Preskoči na glavni sadržajPreskoči na podnožje
SDP logotip
vazno.hr
Učitavanje...
izdvojena vijest:
Borzan i Glasovac: Hrvatska zabranila energetska pića maloljetnicima!
izdvojena vijest:
Borzan i Glasovac: Hrvatska zabranila energetska pića maloljetnicima!
Učitavanje...
SDP održao okrugli stol o 25 godina drugog mirovinskog stupa

SDP održao okrugli stol o 25 godina drugog mirovinskog stupa

Klub zastupnika SDP-a u Hrvatskom saboru bio je domaćin okruglog stola “25 godina drugog mirovinskog stupa”. Pokrovitelj i moderator rasprave bio je predsjednik saborskog Odbora za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo Mišo Krstičević. Uz skoru obljetnicu stupanja na snagu djelomične privatizacije mirovinskog sustava, Krstičević je potrebu evaluacije njenih objektivnih dosega ilustrirao dvjema nedavno objavljenim činjenicama.

 

“Obavezni mirovinski fondovi u Hrvatskoj izgubili su u ožujku 2026. točno 604,4 milijuna eura. Bankari i fond-menadžeri kažu da je kriv Trump koji je zaratio s Iranom. Nedavno se također pokazalo da su mirovinski fondovi u posljednjih 5 godina, kada se oduzme inflacija, zaradili nula eura. Ne znam je li i za to kriv Trump, ili iranske mule, ali mislim da je krajnje vrijeme”, rekao je Krstičević, “da se i mi zapitamo možemo li mirovinski sustav popraviti tako da bolje služi hrvatskim umirovljenicima, a manje menadžerima stranih banaka, fondova i mirovinskih osiguravajućih društava?”

 

Uvođenje drugog stupa najviše su kritizirali Gojko Bežovan, umirovljeni profesor Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Željko Garača, profesor emeritus Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Splitu i Milivoj Špika, predsjednik Bloka umirovljenici zajedno (BUZ), dok su privatne mirovinske fondove najviše branili Danijel Nestić, znanstveni savjetnik u trajnom izboru, predstojnik Odjela za tržište rada i socijalnu politiku Ekonomskog instituta u Zagrebu, bivši ministar Rada i mirovinskog sustava iz redova SDP-a Mirando Mrsić te predsjednik stranke Glas Stanko Borić.

 

U raspravi su, uz nazočnost saborskih zastupnika oporbe, sudjelovali i Ivo Jelušić, predsjednik Foruma seniora SDP-a te Milan Radulović iz SDP-ovog Savjeta za odnose sa sindikatima, rad, mirovinski sustav i socijalnu politiku.

 

Gojko Bežovan je izrazio nezadovoljstvo time što pokrovitelj rasprave o mirovinskom sustavu nije matični Odbor, odnosno što saborska većina ovakvu raspravu pokušava izbjeći.

 

“Kakva je to mirovinska reforma bila, kada se i dalje dominantno ulaže u državne obveznice? Znači država i dalje posuđuje sama sebi preko posrednika koji mu to skupo naplaćuje”, konstatirao je Bežovan, dodajući da se prije 25 godina radilo o financijalizaciji mirovina i kolonizaciji predvođenoj Svjetskom bankom, što je usporedio s aktualnom “kolonizacijom” u ime OECD-a.

 

Mirando Mrsić je kritizirao kritičare drugog stupa da zastupaju “nacionalizaciju”.

 

“Ne želim da se to vezuje za SDP”, istaknuo je Mrsić, “unutar stranke nismo o tome raspravljali”. Kritičari drugog stupa su odlučno opovrgnuli Mrsićeve kritike, podsjećajući da je “nacionalizaciju” spomenuo jedino on – i Stanko Borić, istini za volju – dok oni samo smatraju da uplate u privatne mirovinske fondove ne trebaju biti obavezne, a svatko treba sam odlučiti što s dosad uplaćenim iznosom.

 

Željko Garača je istaknuo da treba govoriti o privatizaciji mirovinskog sustava, jer je upravo privatizacija, smatra, jedan od glavnih problema mirovinske reforme.

