Bernardić o izmjenama Zakona o privatizaciji INA-e: “Plenković završava posao koji je počeo Sanader, a to je izdaja nacionalnih interesa”

Predsjednik SDP-a Davor Bernardić u srijedu je u Saboru, govoreći o Vladinom prijedlogu izmjena Zakona o privatizaciji INA-e, ustvrdio da se tim izmjenama ide u “radikalnom smjeru odricanja države od prava na kontrolu procesa u INA-i” koja je dosad, “koliko toliko postojala”.

Bernardić: HDZ već 30 godina upropaštava Hrvatsku

[ZAŠTO VLADA 2 GODINE ŠUTI O INA-i?]Ove izmjene i dopune Zakona o privatizaciji INA-e po hitnoj proceduri neodoljivo podsjećaju na to kako je HDZ u posljednjih tridesetak godina upropaštavao Hrvatsku: 1. kroz katastrofalnu i korupcijom prožetu privatizaciju, 2. sustavnim uništavanjem hrvatske industrije i radnika, 3. sluganskim ponašanjem prema Europskoj komisiji. Kroz svoju saborsku raspravu raskrinkao sam što zapravo stoji iza ovih njihovih izmjena zakona. Podijeli video, nemojmo dopustiti da ovo prođe!

Objavljuje Davor Bernardić u Srijeda, 13. veljače 2019.

 

Kritizirajući namjeru Vlade da izmjenama zakona koje žele progurati u Saboru, INA-u u potpunosti predaje u mađarske ruke, Bernardić je citirao odredbe članka 10. Zakona o privatizaciji INA-e prema kojima Republika Hrvatska zadržava određena posebna prava, a to su:

ekskluzivno pravo kontrole nad promjenama u vlasništvu,  pravo veta na određene odluke Inine uprave te pravo prvokupa cjelokupne ili dijela njezine imovine po procijenjenoj tržišnoj vrijednosti u slučaju pokretanja postupka likvidacije.

Europska komisija je pokrenula postupak zbog povrede prava EU-a te je donijela odluku o podnošenju tužbe Sudu EU u srpnju 2017. godine. To Vlada drži glavnim argumentom zašto je pristupila izmjeni Zakona“, kazao je Bernardić i potom iznio nekoliko ključnih činjenica zbog čega taj argument ne stoji.

Zahtjev Europske komisije star je već nekoliko godina tijekom kojih je više hrvatskih vlada imalo odgovornost za državu. Uključivo i našu, SDP-ovu, Vladu. No, mi smo odgađali ove izmjene s najsnažnijim argumentom da se u Hrvatskoj vodi sudski proces vezan za događaje iz 2009. kada je suspektnom izmjenom ugovora između hrvatske, HDZ-ove vlade i MOL-a, de facto, predano pravo upravljanja INA-om u potpunosti Mađarima, bez obzira što u vlasničkom smislu MOL nije ovladao s 50% plus jednom dionicom. Poanta je u tome što nismo slijepo slijedili upute iz Europske komisije i sluganski, kao što to čini ova Vlada, pristupili trenutačnoj izmjeni Zakona. I sada smatramo da, dok se ne dovrši pravosudni postupak, ne treba mijenjati Zakon niti otvarati priliku za potpunu predaju INA-e u ruke Mađarima“, upozorio je Bernardić.

Izrazio je zabrinutost sporošću i neučinkovitom provedbom pravosudnog postupka i to do te mjere da će “možda doći i do zastare”.

Arsen Bauk o Tajaniju

[Prema Tajaniju dižemo čelo, kročimo smjelo i čvrsto stiskamo pest]Arsen Bauk: "Ponovo su nam puna usta patriotizma. Slavimo domoljube koji su obranili Istru i Dalmaciju, a to nisu bili ni Jure, ni Boban, ni Poglavnik, ni doglavnici, ni oni koji su bili za dom spremni. To su bili narodno-oslobodilačka vojska i partizani, pod vodstvom maršala Tita. Više je Tajani napravio za edukaciju naših mladih generacija od svih kurikuluma i reformi obrazovanja."

Objavljuje SDP Hrvatske u Srijeda, 13. veljače 2019.

 

To je apsolutno nedopustivo i skandalozno, posebice zbog činjenice da bi se zbog takvog ishoda Hrvatska mogla u trenu suočiti s potpunim gubitkom bilo kakvih izgleda da u tekućim arbitražama vezanim za INA-u poluči nekakav uspjeh. Jasno je svima da to znači i trenutačni gubitak više milijardi kuna – samo na plinskom businessu se spominje preko 6 milijardi kuna“, rekao je Bernardić.

Upitao se jesu li ove izmjene zakona zapravo korak k tome da “MOL lakše ovlada INA-om”, a onda da zauzvrat bude kooperativniji po pitanju arbitraža.

Zašto Vlada šuti dvije godine o preuzimanju INA-e  od Mađara, zašto je zaustavljen natječaj za konzultante u tom procesu“, upitao je Bernardić.

