Lalovac za Novu TV: Vlada se oglušila na prijedlog SDP-a da se kod vraćanja dugova prvo vraća glavnica

U Saboru se raspravlja o zakonskim prijedlozima kojima se uređuju otkup i naplata potraživanja te regulira rad agencija za naplatu. Nove izmjene za Dnevnik Nove TV komentirao je bivši ministar financija, saborski zastupnik SDP-a Boris Lalovac.

“Nažalost, Vlada je donijela samo ovu direktivu jer ju je morala donijeti jer ju je Europska komisija donijela samo zato da bi dužnicima mogli poslati obavijest da su dužni. To je najveći iskorak, nažalost, 2023./2024. godine, da će dužnik napokon dobiti obavijest i da će ga se zvati jedanput mjesečno.

Suština se ne mijenja, suština je ostala ista da ćete postati vječiti dužnik, vječna renta, kamatne stope rastu, zatezna kamatna stopa i prema građanima raste jer je Europska središnja banka povećala stope, nije se dirala glavnica”, komentirao je Lalovac i dodao koje je rješenje SDP-a.

“Već je bilo rasprava u Saboru, Zakon o obveznim odnosima, gdje smo rekli kako se treba mijenjati redoslijed naplate, da ne mogu prvo biti kamate, pa razni troškovi, pa tek onda glavnica jer većina građana ne dođe do glavnice.

Mi smo tražili da dužnik koji zapadne u određene probleme počne vraćati glavnicu. Vlada se tu oglušila, rekli su da je to remećenje dosadašnjih odnosa koji su, ajmo biti iskreni, bili su nepovoljni i za vjerovnika, a o dužniku da ne govorimo. Vraćani su višestruki iznosi i bilo je vječno dužničku ropstvo. Nažalost, ovim današnjim direktivama ostalo je sve isto”, naglasio je Lalovac.

Upitan je kakva je praksa drugdje.

“Kada dođe pet milijardi eura kapitala iz Europe, na tržište u Hrvatskoj, ne ulažu u proizvodnju, radna mjesta, nego ulažu u dugove što znači da je taj kapital iz Europe prepoznao da se u Hrvatskoj može trgovati dugovima nečijom nesrećom, nečijim problemima. Kada Vlada ne reagira, da kaže ‘ne, to ne možete raditi kod nas’.

To nije došlo bezveze pet milijardi eura tu kod nas, a ne negdje drugdje, Znate zašto? Zato što u Hrvatskoj mogu, zato što u Hrvatskoj te agencije su zapravo i napravile da su podaci preko tristo tisuća građana izašli vani. Dobili su ogromne kazne. Oni u svojim zemljama poštuju zakone, u Hrvatskoj rade što ih je volja i nažalost, ovim današnjim izjavama, nije ih se ograničilo da ne mogu raditi što žele”, rekao je za kraj.