“Ovo je jedna od najsuptilnije provedenih, ali i jedna od najtragičnijih privatizacija u Hrvatskoj”, rekao je Garača.

 

Krstičević je za raspravu ponudio pitanja u kolikoj mjeri je uvođenje drugog stupa bilo uspješno (1) u poboljšanju ekonomskog položaja umirovljenika, (2) u fiskalnom rasterećenju države i ublažavanju efekata starenja stanovništva te (3) poboljšanju makroekonomske strukture, odnosno ulaganju u proizvodne djelatnosti?

 

Garača je odovorio da je danas svima jasno, da je djelomična privatizacija mirovinskog sustava podbacila na sva tri plana, na kojima je najavljivala pozitivne učinke.

 

“Mirovinska reforma predstavlja najveću zapreku za bolje mirovine sadašnjih i budućih umirovljenika”, istaknuo je Garača, dodajući da nije ni čudo da velika većina umirovljenika koristi mogućnost povratka u prvi stup, a i oni koji to ne čine, tako odlučuju samo zbog “mamca” jednokratne gotovinske isplate dijela ušteđevine. Kada bi se obavezne uplate u drugi stup obustavile, izračunao je Garača, sadašnje mirovine bi mogle porasti za 30 %.

 

“Ništa se loše nije dogodilo, nikakvi novci nisu izgubljeni”, rekao je Danijel Nestić, dodajući da je suština mirovinske reforme bila u tome da je sadašnja generacija odlučila dio novca staviti sa strane i štedjeti za mirovinu, što cijeli sustav štiti od nepovoljnog omjera zaposlenih i umirovljenika.

 

Krstičević je rekao da “kada se problem privatizacije mirovina očisti od svih površinskih nečistoća neoliberalne ideologije, u temelju mirovinske reforme ostaje pogrešna pretpostavka da nas individualna štednja nekako bolje štiti od starenja stanovništva.”

 

Prema Krstičeviću, radi se o “opkladi da će, ako fondovi dodaju samo dio profita, biti sve u redu. Međutim, danas svatko, tko je doživio barem jednu veliku krizu ili inflaciju zna da nije tako. A u 40 godina radnog staža, kako stvari idu, takvih kriza može biti zaista puno.”

 

“Mirovinska reforma zaista ima tri stupa”, zaključio je u svom izlaganju Garača, “a oni se zovu trošak, šteta i zakidanje,” pojašnjavajući da se ovo posljednje odnosi na mirovinska osiguravajuća društva, MOD-ove, o kojima se, nažalost, slabo raspravlja, dok se o makroekonomskim podbačajima privatizacije mirovina govori najmanje.

Vlašić Iljkić: SDP traži odgovornost županice Jozić

Vlašić Iljkić: SDP traži odgovornost županice Jozić

Hajdaš Dončić u Oporbenom zarezu: Moja Vlada će biti stručna

Hajdaš Dončić u Oporbenom zarezu: Moja Vlada će biti stručna

Predsjednik SDP-a Siniša Hajdaš Dončić u emisiji Hrvatskog radija "Oporbeni zarez" potvrdio je da će SDP i Možemo! na jesen potpisati koalicijski sporazum, poručio da sebe vidi kao budućeg premijera, te ustvrdio da njegova stranka prema anketama ima prednost pred HDZ-om. 

Najavio je Vladu sastavljenu od stručnjaka, odbacio mogućnost prijevremenih izbora i oštro kritizirao premijera Andreja Plenkovića, glavnog državnog odvjetnika Ivana Turudića i aktualni model upravljanja državom.


Govoreći o suradnji s platformom Možemo!, Hajdaš Dončić rekao je kako će koalicijski sporazum biti potpisan tijekom jeseni te naglasio da savez neće biti usmjeren na raspodjelu mandata nego na zajednički program.

„Ovo će biti isključivo identitetsko-programska koalicija kojoj je promjena političkog modela i ekonomskog modela važnija od bilo kakvih lista“, poručio je.

Dodao je kako će dokument sadržavati model upravljanja Hrvatskom, prioritete buduće vlasti te reformske politike koje SDP i Možemo planiraju provoditi.

