom dobiju dodatnih sto eura koje bi potrošili na osnovne živežne namirnice. Istaknuo je i da inflacija nije jednaka za sve. Za saborske zastupnike s velikom plaćom, kaže, može biti tri posto, ali za umirovljenike s prosječnom mirovinom je 30 posto.
Nedostatak Vladina sluha za umirovljenike apostrofirao je i Mišel Jakšić, propitujući zašto Vlada izbjegava jače oporezovati ekstra profite stranih trgovačkih lanaca, stranih banaka i sl. i tako stvoriti prostor za dizanje mirovina.
“Za to trebate imate snagu, energiju i političku volju, a ne primjećujem da Vlada ima išta od toga”, odgovara Hajdaš Dončić koji ističe i kako će SDP-ov prijedlog samo djelomično kompenzirati umirovljeničke teškoće, “jedino je rješenje da osobe s najnižim mirovinom dobiju trajni dodatak, za što država za to ima novca”.
Referirajući se na premijerove izjave da Hrvatska hvata korak s najrazvijenijim zemljama EU, Mirela Ahmetović tvrdi kako bi, kada bi odnos mirovine i prosječne plaće u Hrvatskoj bio onakav kakav je u Crnoj Gori, prosječna mirovina iznosila 794 eura.
Makroekonomski pokazatelji nemaju veze sa standardom građana, to je stvar statistike, kaže Hajdaš Dončić i dodaje da je dobro da nije loše da smo ušli u Schengen, da raste kreditni rejting, ali je to nedovoljno.
Na komentar HDZ-ove zastupnice Burić kako SDP nije ponudio rješenje odakle namaknuti sredstva za povećanje mirovina, Mirela Ahmetović odgovorila je: “Pa recimo da bismo ih namaknuli od onih sredstava koje su pokrali vaši kolege na istaknutim dužnostima ili na onim manje istaknutim dužnostima. Ili recimo koji i u ovim trenucima sigurno namiču u svoje džepove dok mi raspravljamo o najugroženijoj skupini našeg društva, o umirovljenicima.”
Sanja Radolović je podsjetila kako je HDZ 2016. godine u kampanji „Vjerodostojno“ obećavao povećati mirovine prema 60% iznosa prosječne plaće, ali je jasno vidljivo da ne samo da se omjer nije približio brojci od 60%, već je smanjen u odnosu na onaj koji je bio za vrijeme prethodne SDP-ove Vlade – sa 43% na svega 39%.
“Bitno da se kroz monetarnu politiku, odnosno HNB isplatilo 400 milijuna eura za tzv. prekonoćni depozit, odnosno „čuvanje novca“ bankama, jer su prelikvidne, a nema se za povećanje mirovina. To je iznos koji bi bio dovoljan za povećanje mirovina u iznosu od 5% svim umirovljenicima, ali HDZ zna svoje prioritete i koga treba namiriti, a to očito nisu umirovljenici”, rekla je Radolović.
“Naši umirovljenici prvo kada dobiju svoje skromne mirovine plate račune, zatim kupe lijekove jer im dopunsko osiguranje nije dovoljno, a ono što ostane za hranu i osnovne potrepštine. Većina njih živi na samoj granici siromaštva. Dok naši umirovljenici prvo plate državi, Vladi su oni zadnji jer Vladi su bitnije neke druge privilegirane skupine u društvu. Činjenica je da se ovaj problem može riješiti uz malo političke volje koju prva Vlada nažalost nema”, ustvrdio je zastupnik Miroslav Marković.
U zaključnom govoru u ime Kluba zastupnika Mišo Krstičević istaknuo je kako bi mala izmjena ove podmukle formule o vječnom zaostajanju mirovina za troškovima života i plaćama donijela hrvatskim umirovljenicima gotovo stotinu milijuna eura do kraja godine.
“Radnicima koji su proveli cijeli život i narušili svoje zdravlje stvarajući društveno bogatstvo je danas poručeno od strane HDZ-a da nema političke volje da im se daju dostojanstvene mirovine. Vlada je preko svojih zastupnika prezentirala svoju moralnu ekonomiju u kojoj je navodno pravedno da onaj tko je dobro financijski stajao za vrijeme radnog vijeka, dobro stoji i u mirovini, a onaj koji nije – ni neće.
Potreban nam je mirovinski sustav koji u starijoj dobi umanjuje nejednakosti koje postoje u aktivnom životu. Mirovinski sustav koji će amortizirati demografske izazove, a to će biti moguće samo ako bude utemeljen na pravednijoj raspodjeli. Za to će biti potrebno financiranje koje počiva na solidarnosti i aktivnom doprinosu svih, a posebno onih najbogatijih. SDP će se truditi da ga izgradi”, zaključio je Krstičević.