Veliki broj gradova i općina na prijedlog SDP-a prihvatio rezoluciju “Sigurno mjesto za žene”

Sutra je Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama. Odabran je u spomen na sestre Mirabel iz Dominikanske Republike koje je 1960. brutalno dao ubiti diktator Rafael Trujillo. Sestre su bile političke aktivistkinje, vrlo vokalne u svojoj borbi protiv režima, a nakon njihove smrti postale su simbol nacionalnog i ženskog otpora. Dan njihove smrti 1999. godine Ujedinjeni narodi su proglasili danom borbe protiv svih vrsta nasilja nad ženama.

Svaka žrtva ima ime i prezime, a imena ubijenih hrabrih sestara su Patria Mercedes, Maria Argentina Minerva i Antonia Maria Teresa. Jednako tako imena i prezimena imaju svoje živote, nadanja, radosti i tuge. To je imalo i 400 žena ubijenih u posljednjih 20 godina u Hrvatskoj. Imalo ih je, ali im je oduzeto. Ime ima i 13 žena ubijenih samo lani, od kojih je njih 12 ubio blizak muškarac – partner, supružnik ili bivši partner. Prema podacima MUP-a lani je prijavljeno više od 11.500 slučajeva nasilja nad ženama u obitelji ili u bliskom krugu.

Predsjednica Foruma žena SDP-a i zamjenica gradonačelnika Rijeke Sandra Krpan navela je da je Hrvatska svrstana na žalosno i sramotno treće mjesto u EU po broju ubijenih žena samo zato što su žene.

“Mislim da je više nego jasno da su koraci u smjeru zaštite žena neophodni. SDP to i čini, posebno u onim općinama i gradovima u kojima obnaša vlast. Na tom tragu nastala je i rezolucija “Sigurno mjesto za žene” koju je Grad Rijeka usvojio još u svibnju ove godine, a koja je samo slijed onoga što Rijeka pod vlašću SDP-a čini već godinama. Tako Rijeka iz gradskog proračuna financira sigurnu kuću na tajnoj adresi te udruge i ustanovu koji se direktno bave problemima zlostavljanih žena i djece, te rade sa počiniteljima nasilja i na taj način se aktivno sudjeluje u tretiranju i prevenciji nasilja u obitelji kao ozbiljnog problema današnjeg društva. Također, u skladu s rezolucijom “Sigurno mjesto za žene” nastojimo razvijati nove programe s ciljem zaštite žena, djece, ali i prekidanja začaranog kruga generacijskog nasilja tj. naučenih obrazaca nasilnog ponašanja”, rekla je Krpan.

Vrlo je jasno da svatko mora učiniti sve u svojoj moći da se popravi crna statistika. Korak bliže tome je prihvaćanje rezolucije “Sigurno mjesto za žene” koju su, na inicijativu SDP-ovaca diljem Hrvatske, prihvatile do sad 33 jedinice lokalne samouprave, a još ih mnogo planira učiniti isto do kraja godine.

Predsjednik Gradske skupštine Grada Zagreba Joško Klisović naveo je kako je rezolucija politička izjava koja sadrži vrijednosti za koje će se SDP i Grad Zagreb nastaviti zalagati, promicati i štititi ih.

“Rezolucija o proglašenju Zagreba sigurnim mjestom za žene je bila poruka svim onim muškarcima i organizacijama koji kroz različite verbalne makinacije, manipulacije i molitve zazivaju “čedne”, poslušne i podređene žene. Takvo ponašanje nije nikakva tradicija, to su predrasude na kojima počiva rodna neravnopravnost i nasilje te kršenje prava žena. Svakodnevno svjedočimo pričama žena koje su ili potplaćene za isti posao u odnosu na muškarca ili kako ih se maltretira i vrijeđa u privatnom i poslovnom životu. Nije dovoljno usvajati samo zakone, strategije i akcijske planove za suzbijanje neravnopravnosti, već svatko od nas u svakodnevnom životu treba pokazati svojim ponašanjem da će zaštititi rodnu jednakost i prava žena”, rekao je Klisović.

SDP-ov gradonačelnik Pregrade Marko Vešligaj upitao se kakva nas to budućnost čeka ako naša sestra, majka, kći ili prijateljica ne može hodati ulicom bez straha?

”Nasilje nad ženama, djevojkama i djevojčicama još je uvijek jedan od najčešćih oblika kršenja ljudskih prava na svijetu. Naša borba protiv rodno utemeljenog nasilja nije samo borba za pravdu; to je borba za temeljne ljudske vrijednosti, i to je odgovornost svih nas. Preko 30 jedinica lokalne samouprave u Hrvatskoj je do sada prihvatilo rezoluciju, no očekujem da će se taj broj stalno povećavati”, rekao je Vešligaj.

Donošenje rezolucije u svojim lokalnim sredinama je dokaz progresivnosti SDP-ovih župana, gradonačelnika i načelnika, dokaz brige za žene u okolnostima u kojem je nasilje nad ženama, djevojkama i djevojčicama još uvijek jedan od najčešćih oblika kršenja ljudskih prava na svijetu. Ovo je prilog borbi za temeljne ljudske vrijednosti.

Predsjednik SDP-a Peđa Grbin pozvao je i druge gradove i općine da se pridruže inicijativi.

“Tužno je da danas u 2023. godini mi i dalje moramo voditi borbu da naše sestre, supruge, kćeri imaju ona prava za koja su se izborile njihove majke i bake. Sigurno da žene u Hrvatskoj nisu ravnopravne i da je to borba koju ćemo morati još neko vrijeme voditi. Borba za ravnopravnost je naša obveza. Borimo se za Hrvatsku jednakih, za svijet bez mržnje i nasilja. I želimo da žene budu sigurne. Pokrenuli smo dobru stvar s ovom rezolucijom i pozivamo druge da nam se pridruže”, poručio je predsjednik SDP-a Peđa Grbin.

Podsjetimo, grupacija Stranke europskih socijalista (Party of European Socialists) čiji je dio i SDP, predložila je Rezoluciju “Sigurno mjesto za žene” (Safe place for Woman) kojom su pozvali lokalne vlasti da proglase svoje gradove i regije sigurnim prostorima za žene. Time se lokalna zajednica, najbliža građankama i građanima, ključna u odgovoru na problem nasilja nad ženama i diskriminacije, obvezuje na konkretne mjere, u okvirima svojih ovlasti, među kojima su:

● reagirati i pružiti pomoć žrtvama fizičkog nasilja,
● imati nultu toleranciju na nasilje na društvenim mrežama,
● provoditi edukativne sadržaje i raditi na prevenciji nasilja nad ženama,
● oštro osuditi bilo kakav diskriminirajući javni diskurs (društvene mreže, istupi u medijima, na ulici) prema ženama, djevojkama i djevojčicama,
● učiniti svoje gradove i općine sigurnim mjestom za žene – jamčiti sigurnost žena i izričito kažnjavati svaki oblik rodno uvjetovanog nasilja.

Ravnopravnost žena i muškaraca jedna je od temeljnih vrijednosti Europske unije i jedno od temeljnih prava utvrđenih u Ugovorima i Povelji Europske unije o temeljnim pravima. Međutim, vrijednosti nisu samo riječi na papiru; one su principi koji moraju voditi, odluke koje se moraju donositi i akcije koje se moraju poduzeti.