Savjet za poljoprivredu i hranu povodom Svjetskog dana hrane

Svjetski dan hrane međunarodni je dan koji se u cijelom svijetu obilježava 16. listopada u spomen na datum osnivanja Organizacije Ujedinjenih naroda za hranu i poljoprivredu (FAO) 1945. godine. Iako se o poljoprivredi najčešće govori kao o gospodarskoj djelatnosti, ona je puno više od toga. Poljoprivreda je način života, nasljeđe, kultura, suživot s prirodom. Njezina je neprocjenjiva važnost u nematerijalnom doprinosu društvu koji uključuje očuvanje staništa, krajobraza, tla, vode, zraka i prirodne bioraznolikosti.

Paralelno raste interes za seoskim turizmom i potražnja za mirnim mjestom za odmor, a potrošači pokazuju sve veće zanimanje za podrijetlo hrane koju koriste u svojoj prehrani jer hrana koju odabiru i način na koji je konzumiraju utječe na njihovo zdravlje i zdravlje čitavog planeta.

Na ovakvo razmišljanje utjecala je i pandemija COVID-19. Iako se prošle godine nije toliko osjetila kriza u opskrbi hranom, ove se godine to mijenja. Zbog naglog rasta cijena energenata dolazi do porasta cijene transporta, na koji dodatno utječe i nedostatak prijevoznih sredstava pa diljem svijeta dolazi do povremene nestašice hrane. Velik utjecaj za nestašicu hrane i hrane za stoku imaju i klimatske promjene koje su i ove godine uzrokovale smanjenje prinosa, prije svega žitarica i uljarica.

Dodatno, novi EU strateški okvir usmjeren je na održivu proizvodnju hrane, potrošnju, preradu i distribuciju te smanjenje gubitaka i bacanja hrane. Radi sigurnosti hrane i prehrane te zdravlja ljudi, uvodi se niz ograničenja u proizvodnji, od kojih je važno istaknuti: smanjenje upotrebe mineralnih gnojiva za 20 %, uporabe pesticida za 50 % a isto toliko smanjenje gubitka hranjivih tvari, te povećanje udjela organskog uzgoja na najmanje 25 %.

SDP-ov Savjet za poljoprivredu i hranu prije svega smatra da trend smanjenja kvalitete hrane uzrokovan sve većom željom za ekonomskom dobiti treba zaustaviti kroz povećanu kontrolu proizvođača hrane, distribuciju i prodaju hrane te nadzor i ispitivanje hrane u laboratorijima. Pozivamo sve male i srednje poljoprivredne proizvođače da ne odustaju od proizvodnje, ne prodaju stoku, mehanizaciju i zemlju, jer su prema procjenama stručnjaka vremena jeftine hrane iza nas i cijene će u budućnosti rasti.

Pozivamo potrošače da kupuju domaću hranu izravno od lokalnih proizvođača i to količine koje će sigurno potrošiti. Na taj način ne konzumira se samo svježa hranu već se doprinosi i opstanku proizvođača, razvoju lokalnog tržišta, smanjenju otpada od hrane i očuvanju hrvatskog sela.

Na kraju, predlažemo svim građanima da, ako su u mogućnosti, zasade vlastiti vrt. Koristi od toga su višestruke: konzumira se svježa, hranjiva i zdrava hrana, štedi se, kreće se i doprinosi očuvanju okoliša, a sve u skladu s ovogodišnjim temom Svjetskog dana hrane „Budućnost hrane je u našim rukama“.