Bauk: SDP predao zahtjev za javno saslušanje ministra Beroša

Potpredsjednik Kluba zastupnika SDP-a Arsen Bauk u utorak je u Saboru rekao kako je SDP predao zahtjev Odboru za zdravstvo i socijalnu politiku o javnom saslušanju ministra zdravstva Vilija Beroša, kako bi se razjasnila pitanja od javnog interesa, kako to određuje poslovnik.

Pitanja koja žele razjasniti su provedba članka 22. zakona o zdravstvenim mjerama za ostvarivanje prava za slobodno rađanje djece, nemogućnost obavljanja prekida trudnoće u dijelu zdravstvenih ustanova zbog priziva savjesti svih liječnika u pojedinoj ustanovi, iznimno visok postotak liječnika s prizivom savjesti u odnosu na ostale zemlje u okruženju, kao i veliki broj žena koje, iako imaju pravo po hrvatskom zakonu, prekid trudnoće obavljaju u Sloveniji.

“S obzirom da je ovo prvi put da se predlaže mehanizam javnog saslušanja, nadamo se da će parlamentarna većina prihvatiti naš prijedlog i da će javnost moći čuti odgovore koje prvenstveno zanimaju i one koji se zalažu za pravo na izbor, ali i ove druge”, rekao je Bauk.

“Želimo da se u Hrvatskoj provode zakoni, da oni budu moderni i u skladu s demokratskim i svim drugim standardima koje zahtijeva barem ovakvo demokratsko uređenje Hrvatske, uključujući i prava koja želimo da uđu u Ustav.”

Izrazio je iznenađenje da prema pisanju jednog tjednika glavna državna odvjetnica ima mjesečne brifinge s predsjednikom Vlade.

“To nam je neprihvatljivo, osim, naravno, ako se ne radi o službenim sastancima na kojima se vode i zapisnici koji su javnosti nakon toga dostupni javnosti na temelju zakona o pristupu informacijama. Volio bih da se glavna državna odvjetnica očituje o navodnim sastancima s predsjednikom Vlade, a bilo bi dobro i da se predsjednik Vlade o tome očituje”, rekao je.

Na pitanje da komentira izjave predsjednika Vučića, Bauk je rekao da Srbija treba prestati glumiti regionalni Haag i temeljem mjerila koja je dobila za pristup u EU treba povući svoj zakon o univerzalnoj jurisdikciji.

“Ako se nešto dogodilo na teritoriju BiH, onda bi prvenstveno organi te zemlje trebali utvrditi što se dogodilo i tko je za to odgovoran. A što se tiče političkog djelovanja predsjednika Srbije u Hrvatskoj tijekom rata, radi se o općepoznatim stvarima, i ako u 30 godina DORH nije pronašao elemente kaznenog djela, onda politika nije ta koja bi sad trebala narediti DORH-u da to napravi.”