Vlašić Iljkić: Paket zakona iz sustava socijalne skrbi donesen mimo struke. Sustav treba korjenitu reformu!

Saborska zastupnica Martina Vlašić Iljkić u svojoj raspravi u Hrvatskom saboru u srijedu je navela kako se donošenje tzv. reformskog paketa zakona iz područja socijalne skrbi odigralo mimo struke i onih koji reformu trebaju provoditi. Nedavno usvojen paket zakona odgovor je na situaciju u sustavu socijalne skrbi, pogotovo na tragične slučajeve sa smrtnim ishodima djece, žena i starijih osoba. Sustav treba korjenitu reformu, jer samim korisnicima sustav kao takav ne nudi zaštitu i sva prava sukladno zakonskim propisima.

Sada imamo usvojene zakonske promjene, koje ni na koji način nisu odgovorile gorućim problemima u sustavu socijalne skrbi na koje društvene okolnosti ukazuju. Samo ovaj vikend smo ponovno imali ubojstvo i pokušaj ubojstva žene, postupanja centra vezano za stradanje bebe, a što je sa svim onim što nije medijski popraćeno, a događa se kontinuirano oko nas, u svim dijelovima Hrvatske.

Ono što možemo sa sigurnošću reći je da će problemi u društvu biti sve veći, zahtjevniji, neimaština i porast troškova života se mjeri na svakodnevnoj bazi, stres u društvu je sve veći, svjedočimo porastu netolerancije i nasilju u obitelji i na javnom mjestu. O posljedicama pandemije na mentalno zdravlje građana smo kontinuirano upozoravali i tražili sustavnu brigu o psihološkom zdravlju djece i građana. Iza tepiha se više ne vidi od svih nagomilanih problema koji su gurnuti pod njega.

Sve ovo čeka radnike u sustavu socijalne skrbi koji su po zakonu dužni pružati savjetodavnu pomoć obitelji i pojedincima, štititi prava djece, starijih osoba, osoba s invaliditetom, žrtvama nasilja u obitelji kao i priznavati materijalna i financijska prava korisnicima u potrebi. Tražili smo da se krene u izdvajanje novčanih pomoći iz sustava socijalne skrbi kako bi stručni radnici centara za socijalnu skrb imali vremena za rad sa obitelji i na terenu.

Pozdravili smo povećanje naknada za osobe s invaliditetom i korisnika zajamčene minimalne naknade, tražili dodatna povećanja i za korisnike doplatka za pomoć i njegu, kao i proširenje korisnika za ugroženog kupca energenata na korisnike doplatka za pomoć i njegu u smanjenom i punom opsegu.

Vlada Republike Hrvatske je donijela početkom ožujka novu Uredbu o mjesečnom iznosu naknade za ugroženog kupca energenata, te su sada korisnici koji imaju pravo na naknadu, uz korisnike prava na osobnu invalidninu i zajamčenu minimalnu naknadu i korisnici nacionalne naknade za starije osobe, korisnici prava na novčanu naknadu za nezaposlene hrvatske branitelje iz Domovinskog rata i članove njihovih obitelji i korisnici prava na novčanu naknadu za civilne stradalnike iz Domovinskog rata. Svi ovi nabrojani korisnici će svoje pravo ostvariti putem rješenja o priznavanju prava koje će donositi Hrvatski zavod za socijalni rad, a do njegovog osnivanja centri za socijalnu skrb.

Protivimo se ovakvom načinu organizacije poslova i nadležnosti i tražimo da za korisnike iz drugih resora administriranje prava za naknadu za ugrožene kupce energenata preuzmu nadležni resori. Tako da korisnici nacionalne naknade za starije osobe svoje pravo na vaučere ostvaruju pri HZMO, a nezaposleni hrv. branitelji i civilni stradalnici iz Dom. rata pravo ostvaruju pri nadležnim županijama, gdje i ostvaruju opskrbninu i druga prava.

Bili smo svjedoci velikih protivljenja da se branitelji svrstavaju sa korisnicima sustava socijalne skrbi, a sada imamo situaciju da će različite korisničke skupine drugih resora ostvarivati pravo pod kapom sustava socijalne skrbi, pa i nezaposleni hrvatski branitelji. Da ne govorim o tisućama upravnih postupaka koji će se ovim putem donositi u centrima za socijalnu skrb, a stručni radnici će nauštrb novih poslova i korisnika imati još manje vremena za savjetodavan rad i pomoć obiteljima.

Ljudima treba pomoći, priznati dodatna prava ali treba i osigurati radnike koji će te poslove raditi, a to nisu socijalni radnici sustava socijalne skrbi. Oni su tu da svojim znanjem i licencom za rad pomažu obiteljima i pojedincima u poteškoćama putem savjetodavnog rada i prvenstveno osnaživanja.