Europski socijalisti i socijaldemokrati ponovili podršku Hrvatskoj i želju za doprinosom stabilnosti regije

Europski socijalisti i socijaldemokrati očekuju daljnji napredak Hrvatske na putu pridruživanja Europskoj uniji te provedbi potrebnih reformi, kao i ulaganje daljnjih napora na rješavanju otvorenih pitanja sa susjednim zemljama, kako bi se pristupni pregovori okončali do kraja godine, stoji u Izjavi o političkoj strategiji za Zapadni Balkan, usvojenoj danas na završetku ljubljanske konferencije Socijalističke skupine u Europskom parlamentu. Konferenciji su prisustvovali predstavnici socijaldemokratskih stranaka iz regije te brojni zastupnici socijalističkih i socijaldemokratskih stranaka u Europskom parlamentu. Njima se jutros obratio i slovenski ministar vanjskih poslova Dimitrij Rupel, ustvrdivši kako je u regiji potrebno ostvariti novu stabilnost. Napomenuo je također da treba ubrzati proces pridruživanja Hrvatske i Turske Europskoj uniji, ponovivši slovenski prijedlog za osnivanjem “Serbia Task Forcea”.

Na marginama konferencije predsjednik SDP-a Zoran Milanović razgovarao je sa slovenskim ministrom vanjskih poslova Dimitrijem Rupelom, predsjednikom skupine socijalista i socijaldemokrata u Europskom parlamentu Martinom Schulzom, predsjednikom slovenskih Socialnih demokrata i zastupnikom u Europskom parlamentu Borutom Pahorom, predsjednicom Socijaldemokratskog saveza Makedonije Radmilom Šekerinskom i drugima.

Tijekom jutrošnje rasprave o prioritetima socijaldemokratske politike u regiji, izvjestitelj za Hrvatsku u Europskom parlamentu Hannes Swoboda ponovio je kako Hrvatska uživa podršku europskih socijalista i socijaldemokrata na putu prema punopravnom članstvu u EU. Da bi se taj proces odvijao što brže i kvalitetnije i Hrvatska mora poduzeti određene reformske korake. Saborski zastupnik SDP-a Neven Mimica u raspravi je naglasio kako stabilizacije u regiji neće biti bez ulaganja u ekonomsku i socijalnu stabilnost. Europska unija mora stvoriti posebne instrumente kako bi regija napredovala i, uz postizanje institucionalne i političke stabilnosti, usmjeriti se i na ostvarenje ekonomske i socijalne kohezije. Založio se također za povećanje financijskih sredstava iz predpristupnih programa pomoći Europske unije.