SDP predstavio Plan za spas Agrokora u pet točaka

Predsjednik SDP-a Davor Bernardić danas je u središnjici stranke u Zagrebu, zajedno s članovima Predsjedništva, Ivom Jelušićem i Sinišom Hajdašom Dončićem predstavio najavljeni SDP-ov plan za spas Agrokora.

Bernardić je na početku rekao kako su premijer Andrej Plenković i „njegova desna ruka“ Martina Dalić, SDP-ova upozorenja od prije tri mjeseca ignorirali dok im voda nije došla do grla, da bi premijer potom čekao čak 15 dana tijekom kojih je proučavao dokumentaciju o Agrokoru.

“Danas je potpuno jasno da smo bili u pravu kad smo govorili da će 141 savjetnik iz Agrokora izvući milijune kuna javnog novca. Kad smo prije tri mjeseca u Saboru pokrenuli pitanje opoziva Martine Dalić, premijer koji je bio prisutan, nije nas čuo. Naravno da su znali sve o događajima u Agrokoru, besramnom bogaćenju Ramljaka i njegovih savjetnika. Činjenica je da Plenković štiti svoju izvršiteljicu Dalić, i to je dokaz da su zajedno u ovome i da su upleteni do grla. Cijeli je proces duboko kontaminiran od samog početka. Isplata vjerovnika treba biti pravedna i transparentna. Neprihvatljivo je da Lex Agrokor omogućuje privilegiranje jedne skupine vjerovnika, njihov status treba biti jednak.”

Danas je situacija još gora, dodao je, jer u Agrokoru nije započeo proces restrukturiranja, nije ni osnovano stalno vjerovničko vijeće, a zaključenje procesa nagodbe nije niti na vidiku.

„Kao što je SDP bio odgovoran kad je u ožujku prošle godine Vladi ponudio jasan plan rješenja za Agrokor, kojega su tad odbili, a deset mjeseci nakon, kako vidimo, nisu postignuli ništa, danas im opet pružamo ruku. Nudimo im plan u pet točaka i ukoliko se on ne prihvati, bojim se najgoreg scenarija.“

Bernardić je naveo kako se SDP-ov plan u pet točaka bazira na zakonskim izmjenama Lex Agrokora kojima treba onemogućiti sukob interesa i ograničiti visinu plaće Izvanrednog povjerenika, ali i smanjiti broj angažiranih savjetnika.mZatim na uvođenju višečlane uprave za Agrokor, kako sva moć ne bi bila u rukama jednog čovjeka s golemim ovlastima.

Na uvođenju javnog nadzora nad procesom restrukturiranja kroz savjetodavno tijelo te parlamentarni nadzor kroz tijelo koje će redovito izvještavati Sabor o svim postupcima oko Agrokora.

“I, kao posljednje, naš uvjet je novi početak. Pod time mislimo na odlazak cijelog Ramljakovog tima i odlazak Martine Dalić. Sve osobe povezane s Ramljakom i izvlačenjem novca iz Agrokora i iz Hrvatske moraju otići. Bez toga nema procesa nagodbe.”

Član Predsjedništva Ivo Jelušić pojasnio je pak kako se SDP od početka protivio Lex Agrokoru, no kako je sada cijeli proces otišao predaleko pa je cilj ovim planom ponuditi „popravke“ tog spornog zakona.

Rekao je kako u prvoj točki, izmjeni Lex Agrokora, SDP želi imenovanje višečlane (tročlane) Izvanredne uprave umjesto jednog izvanrednog povjerenika ( i zamjenika, koji dosad nije nikada ni imenovan), za koje će biti propisano da sve odluke moraju donositi konsenzusom ili, iznimno, dvotrećinskom većinom.

Osim ovoga, potrebno je i zakonskim izmjenama onemogućiti „sukob interesa“, tj. da Izvanredna uprava ili tvrtka zadužena za restrukturiranje ne može angažirati pravne ili fizičke osobe koje su, ili mogu biti, poslovno, privatno ili na neki drugi neprihvatljiv način, povezane s članovima Izvanredne uprave.
SDP je u tom pravcu već predložio izmjene Zakona o sprječavanju sukoba interesa, koje bi isto trebalo donijeti po zakonskoj hitnoj proceduri.

U trećoj točki se predlaže izmjena sastava i ovlasti postojećeg Savjetodavnog tijela za Agrokor.

“Nudimo im svojevrsni nacionalni konsenzus po ovoj temi. Savjetodavnom tijelu koje je dosad postojalo za pitanje oko Agrokora treba proširiti ovlasti i promijeniti sastav. Dosad je njegove članove imenovala Martina Dalić, a mi želimo da u njemu sjede dva člana kojeg će imenovati saborska većina, dva predstavnika saborske manjine te po jedan predstavnik poslodavaca i radnika. Ne želimo političare u tom tijelu, već stručnjake koji će imati podršku saborskih zastupnika.”

Osim ovoga, SDP inzistira i na parlamentarnom nadzoru pa bi se izvještaji o Agrokoru trebali dostavljati i nadležnom saborskom Odboru.

Siniša Hajdaš Dončić je iznio podatak o konsolidiranom prihodu Agrokora koji je prema zadnjim izvještajima iznosio 50 milijardi kuna i rekao kako je on povezan s državnim proračunom.

„Ako ne dođe do nagodbe i ako cijeli proces propadne, državni proračun mogao bi biti u nedostatku od oko 5 milijardi kuna. Dakle, novac koji ide zdravstvu, socijalnom sustavu itd. Nama je, naravno, u interesu da se to ne dogodi. Iz tog razloga nudimo ovaj plan kojim bi se proces nagodbe priveo kraju, ali i završio pošteno.“

Na pitanje hoće li SDP prihvatiti poziv MOST-a za suradnju opozicije oko opoziva Martine Dalić, Bernardić je odgovorio potvrdno.

„Kucnuo je zadnji čas za spas Agrokora. Ukoliko se nagodba ne provede i cijeli proces krahira, plaće u Hrvatskoj postat će ugrožene, potencijalno i do 20 posto manje. Činjenica je da kolege iz MOST-a imaju malu grižnju savjesti što su podržali Lex Agrokor i Ramljaka na početku. Ipak, ovo nisu vremena za politikanstvo i mi ćemo u SDP-u prihvatiti poziv na sastanak. Na njega ćemo otići s ovim konkretnim planom za spas Agrokora. Konstruktivne prijedloge kolega iz opozicije ćemo naravno uvažiti, ako ih bude.“

Na pitanje imaju li vladajući većinu, Bernardić je rekao kako smo na primjeru glasovanja o predsjednici Povjerenstva za sprječavanja sukoba interesa, vidjeli da oni to nemaju.