Transformacija poljoprivrede u kontekstu povećanih cijena energenata i klimatskih promjena

Uvažavajući realnosti i činjenice aktualnog ekonomskog i političkog trenutka kao posljedice pandemije i agresije na Ukrajinu, Regionalni savjet SDP-a za poljoprivredu i hranu s područja 5 slavonskih županije održao je sastanak u Požegi te zaključio da je nužno provesti dubinsku analizu i reformu poljoprivredne politike.

Na sastanku je uz članove i voditelja Regionalnog savjeta za poljoprivredu i hranu Borisa Piližote, sudjelovala i voditeljica SDP Savjeta za poljoprivredu i hranu Marija Vukobratović, a kroz raspravu su definirane osnovne točke na kojima će se temeljiti buduće alternativne ideje nasuprot aktualne poljoprivredne politike, koja je prema mišljenju članova Savjeta neučinkovita, troma
i neusklađena s potrebama hrvatske poljoprivrede.

1. Aktivna zamjena fosilnih energenata obnovljivim izvorima energije (sječkom, peletima od ostataka lucerne, solarnim pločama, bioenergijom iz organskog otpada, bioplinskim postrojenjima i sl.) sa svrhom stvaranja održive poljoprivredne proizvodnje i uštede sve skuplje električne energije i plina.
2. Supstitucija mineralnih gnojiva ekološki i energetski prihvatljivim zamjenama u kontekstu cijena energije, teže dobavljivih sirovina iz Rusije i poticanja ekološkog uzgoja.
3. Prilagođavanje klimatskim promjenama i kreiranje poljoprivredne proizvodnje koja je usklađena s novim vremenskim uvjetima.
4. Edukacija i osvještavanje poljoprivrednika oko koristi koje donosi udruživanje u zadruge kao okvira iz kojeg se lakše pristupa velikim tržištima, smanjuje ukupan trošak proizvodnje i ukupno maksimizira odnos uloženog i dobivenog.
5. Uvezivanje poljoprivredne i demografske politike s nalaskom na male OPG-ove kao jamce opstanka ruralnih područja i zadržavanja mladih na selu.
6. Uspostava učinkovitog sustava prijenosa znanja i inovacija u poljoprivredi (AKIS) povezivanjem znanstvene zajednice, stručnih službi i poljoprivrednika.
7. Stvaranje boljih životnih uvjeta u ruralnim područjima kako bi se zaustavio odlazak stanovništva i započela revitalizacija.

Tijekom sjednice Savjeta problematizirana su i pitanja zakonske regulative odnosno njenog usklađivanja s EU zahtjevima i isplate poticaja, implementacije digitalnih tehnologija u poljoprivrednu proizvodnju i poticanja stočarstva.

Zaključak Savjeta je da je transformaciju hrvatske poljoprivrede nužno započeti što prije te da je u raspravu važno uključiti i širu javnost kroz organizaciju tribina, okruglih stolova i drugih formata kroz koje je moguće čuti mišljenje ljudi koji žive od poljoprivrede ili čija je struka vezana uz poljoprivredu.

Voditelj Regionalnog savjeta za poljoprivredu i hranu 5 slavonskih županija,
Boris Piližota