Matić: Europski parlament traži da se pravo na siguran i legalan pobačaj uvrsti u Povelju EU-a o temeljnim pravima

Eurozastupnik Predrag Fred Matić, kao izvjestitelj Europskog parlamenta za seksualno i reproduktivno zdravlje i prava žena, ističe da je Europski parlament 11. travnja donio Rezoluciju kojom se traži uvrštavanje prava na siguran i legalan pobačaj u Povelju EU-a o temeljnim pravima.

Matić kao jedan od autora rezolucije naglašava: „Svaka priča o rodnoj ravnopravnosti prolazi ili pada na pravima žena da slobodno odlučuju o svom tijelu jer to je temeljno pitanje kada govorimo o Europi ravnopravnih. Mi smo već mnogo puta u Europskom parlamentu o tome govorili i stav većine je vrlo jasan: svaka žena mora imati pravo na siguran i legalan pobačaj. Sada je vrijeme da to pravo zaštitimo kroz Povelju EU-a o temeljnim pravima.“

Zakonska regulacija prava na pobačaj varira od države do države u Europskoj uniji i potrebna je standardizacija kako bismo osigurali da svaka žena u Europi ima slobodu odlučivati o svom tijelu. Zastupnik Matić dodatno naglašava da zakonske prepreke i zabrane pobačaja ne dovode do manjeg broja pobačaja već do izvođenja pobačaja u nesigurnim uvjetima što ima razorne posljedice na zdravlje i živote žena. Procjenjuje se da se godišnje izvrši oko 25 milijuna nesigurnih pobačaja, od čega se 8 milijuna pobačaja izvodi u iznimno opasnim uvjetima za život i zdravlje žena. Svake godine diljem svijeta od nesigurnog pobačaja umre 23.000 žena. Gotovo svaka smrt uzrokovana nesigurnim pobačajem mogla se prevenirati kroz legalan i dostupan siguran pobačaj, dostupnu kontracepciju, seksualnu edukaciju te zdravstvenu njegu i skrb kroz zdravstveni sustav.

Ono što se posebno ističe u tekstu rezolucije jest i članak koji govori o situaciji u Hrvatskoj gdje se jasno ističe da Hrvatska nije osigurala pristup pobačaju zbog praktičnih prepreka koje postoje i to je nešto na što nas Europski parlament upozorava. Matić obrazlaže: „Sramota je za Hrvatsku da nas se mora prozivati i da Vlada nije u stanju pružiti ženama zdravstvenu zaštitu u punom opsegu. Konstantno svjedočimo tome kako žene svoje pravo vrlo teško ili gotovo nemoguće ostvaruju. Ovo nije nikakvo pitanje ideologije nego pitanje javnog zdravstva.“