Pozivamo građane da izađu na referendum o pristupu Hrvatske Europskoj uniji

U ime Kluba zastupnika SDP-a o Informaciji o tijeku i rezultatima pregovora o pristupanju Republike Hrvatske Europskoj uniji govorio je Daniel Mondekar. Na početku je pozvao sve zastupnike da se maksimalno uključe u današnju raspravu, jer ona je jedna od posljednjih. Znači, nalazimo se samo par dana od samog referenduma, dana kada će naši građani donijeti odluku o članstvu u Europskoj uniji. I ovo treba još jedanput napomenuti – odluku donose građani, ne stranke ili političke elite u Republici Hrvatskoj – podsjetio je Mondekar.

SDP je stranka europske orijentacije od samog svojeg početka. Mi smo radili na europskoj budućnosti Hrvatske kada smo bili i u poziciji i na vlasti i opetovano kažemo Europska unija nije tu zbog nas, nego zbog građana Republike Hrvatske koji sa članstvom u Europskoj uniji po našem sudu mogu ostvariti bolji standard, veću životnu sigurnost i stabilnost i brži gospodarski oporavak.

U nedjelju u konačnici biramo gdje pripadamo, biramo kakvu ćemo budućnost imati mi, naša djeca i naši unuci. Europska unija je upravo tu zbog naših građana. Posebno ću spomenuti da je tu zbog naših mladih. Društvene skupine koja je jako bila pogođena zadnjom ekonomskom krizom, gdje je na kraju Europa odgovorila cijelim nizom mjera upravo prema mladima i koji danas i za koje danas možemo reći da mogu biti veliki dobitnici članstva u Europskoj uniji.

Našim mladima otvara se jedinstveno europsko tržište rada, otvara se europski prostor obrazovanja, otvara se dakle mobilnost u školovanju, mobilnost u radu, stjecanje novih znanja, novih vještina. Našim mladima također otvorit će se i čitavi novi ekonomski modeli od samozapošljavanja mladih do poduzetništva mladih.

Na kraju krajeva zbog ove krize i pogođenosti mladih od strane krize Republici Hrvatskoj po ulasku u Europsku uniju bit će na raspolaganju i cijeli niz financijskih sredstava iz socijalnog fonda za direktno otvaranje radnih mjesta za mlade u siromašnijim hrvatskim krajevima i onima koji su pogođeni, više pogođeni krizom.

Dakle, radi se o skupini koja je izuzetno skeptična, a jednako tako s druge strane maksimalno može dobiti od članstva. Također u Europsku uniju želimo i zbog naših poljoprivrednika kojima se otvara ogromno tržište za poljoprivredne proizvode, jamstva za plaćanje u poljoprivredi, podizanje kvalitete života u ruralnim krajevima i poticanje poljoprivrednog poduzetništva.

Također smatramo da veliki dobitnici članstva su i jedinice lokalne samouprave. Za njih, upravo za njih su ovi fondovi Europske unije, najviše za njih. To su ceste, to su kanalizacija, to su pročišćivači voda, to su toplane, to je sve ono što konkretno vidimo u svojem susjedstvu. To je ravnomjerni regionalni razvoj, gdje se uz pomoć sredstava Europske unije puno brže mogu jedinice naše lokalne samouprave jedna drugoj po kvaliteti života i razvijenosti približiti.

Jednako tako tu je i red u katastru, imovini i poslovanju. Akademska zajednica i njih pozivamo da izađu na referendum i glasuju za Europsku uniju. Samo spomenuti par stvari. Od novog programa za znanost Horizon u kojem se nalazi preko 80 milijardi eura za velike međunarodne znanstvene projekte koji u Republici Hrvatskoj mogu otvoriti cijeli niz novih radnih mjesta sa visokom dodanom vrijednošću. Tu vam je čitav niz noviteta poput daljnjeg školstva u smislu daljnjeg strukovnog obrazovanja, cjeloživotnog učenja. Tu je poticanje suradnje akademske zajednice i realnog sektora. To su primjeri projekata koji svugdje u Europi pomažu izlasku iz krize. I na kraju krajeva tu je stavljanje inovacija u prvi plan. Mi smo po pitanju inovacija paradoksalna država. Imamo najveću diskrepanciju valjda u Europi između velikog broja nagrađenih inovatora i svjetski priznatih inovatora i razine ekonomske iskorištenosti tih inovacija u Republici Hrvatskoj. E to se zaista sa članstvom i pomoći Europske unije značajno može promijeniti.

Tu su na kraju poduzetnici obrtnici kojima se otvara tržište od 500 milijuna stanovnika lišeno carinskih opterećenja, jedan veliki sustav javne nabave u kojem mogu ravnopravno sudjelovati kroz slobode kretanja ljudi, usluga i roba. I naravno poticanje poduzetništva mladih, poduzetništva žena, te noviteti poput socijalnog poduzetništva. Naravno na državi je da se maksimalno uključi u potporu ovim sektorima radi što većeg i boljeg učinka.

