Jučer Poljska, sutra Hrvatska: ograničavanje pristupa pobačaju realnost je i za druge države članice EU-a

Zastupnik Predrag Fred Matić, kao izvjestitelj Europskog parlamenta za seksualno i reproduktivno zdravlje i prava žena, upozorava da je nedavno donesena odluka Ustavnog suda Poljske o dodatnom ograničavanju pristupa pobačaju težak udarac za stečena ljudska prava i za zdravlje i živote žena u Poljskoj i Europskoj uniji. Ono što posebno brine jest činjenica da se ovakve odluke donose u jeku pandemije te da se zdravstvena kriza instrumentalizira za približavanje potpunoj zabrani pobačaja u Poljskoj, a što je agenda ultrakonzervativnih snaga diljem Europe.

Zastupnik Matić naglašava: „Ovakve odluke zabrinjavaju i plaše i moraju biti upozorenje za cijelu Europsku uniju da je vrijeme za provođenje rasprave o činjenici da neke države članice kontinuirano krše temeljne vrijednosti Europske unije. Ne mogu se vječno skrivati iza argumenta nacionalnog suvereniteta i nadležnosti država članica. Pitanje ljudskih prava i temeljnih vrijednosti mora biti nadnacionalno pitanje.“

Dodatno je zabrinjavajuća i činjenica da većina ostalih država članica EU-a šuti o odluci koja dolazi iz Poljske, a jasno je da ovi regresivni trendovi nisu realnost samo u Poljskoj: „Očekivao bih i da premijer Plenković komentira ovu odluku iz Poljske i jasno svrsta Hrvatsku u društvo onih zemalja koje ne podržavaju eklatantno kršenje ljudskih prava i civilizacijski korak unazad. Posebice uzimajući u obzir činjenicu da su iste ultrakonzervativne snage aktivne i u Hrvatskoj i da i nas čeka donošenje Zakona o pobačaju, a za koji ponovno apeliram da se donese što prije i da se njime osigura legalan i dostupan siguran pobačaj. Kada šutimo, onda znači da podržavamo i pritom ostavljamo vrata otvorena za takav scenarij i u Hrvatskoj. Nedavne najave resornog ministra Beroša o obveznom savjetovanju prije pobačaja u Hrvatskoj korak su upravo u smjeru Poljske i moramo biti svjesni činjenice da ono što se jučer dogodilo u Poljskoj, sutra može postati realnost i u Hrvatskoj.“ 

Zastupnik Matić dodatno naglašava da zakonske prepreke i zabrane pobačaja ne dovode do manjeg broja pobačaja već do izvođenja pobačaja u nesigurnim uvjetima što ima razorne posljedice na zdravlje i živote žena.  Procjenjuje se da se godišnje izvrši oko 25 milijuna nesigurnih pobačaja, od čega se 8 milijuna pobačaja izvodi u iznimno opasnim uvjetima za život i zdravlje žene. Svake godine diljem svijeta od nesigurnog pobačaja umre 23.000 žena. Gotovo svaka smrt uzrokovana nesigurnim pobačajem mogla se prevenirati kroz legalan i dostupan siguran pobačaj, dostupnu kontracepciju, seksualnu edukaciju te zdravstvenu njegu i skrb kroz zdravstveni sustav, a zastupnik ističe:  „Pobačaj je težak izbor, ali na kraju, to mora biti izbor.“