Tica: Energetski dodatak treba dati svima s plaćama nižim od 4000 kuna

Predsjednik SDP-ova Savjeta za gospodarstvo, profesor na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu Josip Tica vodi SDP-ov tim koji je ovih dana dovršio prijedlog antiinflacijskih mjera. Smatraju da Vlada hitno treba reagirati i početi kontrolirati inflatorni udar jer bismo se u suprotnom mogli suočiti s ozbiljnim gospodarskim i društvenim problemima, piše Jutarnji list.

SDP-ovci polaze od podatka da je prosječan rast cijena u travnju iznosio ukupno 9,4 posto u odnosu na travanj 2021. Pritom ističu da su najpogođeniji građani s plaćama od 4000 kuna, kojih je 220.000, i umirovljenici s primanjima manjim od 4000 kuna, kojih je oko 940.000. Uz njih, kažu, tu su i oni građani koji su mirovine ostvarili kroz obrte i rad u poljoprivredi.

“Tu se radi o trećini hrvatskog stanovništva, o građanima koji primanja troše na preživljavanje, na plaćanje energije i osnovnu hranu”, poručuju iz SDP-a i predlažu četiri konkretne mjere.

Prva bi bila pravednije usklađivanje mirovina, druga izvanredni energetski dodatak, treća korekcija cijena naftnih derivata, a četvrta potpore gospodarstvenicima čije je poslovanje ugrozio rat u Ukrajini.

Govoreći o usklađivanju mirovina, SDP-ovci kažu da je cilj zaštita umirovljenika s najmanjim primanjima. Polaze od toga da se u Hrvatskoj mirovine usklađuju dvaput godišnje prema dva faktora – inflaciji i rastu plača svih zaposlenih. Ako je jedan od dva faktora veći ili jednak 50 posto, on se uzima u većem postotku u ukupnom izračunu mirovina (70 posto), ali ne u cijelosti.

“SDP smatra da takav model usklađivanja mirovina nije održiv jer ne omogućava očuvanje kupovne moći umirovljenika u uvjetima kad je inflacija visoka, odnosno ne prati rast plaća u uvjetima kad raste prosječna plaća pa mirovine stalno zaostaju za plaćama”, kažu.

SDP predlaže da se za usklađivanje mirovina uzme 100 posto vrijednosti povoljnijeg indeksa – ako je visoka inflacija, uzima se taj indeks u 100-postotnom izračunu kako bi se zaštitili umirovljenici od visokih cijena. Ako je vidljiv rast plaća, uzima se indeks rasta prosječne bruto plaće da bi se održavao i rast mirovina.

“Do sada, u dva mandata ove Vlade, realni rast bruto plaća bio je 15,2 posto ili prosječno godišnje oko 2,85 posto, a zbog ovakvog obračuna mirovina realni rast prosječne mirovine iznosio je 8,6 posto, tj. prosječno godišnje oko 1,6 posto. Drugim riječima, plaće rastu duplo brže od mirovina, čime se stvara još veća društvena nejednakost”, kažu u SDP-u.

U odnosu na drugu mjeru, izvanredni inflacijski energetski dodatak, kažu da je Vlada u ožujku predložila jednokratno novčano primanje korisnicima mirovina kako bi ublažila energetski cjenovni udar.

“SDP predlaže da se isto napravi i za sve građane s primanjima ispod 4000 kuna. Tako bi se građanima s primanjima manjim od 4000 kuna osiguralo 400 kuna troškova za energente. SDP-ova mjera korekcija cijene naftnih derivata podrazumijeva uvođenje plivajućih trošarina i promjenu načina obračuna PDV-a, smanjenje trošarina na dizel za 1 kunu i benzin na 1,65 kuna. U sklopu četvrte mjere potpore gospodarstvenicima SDP predlaže da se radi umanjenja negativnih posljedica na poslovanje tvrtki koje je ugroženo posljedicama rata u Ukrajini tijekom 2022. uvede oslobađanje plaćanja predujma poreza na dobit, da im se omogući odgoda plaćanja PDV-a, potom odgoda provedbe mjera prisilne naplate i da se limitiraju kamate koje te tvrtke plaćaju. Najjednostavnije što Vlada može učiniti jest preuzeti već teret u amortiziranju rasta ulaznih troškova energenata.”