Na pitanje sastavlja li već Vladu u sjeni, predsjednik SDP-a istaknuo je da se stranci pridružio niz uglednih stručnjaka, među kojima su Gordan Gledec, Zlata Đurđević, admiral Robert Hranj, Vedran Đulabić i Josip Tica.

„Moja Vlada bit će apsolutno stručna, kompetentna, odgovorna, koja će poštivati rodnu ravnopravnost i bit će fokusirana na posao“, rekao je Hajdaš Dončić.

Kazao je da želi drukčiji model upravljanja od sadašnjeg, u kojem će resore voditi stručnjaci, a ne politički poslušnici.

Na izravno pitanje vidi li sebe kao budućeg premijera koalicije SDP-a i Možemo, odgovorio je da je prirodno da predsjednik najveće oporbene stranke bude kandidat za predsjednika Vlade.

Istaknuo je svoje iskustvo župana, ministra i saborskog zastupnika te poručio da dobro poznaje funkcioniranje sustava.

„Znam gdje novac curi, znam gdje curi novac u zdravstvenom sustavu. Imam vrlo veliko i životno i profesionalno ekonomsko iskustvo, toga se ne bojim“, rekao je.

Hajdaš Dončić tvrdi da istraživanja javnog mnijenja pokazuju prednost SDP-a.

„Interne ankete koje su radile respektabilne hrvatske kuće govore da smo mi u jednoj dobroj prednosti pred HDZ-om i to vam je razlog nervoze gospodina Plenkovića“, ustvrdio je.

Istodobno smatra da prijevremenih parlamentarnih izbora neće biti te da će Andrej Plenković čekati redovni termin izbora.


Na pitanje može li se predsjednik Republike Zoran Milanović ponovno uključiti u parlamentarne izbore, Hajdaš Dončić bio je vrlo kratak.

„Vrlo jako, jako teško“, rekao je.

Dodao je kako smatra da je ta priča završena te da SDP gleda prema budućnosti.

Predsjednik SDP-a ponovno je optužio Vladu za visoku inflaciju, koju naziva "Plenkovićevom inflacijom".

Tvrdi da država nije iskoristila europska sredstva za jačanje domaće proizvodnje hrane i energetsku samodostatnost te smatra da su upravo poljoprivreda i energetika ključni sektori za suzbijanje rasta cijena.

„Ovo je inflacija nečinjenja i jednim dijelom inflacija pohlepe“, rekao je Hajdaš Dončić.

Posebno je kritizirao glavnog državnog odvjetnika Ivana Turudića komentirajući slučaj gradonačelnika Oroslavja Viktora Šimunića.

„Glavni državni odvjetnik je problem Hrvatske. On je lagao. Vrlo teško ljudi mogu imati povjerenje u glavnog državnog odvjetnika koji je lagao da se nije sastajao s Mamićem“, rekao je Hajdaš Dončić.

Ustvrdio je da u pojedinim postupcima vidi politički pritisak te je ponovno doveo u pitanje Turudićev izbor na čelo Državnog odvjetništva Republike Hrvatske.

Govoreći o izboru ustavnih sudaca, predsjednik SDP-a rekao je da do kraja ljetnog zasjedanja Sabora neće biti dogovora.

„Neće. U jesen da, sada ne. Ne da mislim, nego znam“, poručio je.

Dodao je kako prije rujna ne planira otvarati pregovore s Hrvatskom demokratskom zajednicom o toj temi te smatra da vladajući još nisu pokazali spremnost na stvarni dogovor.


Ne vjerujem da Dragan Primorac može donijeti iskorak u Hrvatskom olimpijskom odboru. Većina sportskih saveza pod patronatom je HDZ-a i bez promjene političkog modela teško je očekivati stvarne promjene, rekao je Hajdaš Dončić.

Govoreći o najavljenom uvođenju doživotne kazne zatvora za najteža kaznena djela, Hajdaš Dončić rekao je da bi takva mjera mogla smanjiti broj teških zločina, ali ne i potpuno riješiti problem nasilja.

Nadam se da će smanjiti, ali SDP je to predlagao još 2003. godine, a HDZ je tada bio protiv“, rekao je.

