Industrija i turizam za razvoj hrvatskog gospodarstva

Investicije – industrija – inovacije – izvoz – integracija – to je sažetak programa o kojemu danas razgovaramo u Varaždinu. Snažan oporavak, nova zaposlenost, povećanje učinkovitosti javnog sektora, uvođenje reda u javne financije. Moramo ostvariti stabilan rast u srednjem roku, povećanje primanja zaposlenih i umirovljenika. Naš program ide u tri pravca: gospodarski rast i novo zapošljavanje, učinkovita i odgovorna država i pravedna socijalna politika. Naglasio je to u Varaždinu na prvom u nizu razgovora o Planu 21, jedan od autora gospodarske platforme dr. Branko Grčić.

Multimedijalni centar Kult bio je dupkom pun – zanimanje za danas detaljno predstavljena gospodarska rješenja Kukuriku koalicije, za otvoren dijalog saZoranom Milanovićem,Radimirom ČačićemiBrankom Grčićem, nadmašilo je sva očekivanja.

Hrvatskoj treba nova industrijalizacija, i tu država ima ključnu ulogu, nastavio je Grčić. Moramo spasiti postojeću tradicionalnu industriju, ulagati u povećanje tehnološke razine proizvodnje, ali i stvarati uvjete za nove industrije, i to povezivanjem znanosti, obrazovanja i gospodarstva. Turizam je druga važna grana – tu možemo u kratkom roku ostvariti dobre rezultate. 

Važno je pomoći poduzetnicima – ohrabriti ih i potaknuti da reinvestiraju dobit, otvaraju nova radna mjesta, a ne izvlače dobit i zamrzavaju višak vrijednosti kupujući stanove ili Maybach.

Prve rezultate i to zbog rješavanja nelikvidnosti, poduzetnici će moći osjetiti dokraja prve godine mandata, najavio je. Zabranit ćemo osnivanje novih tvrtki onima koji nisu podmirili svoje dugove ili dubioze u prijašnjim firmama. To je bio i zahtjev sindikata, i to svakako treba učiniti. Na pitanju likvidnosti prolazimo ili padamo. 

Uvest ćemo i poticaje za novo zapošljavanje – četiri tisuće eura godišnje za svakog novog zaposlenog – na razini proječne plaće. Oslobodit ćemo od plaćanja doprinosa one koji zaposle mlade visokoobrazovane i one koji su dugotrajno nezaposleni, najmanje tri godine. U Hrvatskoj, naime, u posljednje dvije godine izgubili smo zaposlenih poput deset gradova veličine Makarske. Ključna je stvar kako te ljude vratiti na posao, upozorio je Grčić.

Uloga države je iznimno važna – moramo prekinuti lanac nelikvidnosti, ali i podupirati perspektivna poduzeća pa i privremenim ulaskom u vlasničku strukturu.

Nema spektakularnih, čarobnih rješenja, kazao je predsjednik HNS-a Radimir Čačić. Pitanje je samo tko to može ostvariti – ovi na vlasti su dokazano nesposobni realizirati projekte koji Hrvatskoj trebaju.

Hoćemo državu u kojoj rad nije nekoliko puta više opterećen u odnosu na kapital, u kojoj ne završava samo trećina novostvorene vrijednosti u rukama zaposlenih, nego je ta vrijednost ravnomjerno raspoređena. Budite sigurni, porezi se neće povećavati, nego će se uspostaviti nova ravnoteža u poreznom opterećenju.

Namjeravamo ulagati u industriju, zapošljavanje i zaustaviti trošak mase plaća i troškova u javnoj upravi. Ali neće tisuće ljudi završiti na cesti, neće se dramatično rezati plaće. Nama treba učinkovita javna uprava koja može odgovoriti i izazovima europske integracije, a u tom smislu trebat će nam i novi ljudi, kazao je Čačić.

Govoreći o energetici, podsjetio je kako je Hrvatska drugi najveći uvoznik energije u Europi (po glavi stanovnika). Neodgovorno trošenje energije naš je velik problem – osobito u zgradarstvu. Treba nam nov zato model energetske učinkovitosti i od sedam do 15 godina sve će se uloženo vratiti. Najveći projekt u energetici – i meni najdraži, kazao je predsjednik HNS-a, svakako je “Zagreb na Savi”. To je veliki projekt u kojemu moraju sudjelovati svi – od lokalne i regionalne samouprave do države. Prostora za investicije ima, ima i zainteresiranih partnera – Hrvatska jednostavno više ne smije čekati.

Nakon predstavljanja osnovnih smjernica gospodarskog dijela Plana 21, novinar i ekonomski analitičar Željko Kardum moderirao je razgovor s građanima – a pitanja koja su postavljena čelnicima Kukuriku koalicije, kretala su se u rasponu od stanja javnih financija, podrške poduzetnicima, telekomunikacija, gradnji nuklearki, do aktualnih, konkretnih problema u tvrtkama u stečaju.