Dodao je da “popuštanje Vlade u ovom procesu svakako pokazuje i “dizanje ruku” od Sisačke rafinerije”.

Hrvatska je još uvijek suvlasnik u INA-i s preko 40% ima  uporište u Zakonu o INA-i, koji sada želite mijenjati na našu štetu. Unatoč suspektnoj predaji upravljačkih prava Mađarima, Hrvatska još uvijek ima tri člana u Upravi tvrtke koji mogu, manje ili više, utjecati na odluke Uprave. Posebno ako iza njih stane hrvatska Vlada koja ih je tamo i imenovala. Prijedlog u izmjenama zakona o delegiranju dva predstavnika Vlade koji bi trebali pratiti rad uprave bez ikakvog utjecaja i prava glasa zapravo potpuno ukida mogućnost utjecaja hrvatske države na upravljanje INA-om“, upozorio je.

Zapitao se i zašto Zakon dolazi u saborsku raspravu po hitnom postupku, nakon pune dvije godine čekanja te je li to odlučeno na tajnom sastanku premijera Plenkovića i njegovog mađarskog kolege Viktora Orbana?

Što je to predsjednik Vlade tajno dogovarao na sastanku s Orbanom? Građani imaju pravo znati. S pravom se pitam je li Plenković s Orbanom dogovorio da Mađari u potpunosti preuzmu INA-u? Je li dogovorio i zatvaranje sisačke rafinerije? Je li dogovorio da kada Mađari u potpunosti preuzmu INA-u, ta ista INA ode iz Hrvatske? Je li predmet njihovog razgovora bio i Hernadi koji je optužen za davanje mita bivšem predsjedniku HDZ-a i HDZ-ove Vlade Ivi Sanaderu, a sve kako bi se Mađari dočepali većinskog paketa dionica te kako bi im se mogli stvoriti uvjeti da imaju većinu dovoljnu za kontrolu i upravljanje poslovanjem?”, upitao je čelnik SDP-a.

 

Više je nego očito da Plenković završava posao na način na  koji je to započeo Sanader. Obojica imaju isti cilj: stvoriti uvjete da Mađari mogu preuzeti INA-u u potpunosti, a što je, po mojem mišljenju, izdaja hrvatskih nacionalnih interesa. Moramo se prisjetiti da je prije 2 godine upravo predsjednik Vlade Andrej Plenković javno i pompozno obznanio da će INA-u vratiti u hrvatske ruke. Danas je i više nego jasno da je lagao. Kao što su lagali u predizbornoj kampanji 2016. i ministar Marić i župan Žinić i ostali HDZ-ovci“, dodao je.

Podsjetio je na izjavu aktualnog ministra Gorana Marića od 26. kolovoza 2016., za Z1 televiziju, u kojoj je ustvrdio da “onoga koji dopusti zatvaranje rafinerije u Sisku, treba proglasiti nacionalnim izdajnikom”. Iste godine gospodin Marić je izjavio i “kako nećemo dopustiti zatvaranje rafinerije u Sisku, zbog značaja za gospodarstvo i jačanja ovog kraja. Prije ćemo se prestati baviti politikom nego dopustiti zatvaranje”.

Koliko vidim, ministar Marić i Andrej Plenković su, nažalost, još uvijek u hrvatskoj politici. Pravo je pitanje misli li ministar Marić danas da je predsjednik Vlade Andrej Plenković nacionalni izdajnik? Gospodine Horvat, vi kao ministar gospodarstva,  šaljete ovaj prijedlog Zakona u proceduru i svjesni ste da će se nakon što on bude izglasan, zatvoriti rafinerija u Sisku i da će radnici ostati bez posla. Jeste li možda prepoznali sebe u toj Marićevoj izjavi? Vidite li sebe kao nacionalnog izdajnika?“, rekao je Bernardić te isto pitanje uputio i Branku Bačiću, predsjedniku Kluba zastupnika HDZ-a, predsjedniku Sabora Gordanu Jandrokoviću i svim ostalim zastupnicima koji će podržati Vladin prijedlog.

Vidite li se svi vi iz HDZ-a kao nacionalni izdajnici, jeste li se prepoznali u toj Marićevoj izjavi, s obzirom da ćete glasati za ovaj Zakon? Ili osjećate možda ponos zbog toga što će na stotine radnika završiti na ulici? To koliko je vama stalo do radnika najviše govori izjava vašeg predsjednika Vlade koji poziva investitore u Hrvatsku na način da kaže da je tu jeftina radna snaga. Koliko vam je stalo i kolika je vaša briga za radnike vidimo i u primjerima Uljanika i 3. Maja. Ova Vlada će ostati jedino upamćena po aferama i po tome što tjera radnike na ulicu”, zaključio je Bernardić.

Cijeli govor (video) predsjednika SDP-a Davora Bernardića možete preslušati ovdje .