Dodao je kako se problem nasilja ne može riješiti samo strožim kaznama.

Dok imate nasilje na ulicama, u javnom prostoru i verbalno nasilje u društvu, teško da možete u potpunosti riješiti ovo nasilje“, zaključio je Hajdaš Dončić.

(tekst: vijesti.hrt.hr)

Borzan: Od danas jedemo džemove s više voća

Borzan: Od danas jedemo džemove s više voća

Danas u cijeloj Europskoj uniji počinje primjena Direktive koja uređuje sastav, nazive i označavanje meda, džemova, voćnih sokova i određenih mliječnih proizvoda. Riječ je o modernizaciji zastarjelih propisa koji više nisu pratili stvarno stanje na tržištu ni očekivanja potrošača. Stalna izvjestiteljica za sigurnost hrane u Europskom parlamentu Biljana Borzan ističe kako ova promjena donosi konkretne koristi građanima:

 

„Ovo su promjene koje će građani osjetiti svaki put kada odu u trgovinu. Godinama smo imali situaciju da kupujete džem koji ima više šećera nego voća ili med za koji ne znate odakle dolazi. Od danas tome dolazi kraj jer će proizvodi morati biti zdraviji, a informacije jasnije.“, napominje.

 

Jedna od najvažnijih novosti odnosi se na džemove i pekmeze, gdje se značajno povećava minimalni udio voća. Džem će morati sadržavati najmanje 450 grama voća po kilogramu, umjesto dosadašnjih 350, dok se kod „extra“ džemova minimum podiže na 500 grama. Time se, kako ističe Borzan, fokus vraća na ono što potrošači zapravo kupuju, voće, a ne šećer.

 

Kod voćnih sokova uvodi se jasnije označavanje kako bi potrošači znali da sadrže isključivo prirodno prisutne šećere, ali i nove kategorije proizvoda sa smanjenim udjelom šećera. Važna novost odnosi se i na naziv „marmelada“, koji se više ne ograničava samo na citrusno voće, već se od sada može koristiti i za sve vrste voćnih džemova.

 

„Danas mnogi građani izbjegavaju sokove jer misle da su puni dodanog šećera, iako to ponekad nije slučaj. Nova pravila uklanjaju tu zabunu i omogućuju informirani izbor, ali i potiču proizvođače da ponude zdravije opcije.“, tvrdi Borzan.

 

Posebno važna promjena odnosi se na med, gdje se uvodi strože označavanje podrijetla. Umjesto dosadašnjih nejasnih oznaka poput „mješavina meda iz EU i izvan EU“, proizvođači će morati jasno navesti iz kojih zemalja med dolazi.

 

„Med je jedan od proizvoda gdje su potrošači najčešće bili dovedeni u zabludu. Ljudi misle da kupuju domaći ili europski med, a zapravo dobiju mješavinu nepoznatog podrijetla. Sada će točno znati što kupuju, a time štitimo i naše pčelare od nepoštene konkurencije.“

 

Iako se pravila primjenjuju od danas, Borzan napominje da će se proizvodi proizvedeni po starim pravilima moći prodavati do isteka roka trajanja, što znači da će prijelaz biti postupan.

Zadnje vijesti

 Hajdaš Dončić s Glavnog odbora: SDP je kreator i vizionar budućnosti

Hajdaš Dončić s Glavnog odbora: SDP je kreator i vizionar budućnosti

Predsjednik SDP-a Siniša Hajdaš Dončić u subotu je sa sjednice Glavnog odbora stranke poručio da je SDP prestao biti administrator nostalgije i ponovno postao kreator i vizionar budućnosti te da je 'put SDP-a put odlikaša jer su njihovi birači zahtjevniji'.

„Prošlo je pet mjeseci od naše Konvencije na kojoj smo otvorili teme skraćivanja radnog tjedna, novu industrijsku politiku, prekarijat i novu poreznu politiku. Moralo je proći pet mjeseci da skraćivanje radnog vremena postane tema o kojoj se govori u hrvatskom društvu, od tržnica do analitičara, i to je put SDP-a koji je puno teži i zahtjevniji od drugih političkih stranaka”, poručio je čelnik SDP-a.

