Perspektiva Hrvatske i mladih u EU

U radnom posjetu Zadru boravio je Daniel Mondekar, saborski zastupnik SDP-a, koji je kao zastupnik – promatrač boravio tri mjeseca u Europskom parlamentu.

U jutarnjim satima, zajedno sa stranačkim kolegama, posjetio je štand Foruma mladih SDP-a na Narodnom trgu gdje su zadarski “forumaši” dijelili informativne brošure s ciljem informiranja sugrađana o EU. Kako se moglo čuti, upravo je neinformiranost osnovni razlog euroskepticizma. Paradoksalno je da su mladi najskeptičniji prema EU, iako se upravo njima, članstvom Hrvatske u EU, otvaraju najveće perspektive kroz obrazovanje, zapošljavanje, mladeško poduzetništvo, financiranje projekata za mlade znanstvenike i sl.

Nakon druženja s građanima na Narodnom trgu, u stranačkim prostorijama zadarskog SDP-a održana je konferencija za medije s temom ” Pregovori su završeni – što dalje !?”. Na konferenciji su uz Daniela Mondekara govorili još i saborska zastupnica te predsjednica zadarskog SDP-a Ingrid Antičević Marinović, te potpredsjednici Sabina Glasovac i Nikola Turčinov.

Nikola Turčinov koji je u Europskom parlamentu proveo tri mjeseca kao pripravnik, pojašnjavajući kakve se sve šanse otvaraju gradovima i županijama, za usporedbu je naveo da je IPA kao najveći predpristupni fond kojem smo imali pristup imao na raspolaganju 11,5 milijardi eura, dok strukturni fond ima na raspolaganju 350 milijardi eura.

“Svi gradovi izvukli su neki novac iz predpristupnih fondova, samo Zadar nije ni lipe, i to zato jer se ova vlast boji strogo kontroliranog novca. A kakav će položaj Hrvatska imati u Europskoj Uniji ovisi upravo o tome kakva će nam biti vlast”, rekla je saborska zastupnica SDP-a Ingrid Antičević Marinović. Sabina Glasovac je navela da su vijećnici SDP-a na sjednicama Gradskog vijeća više puta upozoravali gradonačelnika da se ne koriste mogućnosti predpristupnih fondova, nego da se, nasuprot tome, poseže za vanjskim izvorima, poput kredita ili izdavanja obveznica, što previše opterećuje porezne obveznike.

Daniel Mondekar, slikovito se izrazivši, istakao je da nas je zaključenje pregovora dovelo tek na početak utrke. “Sad nam tek predstoji pravi posao, a to su ozbiljne reforme u koje je ova vlada trebala ući još prije 5-6 godina. Ukoliko odmah ne napravimo potrebne reforme i pripreme, mi ćemo ulaskom u EU u startu biti u zaostatku nekoliko krugova u toj utrci. Ulaskom u EU Hrvatska dobiva ogromne mogućnosti. O nama ovisi kako ćemo ih iskoristiti. Najviše mogu profitirati: poduzetnici, obrtnici, znanstvena zajednica, a pogotovo mladi, studenti te siromašnije regije i područja s ratnim posljedicama. Najveći gubitnici mogu biti isti oni ako ne napravimo potrebne reforme i pripreme. Problem je što se ne radi ništa, nego se prodaju floskule. Premijerka šeta po Hrvatskoj, pokazuje broševe i pritom prodaje demagogiju, kao npr. izjava koju je rekla prošle godine: Europa će nas spasit!” Neće nas nitko spasiti, jer kada pričamo o milijardama eura moramo znati da su potrebni projekti i sufinanciranje, a za to lokalna zajednica i država moraju izdvojiti novac”, zaključio je Mondekar.

U večernjim satima u dvorani Muzeja antičkog stakla održana je javna tribina na temu “Perspektiva mladih u EU”. Svi zainteresirani mogli su se informirati o promjenama u hrvatskom obrazovnom sustavu koje nas očekuju nakon ulaska u EU (npr. priznavanja neformalnog obrazovanja, kvalifikacija iz iskustva i sl.). Redefiniranje sadašnjeg sustava visokog obrazovanja, mogućnosti školovanja i zapošljavanja mladih u zemljama EU uz sufinanciranje fondova te volonterizam, kao vrlo raširena pojava u zemljama EU, putem kojeg mladi stiču radno iskustvo koje im olakšava kasnije zapošljavanje samo su neke od brojnih mogućnosti koje se mladima pružaju ulaskom u Europsku uniju. Istaknuta je i potreba boljeg rješavanja stambenog pitanja mladih obitelji na način da se, uz POS, državni i gradski stanovi daju u dugotrajan najam, kako bi mladi i obrazovani ljudi ostajali u Hrvatskoj.