Peđa Grbin

    Predsjednik stranke

    Rani život, obrazovanje i profesionalna karijera

    Peđa Grbin rodio se dana 24. svibnja 1979. godine u Puli, gdje je i odrastao. Pohađao je OŠ Vladimir Gortan (danas OŠ Stoja) te potom Prirodoslovno-matematičku gimnaziju Pula, cijelo se vrijeme aktivno baveći košarkom, te je i igrao za KK Gradine Pula. Maturirao je 1996. godine sa samo 17. godina te iste godine upisuje Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu, na kojem je i diplomirao 2003. godine. Nakon što je diplomirao radi prvo kao vježbenik u odvjetničkom uredu, a po završetku vježbeničkog staža i položenog pravosudnog ispita radi prvo kao odvjetnik u odvjetničkom uredu, a zatim 2006. godine otvara svoj vlastiti odvjetnički ured gdje i radi do izbora u Hrvatski sabor 2011. godine.

    Politička karijera

    Tijekom prve godine fakulteta aktivira se u Klubu Studenata Istre “Mate Balota”, gdje je postao i član predsjedništva. U SDP se učlanio 1998. godine te ubrzo postaje i članom Foruma Mladih SDP-a, gdje obnaša dužnost tajnika u periodu od 2001. do 2002. godine, kada odlazi s funkcije kako bi se posvetio završetku studija.

    Po završetku studija vraća se u Pulu, gdje uz odvjetništvo ponovno postaje aktivan u politici te je tako izabran na dužnost člana Gradskog poglavarstva Grada Pule od 2005. do 2009. godine, te na dužnost  gradskog vijećnika od 2009. do 2013. godine. U Glavni odbor SDP-a prvi puta je izabran je 2004. godine, te ponovo 2008. i 2012. godine, a 2016. godine je izabran u predsjedništvo stranke, te postaje jedan od potpredsjednika stranke.

    Na poziv predsjednika stranke Zorana Milanovića 2011. godine prihvaća mjesto na listi SDP-a, te je izabran u Hrvatski Sabor. Na parlamentarnim izborima 2015., 2016. i 2020. ponovno biva biran u Hrvatski Sabor, a na izborima 2020. godina osvaja najveći broj preferencijalnih glasova od svih kandidatkinja i kandidata ne samo SDP-a nego i cijele Restart koalicije.

    DUŽNOSTI U SABORU:

    Predsjednik Odbora za pravosuđe (od 28. veljače 2020.)

    Potpredsjednik Odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustav (od 14. listopada 2016.)

    Član Odbora za međuparlamentarnu suradnju (od 11. studenog 2016.)

    Voditelj Izaslanstva Hrvatskoga sabora u Parlamentarnoj dimenziji Srednjoeuropske inicijative (od 11. studenog 2016.)

    Član Državnoodvjetničkog vijeća iz reda zastupnika (od 17. ožujka 2017.)

    PRETHODNE DUŽNOSTI U SABORU:

    Član Odbora za zakonodavstvo (od 14. listopada 2016. do 07. srpnja 2017.)

    Član Odbora za europske poslove (od 28. listopada 2016. do 14. veljače 2018.)

    Član Odbora za pravosuđe (od 17. listodapa 2016. do 28. veljače 2020.)