Jeste li znali da će žene u Hrvatskoj i Europi od današnjeg dana pa sve do kraja godine – raditi besplatno? SDP-ovci su u petak u Saboru održali konferenciju za medije povodom rodnog jaza u plaćama, a uoči akcije koja će se održati u subotu, 16. studenog, u 27 gradova i 18 županija, putem koje će SDP jasno upozoriti na problem rodnog jaza u plaćama.
Na konferenciji za medije govorile su SDP-ova zastupnica i predsjednica saborskog Odbora za ravnopravnost spolova Marija Lugarić, zastupnica, predsjednica Socijaldemokratskog foruma žena SDP-a Hrvatske i dogradonačelnica Rijeke Sandra Krpan te Marko Vešligaj, zastupnik u EP-u i potpredsjednik Odbora za prava žena i rodnu ravnopravnost.
“Mnogi su nas jutros pitali zašto baš danas želimo govoriti o temi jednakih plaća, kad imamo situaciju s uhićenjem ministra Beroša. Ministri odlaze i dolaze, bivaju uhićeni, smijenjeni, ali nejednake plaće ostaju. I zato smatramo važnim, uz ove aktualne događaje, istaknuti da će žene u EU od danas pa do kraja godine raditi besplatno. Na današnji dan, mi obilježavamo Europski dan jednakih plaća da bismo simbolički istaknuli kako prosječna plaća muškaraca i žena u EU nije jednaka. Radnice u Europi u prosjeku još uvijek zarađuju manje od svojih muških kolega. Mi smo, kao Klub zastupnika i zastupnica SDP-a, u Sabor uputili prijedlog da se današnji dan proglasi Nacionalnim danom jednakih plaća,” rekla je uvodno Marija Lugarić, dodajući kako je riječ o danu kojega obilježava još 12 drugih država članica EU.
“Neravnopravnost muškaraca i žena na tržištu rada odražava se na njihova primanja i životni standard u mirovini, što je posebno važno. Riječ je o postojanom socioekonomskom problemu do kojeg dovode tradicionalne rodne predrasude i stereotipi te diskriminacija žena. Jedan od značajnih indikatora te neravnopravnosti jest rodni jaz u plaćama između muškaraca i žena, koji se u Hrvatskoj, nažalost, svake godine sve više i više produbljuje,” nastavila je Marija Lugarić, pojasnivši i što znači formulacija “jednaka plaća za jednaki rad”.
“Jedan od temelja EU jest da za isti rad, ili rad iste vrijednosti, muškarci i žene trebaju dobiti jednaku plaću. No, to danas nije slučaj, a za svaki euro koji zaradi muškarac, žena zaradi samo 87 centa,” rekla je Lugarić, dodajući kako žene uglavnom rade u slabije plaćenim sektorima, poput zdravstva, školstva, skrbi o drugima, a tu je i neplaćeni ženski rad te fenomen “staklenog stropa” koji im priječi da se probijaju u poslovnom svijetu i uspijevaju doći do rukovodećih pozicija.
“Na europskoj razini su usvojene dvije direktive vezane uz temu. Jedna je Direktiva o ženama u upravama trgovačkih društava. Mi smo o implementaciji te direktive razgovarali u Saboru prekjučer, a danas ćemo glasati o njoj. Druga je Direktiva o jačanju primjene načela jednakih plaća muškaraca i žena za rad jednake vrijednosti putem transparentnosti plaća. Kao Klub zastupnika, mi smo uputili prijedlog i danas ćemo o njemu glasati, da u roku 6 mjeseci i tu direktivu koja je važna za izjednačavanje plaća imamo i ovdje, u Hrvatskom saboru”, rekla je Lugarić.
“Prema Državnom zavodu za statistiku, prosječna plaća žene u Republici Hrvatskoj iznosi 1240 eura, a muškarca 1297 eura. Što to znači? To znači da su za isti rad muškarci u Hrvatskoj plaćeni 57 eura više nego žene. A svi ćemo se složiti da jednak rad zahtjeva jednaku plaću,” rekla je Sandra Krpan, dodajući kako je posebno zabrinjavajuće da, kada žene uzmu pauzu na poslu i posvete se obiteljskom životu, odu na porodiljni dopust – onda su njihova primanja su manja.
“Za to vrijeme muškarci napreduju u karijeri, imaju povišice i stručno se usavršavaju. Nikada više žene neće doseći tu razliku i onda će otići u mirovinu s 29 % manjom mirovinom nego što to imaju muški kolege,” rekla je Krpan, najavivši i akciju koja će se održati u subotu, 16. studenog, u 27 gradova i 18 županija RH, putem koje će SDP jasno upozoriti na problem rodnog jaza u plaćama.
“Mi smo 2013. godine bili najniži u tom jazu između muške i ženske plaće, koja je iznosila za vrijeme SDP-ove vlade 7%, dok je danas taj jaz dosegnuo čak 13 % na razini EU,” napomenula je Sandra Krpan, dodajući da – ako govorimo o sektorima financija, trgovine i obrazovanja – taj jaz iznosi 26 %.
“Zato sutra, drage građanke i građani, dođite na glavne trgove vaših gradova i podržite našu akciju za jednake plaće,” završila je Krpan.
“Reći ću nekoliko stvari oko same Direktive i stvari koje zahtijevamo prema Vladi Republike Hrvatske. Prvo, to je zabrana koncepta tajnosti plaća. Zašto to tražimo? Upravo zato da se ostvari mogućnost da se uspoređuju plaće, upravo na temelju onoga što je današnja tema, na temelju usporedbe spola i roda. Želimo i jasne i transparentne kriterije koji se upotrebljavaju za određivanje plaća, ali i povećanje plaća. I još jednu stvar ću spomenuti iz direktive, mislim da je važno također dati jasnu obavijest o početnoj plaći, odnosno rasponu plaće kada se objavljuje neki natječaj ili prije samoga razgovora za posao”, rekao je Vešligaj, dodajući da je temelj direktive transparentnost, jer to je pretpostavka da bi uopće mogli krenuti sa zakonskim, odnosno podzakonskim aktima koji će djelovati na to da se taj jaz konačno počne smanjivati,” rekao je Vešligaj, dodajući kako je rodni jaz u plaćama apsurd i nepravda koja se mora početi ispravljati.