S druge pak strane, kolegice i kolege, u zadnjih par dana naš internetski prostor zagušen je silinom informacija od kojih neke zaista nemaju nikakvo uporište, dezinformiraju, a i šire strah. Ja mislim da trebamo ovdje radi naših građana neke stvari dodatno reći.

Pod broj jedan, informacije o EU se ne taje. One nisu tajne zatvorene u nekom sefu. One su mjesecima javno objavljene i ne postoje tajni ugovori po kojima je bivša vlada ili ova vlada prodala Jadran ili prodala neku županiju i to sakrila u neki sef. Takvi ugovori ne postoje.

Sa ulaskom Hrvatske u EU mi ne gubimo samostalnost, slobodu odlučivanja ili ne radimo po diktatu Bruxellesa kao što se često govori. Mi u svemu ovdje imamo svoj glas. Bez nas se ne može odlučivati, postoji jasna podjela nadležnosti i predstavljeni smo u svim institucijama. Jer kada se govori da se neka odluka donosi u Bruxellesu nemojte zaboraviti tamo smo i mi. I mi odlučujemo sada o sudbini cijele EU.

Europska unija nije integracija u kojoj ne odlučujemo dakle o svojoj sudbini. Ona je upravo obrnuto. Ona funkcionira na principu da smo gospodari svoje sreće i sami biramo svoj put. Naravno članstvo na tom putu daje visoku dodanu vrijednost.

Europska komisija također nije samovoljna institucija koju sami sebe ljudi biraju. I da, građani RH imaju pravo glasa jer će glasovati za europski parlament. Niti se europski parlament ne bira između sebe samih.

Nadalje, Europa nije niti talac ili rob, kao što se često reklo, velikih država. Jasna matematika pokazuje da ona ide zaista na korist malih i da bez malih se odluke ne mogu donositi.

Hrvatska također neće izgubiti mlade i radno sposobne stanovnike. Ja osobno sam veliki pobornik da naši mladi provedu neko vrijeme na školovanju u EU i steknu neka znanja i vještine u Europi i vrate se u Republiku Hrvatsku da ovdje nastave raditi. Nažalost, europska statistika pokazat će vjerojatno između jedan i tri posto iskoristiti tu mogućnost. Ja osobno sam i za više. I naravno, našim tvrtkama odgovara da posluju na tržištu lišeno carina, ovako velikom tržištu. I zadnje, nešto što se jučer, prekjučer često govorilo, treba jasno reći Europska komisija ne određuje plaće u RH niti visinu plaća niti visinu mirovina.

Ali jednako kao što je neodgovorno govoriti da sa članstvom u EU Hrvatska gubi samostalnost, identitet i nestaje jednako tako je neodgovorno govoriti da EU ima čarobna rješenja za sve, da ima čarobni štapić koji može rješavati naše probleme. Jednako tako neodgovorno je reći da ćemo s Europom dobiti puste milijarde eura koje će se bez ikakvog rada i truda saliti u RH.

Naravno pred nama je cijeli niz izazova. Na primjer izazova u postizanju ciljeva europske strategije Europa 20/20. Ona za Hrvatsku znači velike investicije i velika financijska sredstva koja ćemo morati uložiti u sljedećih par godina, ali jednako tako rezultat toga je viši postotak korištenja obnovljivih izvora energije, manja zagađenost, kvalitetnije obrazovanje pogotovo cjeloživotno učenje i obrazovanje odraslih, veći broj studenata što nam je obveza korisnika tercijarnog obrazovanja. Dakle, izazovi koji nam slijede, ali koji će nam dati veliku dodanu vrijednost kroz sljedećih par godina. Pred nama su dakle izazovi fondova EU, lokalnih, administrativnih kapaciteta i jednako tako priprema RH za novo financijsko razdoblje 2014.-2020. i za politike, nove politike, poput poljoprivredne i regionalne.

Pred Vladom i Saborom je dakle veliki posao jer ovo nije integracija u kojoj ćemo mi 1.7.2013. sjesti u hlad nekog drveta i reći svoj posao smo odradili sada neka netko drugi za nas radi i brine o nama. Ne, takvo ponašanje i takva neodgovornost je temelj problema u kojima su se zaista našle neke članice EU. To nisu bile zavjere u eurozoni ili EU. To je bila naprosto neodgovornost nekih, pogotovo financijska neodgovornost.

Europska unija također nije nova Jugoslavija, ona nije nova Balkanoslavija, ona nije niti Austrougarska. Ovo je integracija u kojoj sami radimo na svom boljitku i koliko ćemo dobro raditi svoj posao toliko će dobro biti našim građanima. Mi u SDP-u smo uvjereni i ne bježimo od odgovornosti posla da ćemo to dobro znati odraditi i da je EU zaista hrvatska budućnost. Pozivam vas sve na argumentiranu i civiliziranu diskusiju, a naše građane da se u što većem broju odazovu ovu nedjelju na referendum – zaključio je Mondekar.