Politika zaštite okoliša na konceptu održivog razvoja

Voditeljica Eko foruma SDP-a dr. sc. MIrela Holy i saborski zastupnik mr. sc. Ivica Pančić u srijedu su u Dubrovniku predstavili SDP-ovu politiku zaštite okoliša. Ivica Pančić kazao je tom prilikom kako trenutnu situaciju u području zaštite okoliša u Hrvatskoj obilježava deklarativnost. “Okoliš se štiti na riječima, gospodarstvo se ne razvija održivo; ne postoji objektivna ocjena stanja prirode i okoliša te popis flore i faune; neadekvatno se postupa s otpadom i otpadnim vodama; potrebna su velika ulaganja u projekte zaštite okoliša u industriji, energetici i komunalnoj mreži; veliki zahvati u prostoru rade se bez objektivnih studija utjecaja na okoliš i javnih rasprava o projektima zaštite okoliša; izvori financiranja projekata zaštite prirode su nedostatni; prostor se devastira u sprezi politike i krupnog kapitala i nužna je sustavna edukacija javnosti o zaštiti okoliša.” Naglasio je kako je SDP-ova politika zaštite okoliša odgovorna, moderna, proaktivna europska politika zaštite okoliša koja počiva na konceptu održivog razvoja.

Politika zaštite okoliša SDP-a počiva na sljedećim premisama: zaštita okoliša nacionalni je prioritet, gospodarstvo treba pokrenuti korištenjem obnovljivih izvora energije, nedopustiva je prodaja hrvatskih prirodnih resursa te se trebamo pozicionirati kao zemlja zdrave hrane i svjetski vodni brand. Ivica Pančić je ukazao i na razlike između politika zaštite okoliša SDP-a i vladajućeg HDZ-a te zaključio kako zaštita okoliša mora dobiti prioritetno mjesto u državnoj politici, a to nije moguće ukoliko državom upravlja HDZ.

Uslijedila je prezentacija u kojoj je Mirela Holy predstavila temeljne projekte zaštite okoliša SDP-a: gospodarenje otpadom; obnovljive izvore energije; ekopoljoprivreda i ekoturizam kao strateške gospodarske djelatnosti; gospodarenje prostorom te Hrvatska kao eko i vodni brand. Naglasila je kako je gospodarenje otpadom već godinama najveći problem zaštite okoliša u Hrvatskoj, a nepostojanje sustava za obradu otpada stanovnicima oduzima radna mjesta i državi mogućnost boljeg gospodarskog razvoja. SDP se zalaže za realizaciju projekta sustavnog gospodarenja otpadom uz pomoć izgradnje većeg broja centara za gospodarenje otpadom po modelu javno-privatnog partnerstva te uz utvrđivanje pravične ekološke rente, suradnje i edukacije stanovništva, korištenje EU fondova i međunarodne tendere. Za razliku od HDZ-a koji promiče vjetroenergiju, SDP se zalaže za ravnomjeran razvoj svih obnovljivih izvora energije, posebice za korištenje energije sunca u obalnom području. Poseban naglasak SDP daje korištenju i proizvodnji biogoriva koja mogu imati relativno brzi gospodarski benefit te podignuti životni standard ruralnog stanovništva. Mirela Holy je naglasila kako Hrvatska ima mnoge komparativne prednosti za razvoj ekopoljoprivrede i ekoturizma koje su nedovoljno iskorištene, a nužno je povezivanje i premreživanje ovih djelatnosti i to u smislu proizvodnje za domaće tržište, turizam i izvoz. Jedan od temelja SDP-ove politike zaštite okoliša je odgovorno gospodarenje prostorom koje podrazumijeva uvođenje strogih novčanih kazni za bespravne graditelje čiji se objekti mogu legalizirati, donošenje jasnih kriterija uklanjanja bespravnih objekata koje nije moguće legalizirati, učinkovit inspekcijski nadzor i kontrolu postupka donošenja prostornih planova i izdavanja građevnih dozvola, strogo oporezivanje transakcija vezanih uz prenamjenu zemljišta te ograničenje i smanjenje broja golf igrališta na Jadranu. Na kraju predstavljanja zaključeno je kako SDP vidi Hrvatsku kao svjetski eko i vodni brand te će taj cilj postići, između ostaloga, vraćanjem resora zaštite prirode u nadležnost Ministarstva okoliša, sustavnim financiranjem projekata zaštite prirode, decentralizacijom stručnih i upravnih poslova zaštite prirode, razvijanjem partnerstva s udrugama, uspostavom sustava sa Središnjom agencijom parkova za jedinstveno upravljanje i ujednačen razvoj zaštićenih područja nacionalnih parkova i parkova prirode te povećanjem izvoza vode kao hrvatskog strateškog finalnog proizvoda, a ne sirovine.