PES usvojio deklaraciju “Economic Chaos to Economic Governance”

Premijeri i predsjednici socijaldemokratskih, socijalističkih i progresivnih stranaka država članica Europske unije, na sastanku uoći sjednice Europskoga vijeća, na kojemu je sudjelovao i predsjednik SDP-a Hrvatske Zoran Milanović, pozvali su Europsko vijeće, odnosno najodgovornije u vladama članica EU-a na zaokret u smjeru izlaska iz krize u kojoj se danas nalazi Europska unija, njezini građani i države članice.

U Deklaraciji usvojenoj na zajedničkom briselskom sastanku, socijaldemokrati i socijalisti upozoravaju na potrebu “odgovornog upravljanja ekonomskim procesima” umjesto “ekonomskog kaosa” kojemu danas svjedočimo.

U pitanju je, naglašavaju vodeći europski socijaldemokrati i socijalisti, sama ideja Europske unije. Konzervativne vlade desnog centra, koje danas dominiraju političkim prostorom Europe, niti nakon 18 mjeseci nisu pronašli učinkovite odgovore na izazove ekonomske, socijalne, društvene i političke krize. Posebno upozoravamo na dramatičan položaj mladih, cijele jedne generacije, kojoj će svojom pogrešnom politikom europska konzervativna politika i njezine vlade, oduzeti budućnost u zajedničkoj Europskoj uniji. Suočeni s masivnom nezaposlenošću, besperspektivnošću, nesigurnošću u zapošljavanju i na radnim mjestima, ukidanjem socijalnih prava, sve je više mladih okrenuto ekstremističkim idejama, koja podsjećaju na vremena davno iza nas. Financijska kriza pretvorila se u socijalnu i političku krizu – krivac tomu su, ponavljamo, konzervativne vlade desnog centra. S takvom se Europskom unijom socijalisti i socijaldemokrati ne mogu i neće pomiriti.

Europska ljevica, socijalisti i socijaldemokati, predlagali su i predlagat će idalje rješenja za izlazak iz krize, rješenja koja će označiti novi smjer Europske unije, bilo to solidarnošću u upravljanju javnim dugom, ili, pak, uvođenjem poreza na financijske transakcije (Financial Transaction Tax). Ta je rješenja desni centar u EU uglavnom odbijao, iako je odavno jasno kako su upravo naši prijedlozi mogli stvari pokrenuti u smjeru oporavka.

Odluke Europskog vijeća označit će i izbor između Europske unije koja je solidarna i one u kojoj svatko brine samo za svoje interese. Želimo li Europsku uniju koja kažnjava svoje članice ili onu u kojoj je napredak svih u interesu svih? Je li Europska unija stvorena na konsenzusu i dijalogu ili na sukobu? O tome se zapravo odlučuje danas u Bruxellesu.

Drugačija Europa je moguća, kažu socijalisti i naglašavaju: Europskoj uniji treba strategija ulaganja i modernizacije. PES je već predstavio strategiju za nova radna mjesta i gospodarski rast kojom bi se u pet godina otvorilo 8 milijuna novih radnih mjesta. Zalažemo se za tzv. “Ugovor o zapošljavanju i socijalnom napretku” na razini Europske unije, smatrajući da se ekonomski razvoj ne smije temeljiti na kresanju socijalnih prava i uništavanju socijalne države. Protivimo se, s druge strane, planovima Europske komisije za snižavanjem plaća i dokidanjem socijalnih prava. Podržavamo ulaganja u obrazovanje i usavršavanje.

Države članice EU-a trebale bi stabilizirati javne financije, a uvođenjem poreza na financijske transakcije, poreza na emisije ugljičnog dioksida, izdavanjem euroobveznica te punim korištenjem fondova Europske investicijske banke treba potaknuti ekonomski i socijalni razvoj.

Upozoravamo posebno na potrebu snažnog nadzora financijskih instrumenata, kao i uspostavu neovisne, javne agencije za kreditni rejting u Europskoj uniji, kako bi se izbjegle malverzacije u financijskom poslovanju. I, nakraju – oni koji su prouzročili krizu, moraju platiti.

Budućnost Europske unije ne ovisi samo o brojkama, o rastu – ona je budućnost ljudi, radnih mjesta i održive ekonomije. Europa mora postati vodećom u ekonomiji bez fosilnih goriva. Podbaci li Europska unija u otvaranju mogućnosti za sve svoje građane, pružajući im istodobno sigurnost, građani će joj okrenuti leđa. To je izazov pred svima nama, poruka je europskog summita vodećih socijaldemokratskih i socijalističkih lidera: “Da, drugačija Europa je moguća!” (K. Leaković)

Tekst Deklaracije usvojene na PES Leaders” Summitu u Bruxellesu, 23. 6. 2011., na engleskom jeziku dostupan je ovdje.