Nada se da će ta i ostale teme koje su otvorili uskoro biti teme i u Hrvatskom saboru.

To je ispravno za bolju Hrvatsku koja definitivno može biti bolje mjesto za život i mogu se složiti da Hrvatska raste, ali je pitanje koja je brzina tog rasta i jesmo li iskoristili deset milijardi eura europskih sredstava da promijenimo strukturu hrvatskog gospodarstva, ustvrdio je.

Napomenuo je da je izbor ustavnih sudaca također potvrdio da je SDP-ov put ispravan jer svi znaju, kaže, da taj model izbora nije dobar.

Pokušali smo u dijalogu, neovisno o identitetu kandidata, doći do najbolje trojice koje smo htjeli izabrati, a onda se pokazalo da netko to ne želi, da nekome to nije u interesu i onda, rekao je Hajdaš Dončić, dolaze do završnog čina operete gdje čak onaj koji predlaže tri ustavna suca ne glasa za njih.

„Ponovno pokazujem da je put SDP-a put odlikaša, i to je opravdano jer naši simpatizeri i birači su zahtjevniji. Za nas ne vrijede pravila za dobar- tri, za nas uvijek vrijede pravila za odličan-pet i s tim se moramo znati nositi svaki dan”, poručio je.

Osvrnuo se i na ključne zamjerke SDP-u koje postoje u javnom prostoru – da SDP nema ljude, da nema program i da je SDP-ov predsjednik je potkapacitiran. Opovrgnuo je to podacima po kojima su se u zadnje dvije godine SDP-u pridružili admiral Robert Hranj, bivši dekan FER-a Gordan Gledec, profesori s Pravnog fakulteta Zlata Đurđević i Vedran Đulabić i mnogi drugi koji vide da jedino kroz SDP mogu mijenjati strukturu hrvatskog društva.

Kada je riječ o potkapacitiranom predsjedniku, Hajdaš Dončić je kazao da je to tema koja vjerojatno čeka svakog predsjednika SDP-a, što je, dodao je normalno.

Podsjetio je da je bio direktor Zagorske razvojne agencije, župan koji je proveo prvu solarizaciju kućanstava te ministar i posebno je ponosan na to da su izgradili četiri broda u hrvatskom škveru za Jadroliniju i počeli graditi 22 vlaka u Končaru i to je, ističe, isporuka i dodana vrijednost u socijaldemokraciji, a ne samo raspodjela.

„Socijaldemokracija ima odgovore za ovo stoljeće i nije izgubila bitku, i ostat će tu i kada se priča o antifašizmu, rodnoj ravnopravnosti, o raspodjeli, domaćoj poljoprivrednoj proizvodnji, o energetskoj samodostatnosti. Socijaldemokracija je tu da daje nadu i vjeru u bolju Hrvatsku koja malo drugačije razmišlja”, poručio je šef SDP-a.

Istaknuo je i da je koalicija SDP-a i Možemo! na dobrom putu te da će uskoro potpisati koalicijski sporazum.

Dvije godine prije izbora je, kako je naveo, sretan što je SDP prestao biti administrator nostalgije i 'ponovno smo postali kreatori i vizionari budućnosti jer se nakon dugo vremena teme poput skraćivanja radnog vremena, industrijske politike, inflacije pojavljuju u hrvatskom prostoru na poticaj SDP-a kroz razum, dijalog i u razgovoru s ljudima'.

Najavio je da Glavni odbor raspravlja o zdravstvenoj politici jer ih brine to što hrvatski građani umiru tri godine ranije od prosjeka Europske unije, što nam je stopa oboljelosti i smrtnosti od malignih bolesti druga u Europi, a najviše nas umire od bolesti koje su se mogle prevenirati da su naši građani na vrijeme stigli na pregled.

Naši građani umiru upravo zbog lista čekanja, poručio je, zaključivši da je pod HDZ-om naše zdravstvo samo stagniralo, a bolnice su i dalje generatori milijardi kuna gubitaka.

Učitavanje...

Podrži nas. Doniraj danas.