Milanović u Čakovcu: EU je tolerancija, pravo na različitost, otvorenost i suradnja

“EU je znak za različitost, toleranciju i otvorenost, gdje nije bitno podrijetlo, niti te itko zove gostom” u Čakovcu je danas izjavio predsjednik SDP-a Zoran Milanović predstavljajući kandidate za članove Europskog parlamenta koalicije SDP-HNS-HSU.

“Jako je važno tko će nas zastupati, ali i ideje koje će zastupati. Ja ne znam većinu, ali znam da treba znati razlučiti bitno od nebitnog. U Saboru ne može sjediti netko tko je hrvatofob jer je to protuustavno, ali u Europskom parlamentu je to moguće. Ta tvorba odlučuje o našim životima i mi o njoj. Mi smo za Hrvatsku i Hrvatsku u Europi.”

Milanović se osvrnuo na osobine i ideje koje bi trebali posjedovati kandidati za članove Europskog parlamenta: “U Europi postoje glasovi za ili protiv temelja naše socijaldemokratske kulture, ali uvijek postoji pravo na različitost, gdje nije bitno podrijetlo i nitko te ne naziva gostom. Takvim ljudima nije mjesto u parlamentu, takve ljude treba kazniti i priliku dati ljudima koji vjeruju u otvorenost i pravo na različitost. Te specifičnosti pomažu nam da bismo se mogli nositi s onima koji su jaki, ali da smo brži i jači. U tome uspijevaju najbolji – ovih 7 žena i 5 muškaraca. Kod nas žene nisu politički manekeni, već su na listi radi svog rada i zalaganja. Na listi su ljudi iz cijele Hrvatske, različitih obrazovanja i profesija, ali i klasični političari. Bez obrazovanih i poštenih nema ni zdrave države. Željeli smo da kandidati budu posebni. Izbora će biti i mi se uvijek zalažemo za socijalnu Europu, slobodnu i digitaliziranu Europu, Europu koja briše razliku između malih i velikih.”

Milanović se osvrnuo i na različitosti Hrvatske u Europi i različitosti unutar Hrvatske: “U Europi niti jedna zemlja članica nije imala rat prije samo 15 godina. To je naša posebnost, naš ponos i naš teret. Druge nije bilo, morali smo platiti visoku cijenu. Ima nas 4,5 milijuna, a vi i građani s juga međusobno ste i prema kulturi različiti. Različiti, a slični jer nas veže naš zajednički put, zadnjih 20 godina više no ikad.

Kandidati imaju međunarodno iskustvo koje je bitno, a ne samo poznavanje jezika. Oni ih govore, imaju znanja i iskustva koja se tamo mjere. To nije diplomacija već politički forum u kojem se zastupaju konkretni politički interesi. Teme, odluke i politike za koje će se glasati bit će u okviru političkih grupacija. Mi smo manje nacije i zato ćemo već od danas biti više povezani sa Slovenijom. Pusić i ja prisustvovat ćemo ratifikaciji. Čekam dan kada granice neće biti toliko vidljive. Sretan sam što smo neke stvari ostavili iza sebe i već od sutra radimo na stvarima koje nas vežu. Imam poštovanja prema velikima, no veliki i mali ne razmišljaju na isti način. Borit ćemo se za projekte, da u Hrvatsku donesemo veliki novac jer je on na papiru duplo veći od onog koje trebamo platiti. Samo onda to će biti dobitak za Hrvatsku. Nećemo otvarati gradilišta za projekte za koje nemamo novac. Cijele firme ostajale su bez radnika. Pelješki most nećemo otvarati 5 puta. Bez figa u džepu. Hrvatska nije bogata, ali je svoju infrastrukturu izgradila sjajno, ali skupo i pod teškim uvjetima. Sada zahtijevamo više. Kad kriza završi među prvima želimo biti na valu bogatstva, napretka, blagostanja, financijske neovisnosti i svega onoga što pojedinac za sebe želi”, zaključio je Milanović.

Vesna Pusić, predsjednica HNS-a s prisutnima je podijelila priču od prije nekoliko godina o poduzetnici iz Međimurja: “Poručila mi je da je ne uvjeravam u prednosti Unije, već objasnim da kada će svoj proizvod pod konkurentnom cijenom i u ravnopravnim odnosima prodavati u Europi jer su hrvatski proizvodi uvijek barem 12% skuplji od proizvoda proizvedenih u tvornicama zemalja članica. Nisam joj mogla točno odgovoriti, ali sada mogu – to je vrijeme sada!”.

Pusić je naglasila važnost finalnog izvješća o monitoringu koji je danas predstavljen: “Europa je danas po prvi puta jasno poručila kako je Hrvatska spremna za članstvo. To ne znači da smo dostigli sve što smo željeli jer možemo bolje i više, ali smo zadovolji proces Europske unije”.

“Naši kandidati ne predstavljaju ni Vladu ni Sabor, već hrvatske građane i zato je bitno da oni znaju kako prepoznati što je bitno za naše građane. Nije to nešto daleko, parlamentarci razgovaraju o veličini kaveza za vaše kokoši, pasterizaciji mlijeka, o uzgoju meda, bankarskim uslugama i njihovoj kontroli. Donose zakone i odluke od kojih se neki primjenjuju direktno, zakone po kojima ćemo svi skupa živjeti. To nije daleki parlament već onaj u kojem se jako odlučuje u životu”, zaključila je Pusić.

Tonino Picula, prvi na izbornoj listi poručio je kako će građani 14. travnja izlaskom na izbore pokazati što misle o Hrvatskoj i Europskoj uniji: “Građani biraju parlament koji će se ticati sviju nas i nije svejedno koga će izabrati. Trebaju izabrati ljude koji će popraviti model upravljanja svijetom koji je sada došao do limita. Neoliberalizam je poticao mešetarenja bankovnih središta, a zanemario potrebe ljudi. Da bi se europski projekt ponovo povezao s idejama koje su ga stvarale, socijaldemokratske ideje, socijalno društvo i solidarnost; treba promijeniti političku sliku u Europskom parlamentu. Smjena konzervativaca jamči da će i promjene u našoj zemlji ići brže. Podržite listu 24 i budu dio snage koja jamči promjenu.”

Silvano Hrelja, predsjednik HSU-a, poručio je kako HSU želi sudjelovati u socijalnim modelima u Europi i preko europskih fondova provesti ideje i u Hrvatskoj. “Zašto Hrvatska ne bi nakon Italije imala parlamentarca iz redova umirovljenika? Mi to možemo. Koalicija smo koja poštuje različitosti, ali i je jaka u realizaciji svoga cilja – razvoja Hrvatske”, naglasio je Hrelja.